10.000 TL monitör dahil sistem toplamak

Yakında 4 K oyun deneyimi arar herkes bu nedenle kısa zamanda topladığınız sistem yetersiz kalabilir. 4 K ve ps4'ün yeni oyun motoruyla yayınladığı demoyu görmüşsünüzdür.

Yakında 4 K oyun deneyimi arar herkes bu nedenle kısa zamanda topladığınız sistem yetersiz kalabilir. 4 K ve ps4'ün yeni oyun motoruyla yayınladığı demoyu görmüşsünüzdür.
Türkiye şartlarında biraz fazla lüks. Konsol oyuncusu değilse pc için 4K standardı 5 seneyi bulur bence. Elimde 11.000TL var ve alacağım sistem maksimum RTX 2060 Süper barındırıyor. Bir şekilde 2070 Süper alsam monitör 2K yapmak isteyeceğim bu sefer monitöre fazladan en az 300 lira vereceğim. Bütçe 13.000TL olacak. Bu paralar az paralar da değil çoğumuz için. Bahsettiğiniz şeyleri gördüm gerçekten çok hoş. Kastettiğiniz şey oyun ayarlarında minimum çözünürlüğün 2K'ya çıkması gibi bir şey mi tam anlayamadım.

Merhabalar. Yaklaşık 1 senedir bilgisayar toplamak için fırsat buldukça, heveslendikçe ufak araştırmalar yapıyorum ve bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Şu günlerde korona virüsü nedeni ile doların da artmasından ötürü sistem parçaları biraz pahalandı. İnternet üzerinden sipariş vermek yerine Vatan'dan peşin fiyatına taksit ile bir sistem toplamayı düşünüyorum. Sistemim için başlıkta yazan bütçeyi biraz geçebilirim sistemim kabaca şu şekilde:
**Cooler Master Masterbox MB511 80Plus 650W 3x120mm RGB fanlı MidT ATX kasa.
**AMD Ryzen™5 3600X
**MSI B450 Tomahawk Max.
**MSI GeForce RTX2070 Super Gaming X
** G.Skill 16 GB (2x8GB) Trident Z DDR4 3600MHz CL18.
**MSI Optix MAG241C 23.6" 144Hz 1ms(mprt) Curved LED monitör

Bu sistem için 1TB HDD ve bütçemin yettiği kadarıyla bir M.2 SSD almayı düşünüyorum. 3200MHz CL16 RAM ile yukarıda yazdığım RAM arasında kararsızım. Benim sormak istediğim bu sistemi toplayıp 1080P monitör ile oyun oynamak yanlış bir tercih mi? Monitör dahil 12.000 TL gibi bir fiyat çıkıyor karşıma. Ben bu sistem için 2070S yerine 1000TL daha ucuz olan 2060S tercih etsem performans açısından ne kadar kaybım olur? Ben bu sistemi 6 yıl kadar kullanmayı düşünüyorum, OC yapmayı düşünmüyorum. Ultra ayar takıntım yok Low ayarlara çekip "çamur" gibi bir görüntüyle de oynamak istemiyorum. Yazdığım sistem için birkaç değişiklik ile 10.000 TL yapabiliyorum ancak yukarıda yazdığım sistem için 2.000 TL fazla vermem bana ne kadar performans sağlar bunu öğrenmek istiyorum teşekkür ederim.

[TD valign="top"]
AnakartMSI B450-A PRO MAX B450 Socket AM4 AMD Ryzen™ DDR4 4133MHz (O.C.) USB3.1 Anakart
İşlemciAMD Ryzen™5 3600X Soket AM4 + Wraith Spire 3.8GHz 32MB 95W 7nm İşlemci
Ekran KartıMSI GeForce RTX2060 SUPER GAMING X 8GB GDDR6 256Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı
RAMGSKILL 16GB (2x8GB) RipjawsV Siyah DDR4 3200MHz CL16 1.35V Dual Kit Ram
SSDSamsung 500GB 970 EVO NVMe M.2 SSD (Okuma Hızı 3400MB / Yazma Hızı 2300MB)
HDDWD Blue 3,5" 1TB 64MB SATA III 6Gb/s 7200 RPM
KasaCOOLER MASTER MASTERBOX MB511 80PLUS 650W 3x120mm RGB FANLI MidT ATX SİYAH KASA
MonitörASUS 23,6" VG24VQ TUF GAMING 1Ms 144Hz HDMI DP FreeSync Curved Gaming Monitör

Öncelikle mesajım biraz uzun olabilir kusura bakmayın. Çok fazla araştırdım ve sonunda bu sisteme karar verdim. Yazdığım sistemi Vatan'dan topladım, internetten daha uygun fiyatlara alabilirim ancak görerek almak istemem ve garantide direkt mağaza ile yüz yüze muhatap olmak istediğim için Vatan'ı seçtim. İlk KDV indiriminde alacağım. Uyumsuzluk, eksik veya yanlış bir parça var mı? 5 yıl kadar 1080P gerektiğinde detay kısarak oynamak için topluyorum. KDV indiriminde 10.000 TL gibi bir fiyata alacağım.
1- Anakartın tomhawk Max ile farkı çok mu?
2- RAM'i aynı markanın 3600MHz CL18 olan modeli yapabilirim 50 100 TL farkla. Değer mi?
3- Işlemci olarak 3600X seçme nedenim stok soğutucusu 3600 modeline göre daha iyi olduğu söyleniyor 3600 alıp ekstra soğutucu almak istemiyorum bazıları kasa soğutması iyiyse 3600'de çok ısınmaz diyorlar ama bu parçaların en büyük düşmanı sıcaklık olduğu için o riske girmek istemiyorum aralarında 200 TL gibi fark oluyor son iki KDV indiriminde öyle gördüm.
4- SSD daha uygun fiyatlara farklı markalar mevcut biliyorum ancak Samsung bu konuda gerçekten çok iyi olduğu için 100 200TL fark vermeye değeceğini düşünüyorum.
5- HDD hakkında pek bilgim yok ama Seagate Barracuda'dan iyi olduğu söylenmiş forumda.
6- Ekran kartı aynı fiyata 5700XT alınabilir ama ben 1080P oyunculuk için topluyorum sistemimi ve Ray Tracing'i deneyimlemek isiyorum bu özelliği açtığım zaman 50 FPS gibi makul bir değerde oyun oynayabiliyorum piyasadaki oyunlarda.
7- Kasa çok övülüyor PSU'su kaliteli deniliyor ama PSU fanında ses yüzünden sorun yaşayanlar olmuş.
8- Monitörü çok araştırdım ölü pixel şikayetinin en az olduğu ve yükseklik sağ sol gibi ayarların yapılabiliyor olmasından ötürü bu monitörü seçtim.
Merak ettiğim ve kararsız kaldığım konular bunlar yardımlarınızı ve düşüncelerinizi bekliyorum teşekkürler.[/TD]
Cevap verebilecek kimse yok mu? Bu ay alacağım. Günlerdir konuyu öne çıkarıyorum kimse cevap vermiyor.

Öncelikle kolay gelsin Ryzen 5 3600X'in soğutucu da yeterli olur mu bilmiyorum bence Ryzen 5 3600 alıp yanına soğutucu almak daha mantıklı zaten aralarında 250 lira gibi bir fark var o paraya ek 50-100 TL daha koyup güzel bir soğutucu almak daha iyi olur diye düşünüyorum. 2. Olarak RAM'i eğer arada uçuk bir fark yoksa alabildiğiniz kadar yüksek MHz'li alın çünkü nettede testleri var 3200 ile 3600 MHz arasında bile çok fark oluyor diğet her şey çok güzel zaten araştırmanızı yapmışsınız inşallah bana da bir gün böyle bir sistem nasip olur iyi forumlar.

Öncelikle kolay gelsin Ryzen 5 3600X'in soğutucu da yeterli olur mu bilmiyorum bence Ryzen 5 3600 alıp yanına soğutucu almak daha mantıklı zaten aralarında 250 lira gibi bir fark var o paraya ek 50-100 TL daha koyup güzel bir soğutucu almak daha iyi olur diye düşünüyorum. 2. Olarak RAM'i eğer arada uçuk bir fark yoksa alabildiğiniz kadar yüksek MHz'li alın çünkü nettede testleri var 3200 ile 3600 MHz arasında bile çok fark oluyor diğet her şey çok güzel zaten araştırmanızı yapmışsınız inşallah bana da bir gün böyle bir sistem nasip olur iyi forumlar.
Önerileriniz için teşekkürler. Ram'i geçen cuma corsair vengance rgb pro 3200MHz 8x2 cl16 olanı aldım fiyatı 770TL olmuştu. Ayırdığım bütçeyi biraz aştı rgb olmayan modelini 70 lira ucuza almayı düşünüyordum sonra indirimi görünce rgb modeli almış bulundum. 3600MHz cl18 RAM lere bakmıştım ama daha sonra 3200 alıp 3600e çekebileceğini söyleyenler olunca tercihimi 3200 olarak kullandım. İşlemci konusunda gerçekten kararsızım. Bütçe ucu ucuna yetecek desem yalan olmaz. 200 lira daha aşsa param yetmeyecek o derece limitleri zorladım. Ek soğutucu alacak param şuan yok. İki işlemciden birisini alıp stok olarak kullanacağım artık hangisini indirimli görürsem onu alacağım.
İnşallah sizin de tez vakitte oyunları sorunsuz oynayabileceğiniz bir sisteminiz olur. Bana da 6 yılın sonunda bu yıl nasip oldu almak.

Yeni konular

Geri
Yukarı