10.000₺ maaşlı meslek tavisyesi

Sorunu anladım ben senin. İlerde aç kalmayacağım meslekler neler demek istiyorsun. :D Doktor olursan, yazılımcı, pilot, siyasetçi olursan aç kalmazsın. Bu mesleklere de sahip olmak kolay değil tabii. En iyisi milletvekili olmak.

Bir insan 25 yaşında yüksek lisansını tamamlayabilir. Eğer iyi çalışmalar yapıp makaleler üretirse 35-40 yaşında prof olur.
Tamam doğru en erken bu sürelerde prof olabilir. Sadece ben şu an ki yaşlı proflara olan sitemimi dile getirmiştim.

Para için meslek seçilmez. Neyi seviyorsanız, neye ilginiz varsa ona yönelin. Sevdiğiniz ve ilgi duyduğunuz işte uzmanlaştığınız sürece maddi olarak da sizi tatmin eder.

Şu anda Türkiye şartlarında mezun olur olmaz o paraları kazanabileceğiniz bir iş zaten yok. Yeni mezun mühendise asgari ücret teklif ediliyor. "Uzmanlaşma" kelimesine tekrar dikkat çekmek istiyorum.
Amacım zaten oturayım para kazanayım değiş. Tabi ki kendimi geliştireceğim. Ben sadece uzmanlaşana kadar kötü bir yaşam süreyim demiyorum. Zaten hayalim şu diyebileceğim bir meslek olmadığı için böyle bir konu açtım.

Üniversite okumadan aylık 50k kazanan adamda gördüm güzel üniversitelerde güzel bölümler okuyup iş bulamayanda. iş sende biter parayı böyle arama üzülürsün.

Akademisyenlik. Üniden hangi bölümden mezun olursan ol akademisyenlik yapabiliyorsun. Mezun olunca ALES’e ve YDS’ye giriyorsun. Uygun puanlar alınca 2 yıl yüksek lisans yapıp, öğretim üyesi olarak başlıyorsun. O sırada hem doktora yapıp hem Dr. önceki adıyla Yar.Doç. Olarak işe başlayabiliyorsun. Ve bunların maaşıda en kötüsü 9000₺.
çok iyi ya, bundan benim neden haberim yok acaba :)
Üniversite okumadan aylık 50k kazanan adamda gördüm güzel üniversitelerde güzel bölümler okuyup iş bulamayanda. iş sende biter parayı böyle arama üzülürsün.
Cümlenin anlamına sonuna kadar katılıyorum

Senin başarına ve sevdiğine bağlı. Sen o mesleği seviyorsan her türlü başarılı olup çok para kazanırsın zaten. Ayrıca maaşa göre meslek seçmek çok yanlış. O mesleği sevmeden yönelmişseniz çok başarısız başarısız olabilirsiniz. En fazla para doktorlukta vardır. Mesleği sevmediği için yapamayıp pişman olan, köy hastanelerde karın tokluğuna çalışan doktorlar da vardır, ama mesleğini gerçekten sevip yapabilen ve aylık maaşı 100 bin TL'lere çıkan maaşıyla her ay ev değişen cerrahlar da vardır. En çok hangi meslekte para olursa olsun, sen o mesleğe sevmediğin halde yönelmemelisin.

Geri
Yukarı