Yarı Zamanlı İş Bulmak

Tecrübeli olduğun için mi işe almıyorlar yani? Ne saçma işmiş.
Sanırım üniversiteye gittiğiniz için demiştir belki bilemiyorum.

Aynen öyle. Her çalışma ortamının belli dinamikleri vardır. İndirim marketlerinde en fazla lise mezunu adam vardır kasada. Eğer AÖF okumuşsa az çok, şefleri olur. Sen o ortama, kasa görevlisi olarak üniversiteli bir insanı koyarsan tüm dinamikler bozulur.

Aynı şekilde Starbucks'ta da ilkokul mezunu barista bulamazsın. Çoğu bir turist geldiğinde en azından ne istediğini anlayacak yetkinliğe sahip insanlardır. En son işaret dili öğreniyordu baristalar.

Aynen öyle. Her çalışma ortamının belli dinamikleri vardır. İndirim marketlerinde en fazla lise mezunu adam vardır kasada. Eğer AÖF okumuşsa az çok, şefleri olur. Sen o ortama, kasa görevlisi olarak üniversiteli bir insanı koyarsan tüm dinamikler bozulur.

Aynı şekilde Starbucks'ta da ilkokul mezunu barista bulamazsın. Çoğu bir turist geldiğinde en azından ne istediğini anlayacak yetkinliğe sahip insanlardır. En son işaret dili öğreniyordu baristalar.
Diplomamı alayım acısını çok pis çıkartacağım.

Evet okuyorum ve çalışmak zorundayım. Gidip kurumsal olmayan dandik yerlerde çalışmak istemiyorum. Çünkü sigorta yapmıyorlar.

24 yaşındasınız, deneyimim de var diyorsunuz. Bence alanınız neyse onunla ilgili işlere bakma zamanınız gelmiş. Son sınıftaysanız bir de, işveren "bu mezun olunca bizi bırakır" gözüyle bakıp size yatırım yapmaz. Mezun olunca devam edebileceğiniz işlere yönelin.

Kapitalizm maalesef böyle bir şey.

Böyle yerler yeni evlenen kadınlari bile ise almıyor. 1 2 ay sonra hamile kalır ayrılır diye. Düşünmediğimiz ve arka planda onların düşündükleri çok ayrıntı var.
Bunlardan biride kıdem tazminatıydı galiba. Belli bir süre calısıp cıkacaksan almıyorlar bu yüzden.
24 yaşındasınız, deneyimim de var diyorsunuz. Bence alanınız neyse onunla ilgili işlere bakma zamanınız gelmiş. Son sınıftaysanız bir de, işveren "bu mezun olunca bizi bırakır" gözüyle bakıp size yatırım yapmaz. Mezun olunca devam edebileceğiniz işlere yönelin.

Kapitalizm maalesef böyle bir şey.
Alanımla ilgili çalışabileceğim bir iş yok çevremde maalesef. Bilgisayarcıyı bile denedim bana dedi dolar şu kadar olmuş aldığım mal şu kadar dolar burada satınca fatura kesiyorsun KDV vs. şeyler dükkan kirası falan var diyor birde iş yok diyor. Büyük mağazada öylr küçüğüde.

Bunlardan biride kıdem tazminatıydı galiba. Belli bir süre calısıp cıkacaksan almıyorlar bu yüzden.
Turkiye'de işçi olmak zor. Iki cinsiyete de, meslekliye de mesleksize de. Çok global haklarını koruyan firmalarda çalışmıyorsan hepsi seni somurulecek bir mal olarak görüyor. Ben de öğrencilik zamanında çalıştım, biliyorum.

Turkiye'de işçi olmak zor. Iki cinsiyete de, meslekliye de mesleksize de. Çok global haklarını koruyan firmalarda çalışmıyorsan hepsi semi somurulecek bir mal olarak görüyor. Ben de öğrencilik zamanında çalıştım, biliyorum.
Keşke büyük şehirde okusaydım İst. İzmir, Ankara, Sakarya, Kocarli gibi yerlerde. :( Neyse artık DGS ile bir şeyler tutarsa o taraflara alacam kaydımı. Şuan Mersin'deyim burası böyle. Kısır memleket.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı