10.000 TL monitör dahil sistem toplamak

Sağolasın teşekkürler. Sistemine bir daha baktım da depolama olarak takviye yapmanız gerekebilir elinizde HDD veya SSD yoksa. Çünkü 250 GB uzun süre yetmeyebilir. Bu sistemin hakkını verecek oyunların kapladığı yer bir hayli fazla.
Hocam csgo pubg valorant tarzı oyunları oynuyorum. Birde hikayeli oyunları oynayıp bitirip siliyorum. Depolamada böyle bir huyum vardır. Temiz olacak heryer :D

[TD valign="top"]
AnakartMSI B450-A PRO MAX B450 Socket AM4 AMD Ryzen™ DDR4 4133MHz (O.C.) USB3.1 Anakart
İşlemciAMD Ryzen™5 3600X Soket AM4 + Wraith Spire 3.8GHz 32MB 95W 7nm İşlemci
Ekran KartıMSI GeForce RTX2060 SUPER GAMING X 8GB GDDR6 256Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı
RAMGSKILL 16GB (2x8GB) RipjawsV Siyah DDR4 3200MHz CL16 1.35V Dual Kit Ram
SSDSamsung 500GB 970 EVO NVMe M.2 SSD (Okuma Hızı 3400MB / Yazma Hızı 2300MB)
HDDWD Blue 3,5" 1TB 64MB SATA III 6Gb/s 7200 RPM
KasaCOOLER MASTER MASTERBOX MB511 80PLUS 650W 3x120mm RGB FANLI MidT ATX SİYAH KASA
MonitörASUS 23,6" VG24VQ TUF GAMING 1Ms 144Hz HDMI DP FreeSync Curved Gaming Monitör

Öncelikle mesajım biraz uzun olabilir kusura bakmayın. Çok fazla araştırdım ve sonunda bu sisteme karar verdim. Yazdığım sistemi Vatan'dan topladım, internetten daha uygun fiyatlara alabilirim ancak görerek almak istemem ve garantide direkt mağaza ile yüz yüze muhatap olmak istediğim için Vatan'ı seçtim. İlk KDV indiriminde alacağım. Uyumsuzluk, eksik veya yanlış bir parça var mı? 5 yıl kadar 1080P gerektiğinde detay kısarak oynamak için topluyorum. KDV indiriminde 10.000 TL gibi bir fiyata alacağım.
1- Anakartın tomhawk Max ile farkı çok mu?
2- RAM'i aynı markanın 3600MHz CL18 olan modeli yapabilirim 50 100 TL farkla. Değer mi?
3- Işlemci olarak 3600X seçme nedenim stok soğutucusu 3600 modeline göre daha iyi olduğu söyleniyor 3600 alıp ekstra soğutucu almak istemiyorum bazıları kasa soğutması iyiyse 3600'de çok ısınmaz diyorlar ama bu parçaların en büyük düşmanı sıcaklık olduğu için o riske girmek istemiyorum aralarında 200 TL gibi fark oluyor son iki KDV indiriminde öyle gördüm.
4- SSD daha uygun fiyatlara farklı markalar mevcut biliyorum ancak Samsung bu konuda gerçekten çok iyi olduğu için 100 200TL fark vermeye değeceğini düşünüyorum.
5- HDD hakkında pek bilgim yok ama Seagate Barracuda'dan iyi olduğu söylenmiş forumda.
6- Ekran kartı aynı fiyata 5700XT alınabilir ama ben 1080P oyunculuk için topluyorum sistemimi ve Ray Tracing'i deneyimlemek isiyorum bu özelliği açtığım zaman 50 FPS gibi makul bir değerde oyun oynayabiliyorum piyasadaki oyunlarda.
7- Kasa çok övülüyor PSU'su kaliteli deniliyor ama PSU fanında ses yüzünden sorun yaşayanlar olmuş.
8- Monitörü çok araştırdım ölü pixel şikayetinin en az olduğu ve yükseklik sağ sol gibi ayarların yapılabiliyor olmasından ötürü bu monitörü seçtim.
Merak ettiğim ve kararsız kaldığım konular bunlar yardımlarınızı ve düşüncelerinizi bekliyorum teşekkürler.[/TD]
Cevap verebilecek kimse yok mu? Bu ay alacağım. Günlerdir konuyu öne çıkarıyorum kimse cevap vermiyor.

Sisteminizi begendim RAM CL 16 3200 kalmasından yanayım 5700XT çok güzel bir kart size kalmış orası.

Sisteminizi begendim RAM CL 16 3200 kalmasından yanayım 5700XT çok güzel bir kart size kalmış orası.
@Canzi
Birşey sormam gerek size. Benım anakart alttaki

Gigabyte B450 Gaming X 3600mhz(OC) RGB M.2 AM4 ATX Anakart

Ben 3600 mhz cl 19 olanları seçtim. Sorum ise eğer ben cl 16 3200 mhz ram alırsam bu ramları 3600 mhz ye çıkarabilir miyim? Eğer çıkartabilirsem basit bir işlemmi ?

@Canzi
Birşey sormam gerek size. Benım anakart alttaki.

Gigabyte B450 GAMING X 3600MHz(OC) RGB M.2 AM4 ATX anakart.

Ben 3600 MHz CL 19 olanları seçtim. Sorum ise eğer ben CL 16 3200 MHz RAM alırsam bu RAM'ları 3600 MHz'ye çıkarabilir miyim? Eğer çıkartabilirsem basit bir işlem mi?

Tam bu konuda bilgim yok kolay mı zor mu yardımcı olamadığım için özür dilerim ama bilen birinden yardım alınca yükseltebiliyor diye biliyorum bilen biri dediklerine göre kolay olmayabilir.
@Canzi
Birşey sormam gerek size. Benım anakart alttaki

Gigabyte B450 Gaming X 3600mhz(OC) RGB M.2 AM4 ATX Anakart

Ben 3600 mhz cl 19 olanları seçtim. Sorum ise eğer ben cl 16 3200 mhz ram alırsam bu ramları 3600 mhz ye çıkarabilir miyim? Eğer çıkartabilirsem basit bir işlemmi ?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Videoya bakınız yardımcı olabilmişimdir inşallah iyi geceler.

Son düzenleme:
Tam bu konuda bilgim yok kolay mı zor mu yardımcı olamadığım için özür dilerim ama bilen birinden yardım alınca yükseltebiliyor diye biliyorum bilen biri dediklerine göre kolay olmayabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Videoya bakınız yardımcı olabilmişimdir inşallah iyi geceler.
çok teşekkürler hocam

Öneriniz için teşekkürler. MSI 5700XT Gaming X modelini düşündüm başta. MSI minimum 750w psu önermiş. Alacağım kasa 650w psu ama yeterli olacağını söyledi forumdan arkadaşlar. Asıl tercihimi 2060S yapma nedenim 5700XT'nin de 1080p için çok güçlü olması ve işlemciye fazla yük bindirecek olması. Ayrıca ışın izleme teknolojisini üst düzey olmasa bile bir nebze deneyimlemek istiyorum. İzlediğim videolarda ray tracing açık 50+ fps alınabiliyor. Bence çok kötü değerler değil.

Öneriniz için teşekkürler. MSI 5700XT Gaming X modelini düşündüm başta. MSI minimum 750W PSU önermiş. Alacağım kasa 650W PSU ama yeterli olacağını söyledi forumdan arkadaşlar. Asıl tercihimi 2060S yapma nedenim 5700XT'nin de 1080P için çok güçlü olması ve işlemciye fazla yük bindirecek olması. Ayrıca ışın izleme teknolojisini üst düzey olmasa bile bir nebze deneyimlemek istiyorum. İzlediğim videolarda Ray Tracing açık 50+ FPS alınabiliyor. Bence çok kötü değerler değil.

Yeni videolara baktınızmı dlss2.0 açıldıgı zaman daha yüksek FPS değerleri görülmeye başlandı aslında AMD güzel işler başarıyor son zamanlarda ama grafik kartlarında işlemciler kadar başarılı olmakdıkları söyleniyor ve haklı olduklarını düşünüyorum neden derseniz çok fazla donmalar uyumsuzluklar oyunlarda ani FPS düşüşleri yaşadığını söyleyen insanlar var. Şahsen ben deneyimlemedim daha ama duydugum bilgileri sizinle paylaşmak istedim biraz daha araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Özelikle kullanıcıların tavsiyelerini fikirlerini sormanız daha yararlı olacaktır sizin için.
R.

Çok teşekkürler hocam.

Rica ederim yardımcı olabiliysem size ne mutlu bana.

Hocam bende sistem topluyorum karar kıldım ama bu sistem 10 bini geçmiyormu? şaşırdım açıkcası :D
benım sıstemım buda
şlemci​
AMD Ryzen 5 3600X 3.8 Ghz 6 Çekirdek 35MB AM4 7nm İşlemci​
1​
1.736,58 TL​
Anakart​
Gigabyte B450 Gaming X 3600mhz(OC) RGB M.2 AM4 ATX Anakart​
1​
746,15 TL​
Bellek​
G.Skill 16GB(2x8) SniperX Gri Kamuflaj 3600mhz CL19 DDR4 Ram (F4-3600C19D-16GSXWB)​
1​
696,45 TL​
Ekran Kartı​
Gigabyte GeForce RTX2070 Super Windforce OC 3x 8G 8GB GDDR6 256 Bit Ekran Kartı​
1​
4.642,95 TL​
SSD Disk​
WD 250GB Black SN750 NVMe Okuma 3100MB-Yazma 1600MB M.2 SSD (WDS250G3X0C)​
1​
655,70 TL​
Kasa​
CoolerMaster MasterBox MB511 650W 80+ RGB Tempered Glass USB 3.0 ATX Mid Tower Kasa​
1​
1.142,90 TL​
Ara Toplam :8.153,16 TL
KDV Toplamı :1.467,57 TL
Genel Toplam :9.620,73 TL
Bu sistem nerden toplandı şu an bu fiyat mi ?

Yeni videolara baktınızmı dlss2.0 açıldıgı zaman daha yüksek FPS değerleri görülmeye başlandı aslında AMD güzel işler başarıyor son zamanlarda ama grafik kartlarında işlemciler kadar başarılı olmakdıkları söyleniyor ve haklı olduklarını düşünüyorum neden derseniz çok fazla donmalar uyumsuzluklar oyunlarda ani FPS düşüşleri yaşadığını söyleyen insanlar var. Şahsen ben deneyimlemedim daha ama duydugum bilgileri sizinle paylaşmak istedim biraz daha araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Özelikle kullanıcıların tavsiyelerini fikirlerini sormanız daha yararlı olacaktır sizin için.
R.
Evet yeni dlss2.0 ile performansın arttığını gördükten sonra ve sorunsuz stabil çalışmasından ötürü 2060S'e karar verdim. Sistemi 6 yıl kadar yeri geldiğinde detay kısarak 1080P oynamak için topluyorum.Yeterli olacağını düşünüyorum. Başka düşünceleri veya önerileri olan varsa bekliyorum. Teşekkürler.

[TD valign="top"]
AnakartMSI B450-A PRO MAX B450 Socket AM4 AMD Ryzen™ DDR4 4133MHz (O.C.) USB3.1 Anakart
İşlemciAMD Ryzen™5 3600X Soket AM4 + Wraith Spire 3.8GHz 32MB 95W 7nm İşlemci
Ekran KartıMSI GeForce RTX2060 SUPER GAMING X 8GB GDDR6 256Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı
RAMGSKILL 16GB (2x8GB) RipjawsV Siyah DDR4 3200MHz CL16 1.35V Dual Kit Ram
SSDSamsung 500GB 970 EVO NVMe M.2 SSD (Okuma Hızı 3400MB / Yazma Hızı 2300MB)
HDDWD Blue 3,5" 1TB 64MB SATA III 6Gb/s 7200 RPM
KasaCOOLER MASTER MASTERBOX MB511 80PLUS 650W 3x120mm RGB FANLI MidT ATX SİYAH KASA
MonitörASUS 23,6" VG24VQ TUF GAMING 1Ms 144Hz HDMI DP FreeSync Curved Gaming Monitör

Öncelikle mesajım biraz uzun olabilir kusura bakmayın. Çok fazla araştırdım ve sonunda bu sisteme karar verdim. Yazdığım sistemi Vatan'dan topladım, internetten daha uygun fiyatlara alabilirim ancak görerek almak istemem ve garantide direkt mağaza ile yüz yüze muhatap olmak istediğim için Vatan'ı seçtim. İlk KDV indiriminde alacağım. Uyumsuzluk, eksik veya yanlış bir parça var mı? 5 yıl kadar 1080P gerektiğinde detay kısarak oynamak için topluyorum. KDV indiriminde 10.000 TL gibi bir fiyata alacağım.
1- Anakartın Tomhawk Max ile farkı çok mu?
2- RAM'i aynı markanın 3600MHz CL18 olan modeli yapabilirim 50 100 TL farkla. Değer mi?
3- İşlemci olarak 3600X seçme nedenim stok soğutucusu 3600 modeline göre daha iyi olduğu söyleniyor 3600 alıp ekstra soğutucu almak istemiyorum bazıları kasa soğutması iyiyse 3600'de çok ısınmaz diyorlar ama bu parçaların en büyük düşmanı sıcaklık olduğu için o riske girmek istemiyorum aralarında 200 TL gibi fark oluyor son iki KDV indiriminde öyle gördüm.
4- SSD daha uygun fiyatlara farklı markalar mevcut biliyorum ancak Samsung bu konuda gerçekten çok iyi olduğu için 100 200TL fark vermeye değeceğini düşünüyorum.
5- HDD hakkında pek bilgim yok ama Seagate Barracuda'dan iyi olduğu söylenmiş forumda.
6- Ekran kartı aynı fiyata 5700XT alınabilir ama ben 1080P oyunculuk için topluyorum sistemimi ve Ray Tracing'i deneyimlemek isiyorum bu özelliği açtığım zaman 50 FPS gibi makul bir değerde oyun oynayabiliyorum piyasadaki oyunlarda.
7- Kasa çok övülüyor PSU'su kaliteli deniliyor ama PSU fanında ses yüzünden sorun yaşayanlar olmuş.
8- Monitörü çok araştırdım ölü pixel şikayetinin en az olduğu ve yükseklik sağ sol gibi ayarların yapılabiliyor olmasından ötürü bu monitörü seçtim.
Merak ettiğim ve kararsız kaldığım konular bunlar yardımlarınızı ve düşüncelerinizi bekliyorum teşekkürler.[/TD]
Cevap verebilecek kimse yok mu? Bu ay alacağım. Günlerdir konuyu öne çıkarıyorum kimse cevap vermiyor.

Vatan KDV indirimi bekliyorum. Bu sistem yerine monitör dahil 11.000TL'den ucuz öneriniz varsa bekliyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı