10.000 TL Yayıncılık İçin Sistem Toplama

lacrimobia

Hectopat
Herkese merhaba.

Araştırmalarım sonucunda edindiğim bilgiler çok yetersiz kaldı baktığım yerlerde de yeterli bilgiyi bulamadım.
Sormak istediğim, Twitch ve oyun (Apex, PUBG, Witcher, COH2, Kingdomcome vs) için sistem toplamak istiyorum. Ancak sistem derken anakart-işlemci-ekrankartı-RAM-power-kasa için sistem toplayacağım. Eğer ki para artar ise M.2 SSD ve klavye mouse da alacağım ama şu an için elimde SSD, klavye mouse ve ekran var toplam para limitim 10.000TL

1. Sorum anakart
ASUS almayı düşünüyorum. Nedeni de ASUS kullanan bir arkadaşım sistem destek programları daha kullanışlı demişti ama o konuyu hiç araştırmadım, ama asıl sorun ASUS'un daha Ultra M.2 uyumlu anakartı yok galiba. Sitesinde göremedim. Sonuca gelirsem ASUS MSI Gigabyte arasında ne fark var?

2. Sorum işlemci olarak AMD alacağım. 2700X F/P olarak iyi gibi ama onla 2600X ya da başka model marka arasında kayda değer bir fark göremezsin derseniz o da olur. Bir de soğutucu ne olmalı aralarında çok fark var mı?

3. Sorum ve en büyük sorun ekran kartı. Bu konuda çok araştırma yaptım ancak hiçbir yerde örnek olarak "1060 seni şu durumlar da idare eder, 1070 Ultra oyun da kasar ya da 3 yıl sonra kasar ama 1080 alırsan 5 yıl uçarsın" ya da 1070 - Vega64 arasında kayda değer bir fark yok. Aradaki bilmem kaç TL'ye şunu al" gibi bilgiler edineceğim bir incelemeye ulaşamadım.

Ek not: Biraz araştırdım büyük ihtimalle ASUS GeForce ROG STRIX RTX 2060 OC Edition 6G Gaming 192Bit GDDR6 DX12 ekran kartı alacağım.

4. Sorum RAM 16 alacağım ama o da çok araştırabildiğim bir parça olmadı (ekran kartı bütün vaktimi aldı)
s20.gif

5. Sorum ise aslında soru diyemem ama kasa power olayını ben hallederim. Sanırsam zaten öyle janjanlı bir şey almayacağım, fakat şu kasa soğutma kullanış rahatlığı açısından iyidir derseniz ona da bakarım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Son düzenleme:
Eki Görüntüle 416292
Böyle bir şey olabilir. Monitör ekledim. 3600 yerine 3600x bulursanız alabilirsiniz.
O işlemciye o anakart gereksiz olmuş. B450 ideal, hadi olsun olsun X470. M2 SSD güzel. Ben de kullanıyorum gayet iyi. Zalman Z7 yerine, MSI Vampiric ya da Cougar Panzer daha iyidir.

Hocam yayın için güzel bir sistem topladım ryzen 3700x bekleyebilirsin ayrıca sıvı soğutmayı da listeden çıkarabilirsin ekran kartı için 5700xt nin ağustos ortasında sıvı soğutmalı modelleri çıkıcak onları beklersen çok daha iyi olur. Dediklerim elindeki parayla alabileceğin en iyi sistemlerden biri oc yapmıcaksan anakart modelini de düşürebilirsin sorun olursa cevap veririm.
Diğer bir kasa önerim: COUGAR TURRET RGB 700W 80 PLUS GAMING USB3.0 MidT ATX KASA - Vatan Bilgisayar

Sistem op.PNG

Şimdi alacaksanız bu sistemi öneririm, fiyatı 10.058 Türk Lirası. Acelesi yoksa 3000 serisini bekleyin.

Sana kendi sistemimi atıyorum 10520TL tutarında yayın açıyorum bende.

1. İşlemci : İ5 9600K
  2. Anakart : MSI Z390M Mortar
  3. RAM : 2x8 3200Mhz Kingston Hyperx Predator
  4. SSD : M2 Sata Samsung 970 EVO
  5. HDD : Seagate Barracuda 1TB 7200Rpm
  6. GPU : MSI RTX 2070 Gaming Z
  7. Soğutucu : NZXT Kraken x62
  8. PSU : FSP Hydro 850W 80+ Gold
  9. Kasa : Sharkoon TG5

Herkese teşekkürler bahsettiğiniz anakartları araştırdım ve şöyle bir fikir oluştu.
1. Yeni çıkan m2 ultra teknolojisi piyasalar da bu durumda buna göre bir hazırlık yapabilirim dedim.
2. 4.0 PCI exp. de çıktı ileriye yönelik olarak 3-5yıl sonra yeni ekran kartı alabilirim diye düşündüm.

Bu nedenle aşağıda resmini koyacağım 3 anakart da kararsız kaldım msi ve gigabyte da m2 ultra var ama asus da göremedim hatta kendi sitesine de baktım bir bilgi bulamadım, öcelik olarak anakart için
a) hangisini tavsiye edersiniz
b) gerek var mı almaya
c) başka bir model mi önerirsiniz

416527

İşlemci olarak da 3600X, 3700X olabilir önce bu parçaları alırım gelince de işlemciyi.

Ekran kartı 2060 alayım diyorum 2070 ile arasında çok bi performans farkı yok gibi, fiyat ise 1500 tl fark olarak karşıma çıkıyor. bu yüzden 2060 olarak
a) Bu ikisinden birisinimi seçsem
b) Başka bir kart mı önerirsiniz
416531

Diğer parçaları daha inceleyemedim, onlara da bakınca cevap yazarım.

Sana kendi sistemimi atıyorum 10520TL tutarında yayın açıyorum bende.

1. İşlemci : İ5 9600K
  2. Anakart : MSI Z390M Mortar
  3. RAM : 2x8 3200Mhz Kingston Hyperx Predator
  4. SSD : M2 Sata Samsung 970 EVO
  5. HDD : Seagate Barracuda 1TB 7200Rpm
  6. GPU : MSI RTX 2070 Gaming Z
  7. Soğutucu : NZXT Kraken x62
  8. PSU : FSP Hydro 850W 80+ Gold
  9. Kasa : Sharkoon TG5

İntel işlemci düşünmüyorum bu nedenle onlara bakmadım ama diğer parçalara bakacağım

Geri
Yukarı