Çözüldü 1 TB HDD'nin 650 GB gözükmesi normal mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

TRnoMercY

Centipat
Daha fazla  
Hocalarım internette araştırdım biraz, milletin 1 TB hard diski 931GB gözüküyor. Arkadaş benim 1TB harddiskim var fakat 650 GB gözüküyor. Nasıl çözebilirim ben bu işi?

Çözüm
Bir dakika.

Hocam yeni fark ettim diskin ayrı olan bölümünü de buldum fakat hala nasıl yapacağımı çözemedim, hatayı veriyor hala.
Bak ben sana en başta anlatmıştım, konu içinde yazıyor.

1. Bilgisayar Yönetimi’ni açmak için Başlangıç düğmesini seçin. Ardından Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik > Yönetimsel Araçlar seçeneğini seçerek Bilgisayar Yönetimi öğesine çift tıklayın.
  2. Sol bölmede Depolama altında Disk Yönetimi öğesini seçin.
  3. Sabit diskinizdeki ayrılmamış bir bölgeye sağ tıklayın ve ardından Yeni Basit Birim seçeneğini seçin.
  4. Yeni Basit Birim Sihirbazı bölümünde İleri seçeneğini seçin.
  5. Oluşturmak istediğinizi birimin boyutunu megabayt (MB) cinsinden girin veya maksimum varsayılan boyutu kabul edin ve ardından İleri seçeneğini seçin.
  6. Varsayılan sürücü harfini kabul edin veya bölümü tanımlamak için farklı bir sürücü harfi seçip İleri seçeneğini seçin.
  7. Bölümü Biçimlendir iletişim kutusunda aşağıdakilerden birini yapın:
    • Birimi şu anda biçimlendirmek istemiyorsanız, Bu birimi biçimlendirme ve ardından da İleri seçeneklerini seçin.
    • Birimi varsayılan ayarlarla biçimlendirmek için İleri seçeneğini seçin.
  8. Seçimlerinizi inceleyip Son öğesini seçin.
O açtığımız yeri sil biçimsizken biçimlendir. Ayrıca sorun çözüldü. Neden tek parça yapıyorsun ki? Yedek yerin olsun orası.

Tek parça direkt basit olacaktı, fakat dediğiniz gibi yapıp kullanacağım galiba. Çünkü bu şey beni delirtecek artık böyle kullanacağım sağ olun.

Tek parça direkt basit olacaktı, fakat dediğiniz gibi yapıp kullanacağım galiba. Çünkü bu şey beni delirtecek artık böyle kullanacağım sağ olun.

Yani arkadaş bu kadar zor olmamalı bu denli bir şey.

EaseUS, MiniTool veya AOMEI gibi firmaların partition manager/wizard uygulamaları ile soldaki ufak yeni oluşturduğunuz birimi silin, sağdaki birime sağ tıklayıp genişlet diyerek kolayca genişletebilirsiniz. Veri kaybı olmaz.

Bu konuda en hızlı ve güvendiğim uygulama DiskGenius. Diğer uygulamalarda bu işlem 1 dakikadan 1 saate kadar sürebilir.

Çok emin değilim, format ekranında sildiğimizde otomatik birleşiyor normalde.
İki bölümü de silerseniz birleşecektir ama asıl marifet silmeden birleştirmekte zaten.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı