10.000₺ maaşlı meslek tavisyesi

prooyucuxx

Picopat
Öncelikle herkese günaydın. Ben üniversitede hangi bölümü okuyacağımı biraz şaşırmış durumdayım. Tek bildiğim şey işin içinde teknoloji olursa güzel olur ve kendimi geliştirebileceğim bir meslek. Şu an internette birkaç mesleğe baktım ancak maaş konusu çok sıkıntı ve kafamı karıştırıyor. Bana sağlık bölümleri hariç 10 bin lira ve üzeri meslekler önerir misiniz? Sayısal öğrencisiyim. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle herkese günaydın. Ben üniversitede hangi bölümü okuyacağımı biraz şaşırmış durumdayım. Tek bildiğim şey işin içinde teknoloji olursa güzel olur ve kendimi geliştirebileceğim bir meslek. Şu an internette birkaç mesleğe baktım ancak maaş konusu çok sıkıntı ve kafamı karıştırıyor. Bana sağlık bölümleri hariç 10 bin lira ve üzeri meslekler önerir misiniz? Sayısal öğrencisiyim. Şimdiden teşekkürler.
Akademisyenlik. Üniden hangi bölümden mezun olursan ol akademisyenlik yapabiliyorsun. Mezun olunca ALES’e ve YDS’ye giriyorsun. Uygun puanlar alınca 2 yıl yüksek lisans yapıp, öğretim üyesi olarak başlıyorsun. O sırada hem doktora yapıp hem Dr. önceki adıyla Yar.Doç. Olarak işe başlayabiliyorsun. Ve bunların maaşıda en kötüsü 9000₺.

Öyle bir garantiyi sadece Pilotaj gibi meslekler verir herhalde. 20K alan mühendis de var 5K alan da.
Ya aslında mühendisliği ben de düşünüyorum ancak 3-4 bin lira şu an yetmez. Kira parası, eşya masrafları, teknolojik aletler vs. Dediğiniz paralara da 10 yılda çıkacak gibi görünüyorum. O yüzden bilmediğim başka meslekler var mı diye sormuştum.
Öyle bir garantiyi sadece Pilotaj gibi meslekler verir herhalde. 20K alan mühendis de var 5K alan da.

Hocam illa ki vardır ben o kadar bilgiye sahip değilim aslında. :D Bir de şöyle bir şey var hocam 10 yıl çalışmanız 10K maaş almanıza garanti vermiyor. Bu kolay bir şey değil. Kendinizi geliştirmeniz lazım.

Para için meslek seçilmez. Neyi seviyorsanız, neye ilginiz varsa ona yönelin. Sevdiğiniz ve ilgi duyduğunuz işte uzmanlaştığınız sürece maddi olarak da sizi tatmin eder.

Şu anda Türkiye şartlarında mezun olur olmaz o paraları kazanabileceğiniz bir iş zaten yok. Yeni mezun mühendise asgari ücret teklif ediliyor. "Uzmanlaşma" kelimesine tekrar dikkat çekmek istiyorum.

Para için meslek seçilmez. Neyi seviyorsanız, neye ilginiz varsa ona yönelin. Sevdiğiniz ve ilgi duyduğunuz işte uzmanlaştığınız sürece maddi olarak da sizi tatmin eder.

Şu anda Türkiye şartlarında mezun olur olmaz o paraları kazanabileceğiniz bir iş zaten yok. Yeni mezun mühendise asgari ücret teklif ediliyor. "Uzmanlaşma" kelimesine tekrar dikkat çekmek istiyorum.
Kardeşim yanlış anlama ama dediğine katılıyorum, yalnız Türkiye şartlarında sevdiğin iş diye birşey kalmadı artık. Öyle bir hayal dünyasıda yok. Sevdiğin işte kazandığın para asla tatmin etmez. İyi bir meblağ olmadığı sürece. Kaç yaşındasın bilmiyorum ama Üniye geçince göreceksin ki keşke parası olan bir yere gitseydim diyor çoğu insan. Para kazanma konusunda ise herkes piyasanın üstünde para kazanıyor. Basına yansıyan mühendis maaşı 3000₺ ise o mühendis 5000₺ alıyordur. Dediğim gibi akademisyenlikte en altı araştırma görevlisidir, oda zaten yüksek lisans yaparken olursun tabi şansın varsa. 6000₺. Yani hem öğrencisin hem 6000₺ alıyorsun. 2 yıl yüksek lisans yaptıktan sonra alacağın maaş en kötü 8000₺. Okul ile beraber toplam 6 yılın sonunda 8000₺ alıyorsun tabi ingilizce ve Ales şartıda var.

Akademisyenlik. Üniden hangi bölümden mezun olursan ol akademisyenlik yapabiliyorsun. Mezun olunca ALES’e ve YDS’ye giriyorsun. Uygun puanlar alınca 2 yıl yüksek lisans yapıp, öğretim üyesi olarak başlıyorsun. O sırada hem doktora yapıp hem Dr. önceki adıyla Yar.Doç. Olarak işe başlayabiliyorsun. Ve bunların maaşıda en kötüsü 9000₺.
Tabi yüksek lisanstan sonra akademik yeterlilik sınavına giriyorsun akademisyen olmak için :D

Hocam o doktora için. Yüksek lisanstan sonra öğretim görevlisi olarakta iş yapabilir. Zaten en kötüsüde o. Onun da maaşı 8000₺.
Zaten amaç profluğa kadar gitmek olmalı o vakitten sonra. Bazı dinozorların ayrılma vakti geldi gençlerimiz yetişsin koltuklarına geçsinler artık. :D

Geri
Yukarı