Rehber 10 parmak nasıl yazılır?

Evet. Bunu birçok arkadaşım bana soruyordu. "10 parmak nasıl yazıyorsun?" bende elimden geldiğince size 10 parmak yazmada yardımcı olacağım.
10 parmak nasıl yazılır
10 parmak yazmak sandığınız kadar zor değil. Öncelikle M5 Bilişim sitesinde uygun olan klavyeyi seçiyoruz. (e, Q, F klavye)

Ekran Görüntüsü (70).png

Ben "Q" klavye sahibi olduğumdan "Q klavye dersleri" seçeneğini seçiyorum. Ardından gelen ekranda ilk seçenek olan "temel sıra tuşları" nı seçiyorum.

Ekran Görüntüsü (71).png

Ardından antrenmana başlıyorum. Parmaklarını nasıl yerleştireceğini bilmeyenler için üstteki "gerçek canlı klavye" seçeneğini kullanabilirler.

Ekran Görüntüsü (72).png

Benim size önerim," her seviyeyi en az 10 kez tekrarlamanız olacaktır" orada 5 kez dediğini umursamayın. 2 gün boyunca bu "temel sıra tuşları" alıştırmasını yaptıktan sonra sırasıyla ders2-3-4-5-6.. Yı yapabilirsiniz. Tabii her seviyeyi 10 kez tekrarlayıp 2 gün çalışmayı unutmayın. Şimdi gelelim hızımızı nasıl test edeceğimize.
Buradan metin-sınav süresi ayarlayıp hem alıştırma hem de hız testi yapabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
10 parmak mı yazıyorum hiç bir fikrim yok ama bayağı hızlı yazarım. Oyunlardan alışkanlık olmuş klavyeyi yamuk kullanıyorum :D Bence kişisel bir mesele.
Hizdan ziyade saglik acisindan gerekli. Parmaklar klavye uzerinde hareket ederse el ve bilek cok kasiliyor. Bu yuzden mouse ve touchpad bile kullanmiyorum.

Hizdan ziyade saglik acisindan gerekli. Parmaklar klavye uzerinde hareket ederse el ve bilek cok kasiliyor. Bu yuzden mouse ve touchpad bile kullanmiyorum.
Hocam açtığım şu konuya bakabilir misiniz? Ben yan tutarken daha rahat hissediyorum kendimi belki de alıştığım içindir. Eğer ki derseniz yanlış, düz kullan diye kendimi bir süre sıkarım.

Hocam sitedeki yazma arayüzü çok kötü hep karıştırıyorum arayüz yüzünden j harfine mi basacağım space e mi basacağım anlayamıyorum. Nereden ulaşabiliriz?

Hocam açtığım şu konuya bakabilir misiniz? Ben yan tutarken daha rahat hissediyorum kendimi belki de alıştığım içindir. Eğer ki derseniz yanlış, düz kullan diye kendimi bir süre sıkarım.

Aslinda en iyi klavyeler sunlar. Kollar tam olarak olmasi gerektigi gibi duruyor birbirinden biraz uzakta ve bilegi disa bukmeye gerek kalmiyor. Sizin tutusunuzda sol kol bu acidan rahat eder ama sag kol zorlanir diye dusunuyorum eger ki bukuyorsaniz. Bilekte yanma, agri vs. oluyor mu?

wesome-split-keyboards%2Fmaster%2Fimg%2FErgotravel.jpg

Aslinda en iyi klavyeler sunlar. Kollar tam olarak olmasi gerektigi gibi duruyor birbirinden biraz uzakta ve bilegi disa bukmeye gerek kalmiyor. Sizin tutusunuzda sol kol bu acidan rahat eder ama sag kol zorlanir diye dusunuyorum eger ki bukuyorsaniz.

Eki Görüntüle 1737327
Sol kol dediğiniz gibi rahat, sağ kol da rahat ama sol kadar değil. Düz tutunca klavyeyi ikisi de rahat değil :D

Geri
Yukarı