10 sınıf için dil veya sayısal bölümü

Dediğim gibi mühendis olmak istiyorum zaten dil bölümünnde bildiğim çok meslek yok dil öğretmeni ve tercümanlığı biliyorum. Küçükken hep bilgisayar mühendisi ya da yapı mühendisi olmak istemişimdir. Ama dediğim gibi fizik ve kimyanın durumu meçhul.

Dil bölümünde meslek yok demek yanlış olur dil biliyorsan burada yaptığın bir işi o dili konuşan bir yerdede yapacak imkan veriyor dil aslında senin mesleğini globalleştiriyor ama okulda öğretilenle nereye kadar bilemiyorum lisede 4 sene boyunca kendi imkanlarınla bile İngilizce öğrenmeye çalışsan öğretmenlerinden daha iyi konuşursun.

@minflex önce çevrene aldanmadan ne olmak istediğini kendin bir belirle.
endin vermelisin. Sayısal seçersen zaten bunun risklerini kabul etmişsindir. Ne olmak istediğini belirlemen gerekli çünkü geç karar
İşte sorunda burada ne olmak istediğimi bilmiyorum yıllardır karar veremedim. Dilde bildiğim zaten 3 tane meslek var.
Daha doğrusu benim eksiğim mesleklerin neler yaptığını bilmemek.

İşte sorunda burada ne olmak istediğimi bilmiyorum yıllardır karar veremedim. Dilde bildiğim zaten 3 tane meslek var.

Kafanda düşündüğün meslekleri bir yere not et sonra hepsini araştır ne yaptıklarını ama özel sektör ve Google'ın yazdıkları arasında çok fark olabiliyor iş yerinden iş yerine bile değişir bu durum.

Kafanı karıştırma daha çok hayalin değişecek o yüzden kendini illa dilci olacağım diye kasma.

Sayısaldan dile geçebiliyor muyum istediğim zaman?

İlk zamanlar evet geçebilirsin dönem başı falan.
Merhabalar, ben yaklaşık 8 ay sonra 10. sınıfa geçeceğim ve şimdiden çok kaygılanıyorum, hangi bölümü seçmeliyim diye gidip geliyorum. Biliyorum daha erken şu an 9. sınıfım ama şimdiden karar vermek istiyorum ki zamanı geldiğinde kararsız kalmamak için. Ortaokuldan beri ingilizcem gerçekten çok iyi bir durumda sınıfta birinci ve okulda ilk 10 daydım. Şimdi lisedeyim 9. sınıfım 8 ay sonra bölüm seçimim var. Sayısal mı dil mi seçsem diye düşünüyorum sebebi ise şu: Dilim gerçekten gayet iyi ama sayısalda da matematiğim ortalama güzel, sınıftaki herkes bana sen sayısal seç yapıyorsun işte deyip duruyor ilk dönem ortalamam 79 geldi. Eğer çalışırsam matematiğimin çok daha iyi olacagını biliyorum ama fenim kötü yani gerçekten sayısalı seçersem fizik ve kimyanın durumu ne olur hiçbir fikrim yok. Sayısalda biyolojim ve matematiğim iyi sadece çalışırsam bunları çok daha iyi seviyeye taşıyacağımı biliyorum. Fakat ailem dil seçmemi istiyor çünkü sayısal seçersem çok zorlanacağımı eğer sayısal yapamazsam ortada kalıcağımı düşünüyorlar ve seçersem hayatsız gibi çalışmam gerektiğini söylüyorlar. Sizce hangi bölümü seçmeliyim? Ve ben yurt dışına çıkmayı da çok istiyorum sayısalda istediğim meslek yapı mühendisliği. Ama babam dil seçersen çok daha kolay olduğunu söylüyor yurt dışına çıkmamın. Sizce hangi bölümü seçmeliyim?

Bak brom ilk başta sakinleş ve kafanı topla daha vaktin var şu anki düşüncelerin ile 8 ay sonraki düşüncelerin aynı olmayabilir elbet değişimler olacak kendini kasma zamanı gelince bir şeyler deneyim ettikçe kendini bu konularda daha da tanıdıkça zaten seninde aklında bir şeyler oluşacak şu an yapabileceğin en iyi şey sanırım hayalini kesinleştirip ona giden yol neyse zaman ile birlikte aceleye getirmeyerek onu takip etmek.

Bak daha lisede ilk senen emin ol 10. sınıfda ki halin ile şu anki halin arasında hem fiziksel hem de zihinsel olarak dağlar kadar fark olacak emin ol.

Aklına takılan mesleklerin tek tek konusunu açabilirsin. Yardımcı olalım, bilgi verelim.
İlk zamanlar evet geçebilirsin dönem başı falan.

Bak brom ilk başta sakinleş ve kafanı topla daha vaktin var şu anki düşüncelerin ile 8 ay sonraki düşüncelerin aynı olmayabilir elbet değişimler olacak kendini kasma zamanı gelince bir şeyler deneyim ettikçe kendini bu konularda daha da tanıdıkça zaten seninde aklında bir şeyler oluşacak şu an yapabileceğin en iyi şey sanırım hayalini kesinleştirip ona giden yol neyse zaman ile birlikte aceleye getirmeyerek onu takip etmek.

Bak daha lisede ilk senen emin ol 10. sınıfda ki halin ile şu anki halin arasında hem fiziksel hem de zihinsel olarak dağlar kadar fark olacak emin ol.
Zaten şimdi çok düşünmüyorum o konuları kafama çok takmamaya çalışıyorum daha 1 yıl var zaten. Ama işte ne bileyim kendim bana çok garip geliyor herkese soruyolar ne olmak istiyosun diye herkes çat çat söylüyor benim aklıma hiçbirşey yok.

Geri
Yukarı