+1 numaradan yazan birisi 120 TL gönderdi

partalcı

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar, herkesin telefonuna +1 numaradan mesaj gelmiştir. Yarı zamanlı iş teklifi veriyor. Bende tamam dedim bakalım ne olacak diye.

Arkadasın biri de birkaç defa yaptığını söyledi. Merak ettim tamam dedim. Yönlendirdiği şeyler basit şeylerdi ve herhangi bilgi istemedi. Dediği basit şeyleri yaptım birinden 50 TL diğerinden de 120 TL kazandığımı söyledi. Ama aklımda var diyorum bu iş iş değil.

Banka hesabına baktım gelen paralar aynı yerden değil farklı yerlerdendi. Bende işi yapmak istemediğimi parayı iade etmek istediğimi söyledim. Bir sorun olup olmadığını sordu. Sorun olmadığını sadece vazgeçtiğimi söyledim. O da peki tamam nasıl isterseniz dedi. Parayı göndermek için IBAN istedim. Parayı göndermenize gerek yok dedi. :D ben de olmaz falan dedim, ama sonra bir baktım engellenmişim. Durum böyle kafama takıldı acaba bir iş olur mu, bir sorun olur mu diye. Çok cüzri miktarlar ama yine de içim rahat etmedi. Sizin düşünceleriniz nedir? Yardımcı olursanız sevinirim.

Not: Kadın ne iş yaptığımı ve yaşımı sordu. Öğrenci olduğumu söylemiştim. Acaba o yüzden mi geri atma dedi? :D

Son düzenleyen: Moderatör:
Valla bu durumlarda benim yaptığımı yapmanızı tavsiye ederim ben ne mi yapıyorum?
Bana mesaj atıyorlar işte hepimizin bildiği saçma şeyleri bende şöyle cevap veriyorum: 120 t-shirt 59 90 san san san san san. Sonra eğer tekrar otomatik olarak aynı mesajı atarsa bende yine 120 t-shirt 59 90 san san san san yazıyorum sonra da engelliyorum 🤣. Yada şey yapıyorum sağolun benim ihtiyacım yok ama belki annenizin ihtiyacı vardır ona sorun diyorum 🤣. Denendi onaylandı tavsiye ederim.

Valla bu durumlarda benim yaptığımı yapmanızı tavsiye ederim ben ne mi yapıyorum?
Bana mesaj atıyorlar işte hepimizin bildiği saçma şeyleri bende şöyle cevap veriyorum: 120 t-shirt 59 90 san san san san san. Sonra eğer tekrar otomatik olarak aynı mesajı atarsa bende yine 120 t-shirt 59 90 san san san san yazıyorum sonra da engelliyorum 🤣. Yada şey yapıyorum sağolun benim ihtiyacım yok ama belki annenizin ihtiyacı vardır ona sorun diyorum 🤣. Denendi onaylandı tavsiye ederim.
Ne boş işlerle uğraşıyon.

Aynen kazık atmış san sen. O paralar dolandırıcılardan çıkmıyor mağdur insanlardan çıkıyor. Bir kişiden 10000 alıyorlar yarısını dağıtıyorlar sizde akıllılık yaptık sanıyorsunuz ama işin ucu sizde bitecek en ufak şikayette.
Olayı anlamdım şimdi adam telefon çalıyor sonra 2.el satıyor ben parasını veeip aldım bu hırsız ile malı çalınan adam arasındaki mesele beni neden etkilesin ki.

Olayı anlamdım şimdi adam telefon çalıyor sonra 2.el satıyor ben parasını veeip aldım bu hırsız ile malı çalınan adam arasındaki mesele beni neden etkilesin ki.
Valla o saçma numaraya kanan salaklardan olmadığımı belli ediyom ayrıca günün stresini iki dakka unutup gülüp geçiyorum bana göre boş değil.

Aynen kazık atmış san sen. O paralar dolandırıcılardan çıkmıyor mağdur insanlardan çıkıyor. Bir kişiden 10000 alıyorlar yarısını dağıtıyorlar sizde akıllılık yaptık sanıyorsunuz ama işin ucu sizde bitecek en ufak şikayette.

Hayır akıllılık sanmıyorum. Parayı iade etmek için Ziraat Bankası'na söyledim işlemş şubeden halletmem gerektiğini söylediler. Şubeye gidip halledeceğim. Zaten böyle bir şey olduğunu bildiğim için mağdurun parasının bende kalmasını istemedim. Ayrıca işin ucunda bize dokuncak bir şey yok. O bunu yap diyor para karşılığında yapıyorum. Burada benimle alaksı olan bir durum değil.

Bilginizi aldı ve gitti. Daha ne uğraşsın ki?

Bilgi vermedim. IBAN'ı istesen sen de bulabilirsin. Telefon numaramı da bulabilirsin. Ayrıca bilgilerini herkes bulabilir. e-Devlet hacklendikten sonra soy ağacını bile çıkarıyorlar.

Aynen öyle. Bana diyor firma film izlenmesi ve popülerliği arttırmak amaçlı ufak ödüllü işler yaptırıyoruz yapmak ister misiniz? Tamam diyorum dediği şeyi yapıyorum para atıyor. Yani burada ne gibi bir problem olduğunu anlamış değilim.

Onlar dolandırıcı ama nedense bu aralar kendileri dolandırıyorlar o attıkları parada yine başka kişilerin parası.

Sistemi çözdük. Bunlar güven oluşması için ilk önce size cüzri miktarda para atıyor. Sonra diyor ki bugünlük bu kadardı yarın devam edelim. Yarın olunca sizi bir gruba alıyor orada bir sürü kişi var. Orada yine aynı beğenme izlenme yorum yapma gibi görevler veriyorlar. Sonrasında da bu görevleri yaptıktan sonra yeni görev için sizden ön ödeme istiyorlar. Tamamen güven için olduğunu söylüyorlar. Siz örneğin 200 TL'lik iş için 100 TL ön ödeme atıyorsunuz ve işi yapınca size 200 veriyorlar. Sonra meblağ büyüyor. 600 lira için 400 TL falan ödemeniz gerekiyor. Bunu yapınca da ödeme bekleemde olduğunu sabretmeniz gerektiğini söylüyor. Siz de aynı şeyi önceden de bekleyip paranın geldiğini bildiğinizden bekliyorsunuz. Beklerken ikinci bir iş geliyor ve yine ön ödeme istiyorlar. Bunu yapınca da ya sizi engelliyorlar ya da devam edip yüksek meblağlara gelince sizi engelliyorlar. Büyük ihtimalle de başkalarından aldığı ön ödemeleri size ödül olarak onlardan direkt attiriyorlar. Yani kendileri sadece aracılık yapıyor. Sistem böyle işliyor diye düşünüyorum. Ben bunu sonradan fark edip parayı iade etmek istedim ama bu sizin kazandığınız para alamayız dediler. Biraz ısrar ettim engellemiş. Durumu bankaya bildirdim. Şubeye gidip parayı gelen hesaplara geri gönderticem. 170 TL günümüzde hiç değeri olmasa da yine de edelim sorumluluk kalksın.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı