10 sınıf için dil veya sayısal bölümü

minflex

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar, ben yaklaşık 8 ay sonra 10. sınıfa geçeceğim ve şimdiden çok kaygılanıyorum, hangi bölümü seçmeliyim diye gidip geliyorum. Biliyorum daha erken şu an 9. sınıfım ama şimdiden karar vermek istiyorum ki zamanı geldiğinde kararsız kalmamak için. Ortaokuldan beri ingilizcem gerçekten çok iyi bir durumda sınıfta birinci ve okulda ilk 10 daydım. Şimdi lisedeyim 9. sınıfım 8 ay sonra bölüm seçimim var. Sayısal mı dil mi seçsem diye düşünüyorum sebebi ise şu: Dilim gerçekten gayet iyi ama sayısalda da matematiğim ortalama güzel, sınıftaki herkes bana sen sayısal seç yapıyorsun işte diyip duruyor ilk dönem ortalamam 79 geldi. Eğer çalışırsam matematiğimin çok daha iyi olacagını biliyorum ama fenim kötü yani gerçekten sayısalı seçersem fizik ve kimyanın durumu ne olur hiçbir fikrim yok. Sayısalda biyolojim ve matematiğim iyi sadece çalışırsam bunları çok daha iyi seviyeye taşıyacağımı biliyorum. Fakat ailem dil seçmemi istiyor çünkü sayısal seçersem çok zorlanacağımı eğer sayısal yapamazsam ortada kalıcağımı düşünüyorlar ve seçersem hayatsız gibi çalışmam gerektiğini söylüyorlar. Sizce hangi bölümü seçmeliyim? Ve ben yurt dışına çıkmayı da çok istiyorum sayısalda istediğim meslek yapı mühendisliği. Ama babam dil seçersen çok daha kolay olduğunu söylüyor yurt dışına çıkmamın. Sizce hangi bölümü seçmeliyim?

Son düzenleme:
Senin durumundayım. Benim fikrim yeteneğin neyse onu seç. Sayısalda çok rekabet var. Mesela sen dilcisin yeteğinin yanında çalışıyosun ve yüksek puanlar yapabiliyosun. Ama öte yandan dile yeteneği olmayan biri çalışarak senden düşük yapıyor sebebi dil e yeteneği yok. Yeteneğin neyse onu seç

Ortaokul İngilizcesi ile dil bölümündeki İngilizce maalesef bir değil. Lisedeki dil eğitiminde sizi YDT sınavına hazırlamaya çalışırlar. Kaldı ki çoğu lisenin dil bölümü onu bile adamakıllı yapamıyor. Yapmak istediğiniz mesleği önce bir belirleyin derim. Hangi mesleği yapmak istiyorsunuz?

Ortaokul İngilizcesi ile dil bölümündeki İngilizce maalesef bir değil. Lisedeki dil eğitiminde sizi YDT sınavına hazırlamaya çalışırlar. Kaldı ki çoğu lisenin dil bölümü onu bile adamakıllı yapamıyor. Yapmak istediğiniz mesleği önce bir belirleyin derim. Hangi mesleği yapmak istiyorsunuz?
Dediğim gibi mühendis olmak istiyorum zaten dil bölümünnde bildiğim çok meslek yok dil öğretmeni ve tercümanlığı biliyorum. Küçükken hep bilgisayar mühendisi yada yapı mühendisi olmak istemişimdir. Ama dediğim gibi fizik ve kimyanın durumu meçhul.

@minflex çalışarak halledilebilir. Eğer ki İngilizce öğrenirim mantığında gidecekseniz dil bölümleri size İngilizce öğretmez. Sınava hazırlar kaldı ki onu bile adamakıllı yapamayan bir sürü okul biliyorum.

@minflex çalışarak halledilebilir. Eğer ki İngilizce öğrenirim mantığında gidecekseniz dil bölümleri size İngilizce öğretmez. Sınava hazırlar kaldı ki onu bile adamakıllı yapamayan bir sürü okul biliyorum.
Aile baskısı sürekli sayısal seçeyimmi diye sordugumda eğer yapamazsan ne yapıcaksın, ortada kalırsın gibi şeyler diyolar. Daha ne olmak istediğimi bile bilmiyorum.

Aile baskısı sürekli sayısal seçeyim mi diye sordugumda eğer yapamazsan ne yapacaksın, ortada kalırsın gibi şeyler diyorlar. Daha ne olmak istediğimi bile bilmiyorum.

Kararını kendin vermelisin. Sayısal seçersen zaten bunun risklerini kabul etmişsindir. Ne olmak istediğini belirlemen gerekli çünkü geç karar verirsen zor duruma düşebilirsin.

Geri
Yukarı