%100 Disk Kullanımı Sorunu

JohnSmith06

Kilopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Otomotiv Mühendisliği (Öğrenci)
Windows 10 kullanıyorum, yaklaşık bir haftadır sabit diskim %100 kullanılıyor gözüküyor. Bilgisayar artık komutlara tepki veremeyecek duruma geldi ne yapmalıyım, sıkıntı yazılımsal mı donanımsal mıdır? @Recep Baltaş @Ali Güngör

/Windows 10 %100 Disk Kullanımı Çözümü

Bellek Dosyası Nasıl Kapatılır ?

• İlk olarak bu bilgisayar sağ tıklayın ve Özellikleri seçin.
  • Açılan pencereden Gelişmiş sistem ayarları seçeneğini seçin.
  • Gelişmiş sekmesinden performans kısmında bulunan ayarlar butonuna tıklayın.
  • Açılan pencereden Gelişmis sekmesini seçin ve alta bulunan Değiştir butonuna tıklayın.
  • Koyu renkli açılan 4. penceremizden “Tüm sürücülerde disk belleği dosyası boyutunu otomatik yönet” başında buluna tiki kaldırın, altta buluna “Disk belleği dosyası yok” seçeneğini seçin ve ayarla butonuna ve ardından Tamam butonuna basın.
  • Karşınıza uyar gelecek tamam diyerek geçin.
  • Pencereleri kapatırken yeni bir uyarı çıkacak ve “Şimdi Yeniden Başlat” diyerek bilgisayarınız yeniden başlatın.
Bu rehberimizde diskimize binen yük miktarını azaltarak sistemimizin daha performanslı olmasını nasıl yapıldığını anlattık ve %100 disk kullanımın nedenlerinden biri olan bellek dosyasını nasıl kapatılacağından bahsettik. Soru ve görüşleriniz için yorum yazmayı unutmayın.

Öncelikle çöp kutusunu boşaltın (içinde birşeyler varsa), daha sonra C sürücüsünün üzerinde sağ tıklayıp özellikler deyin. Açılan ekranın genel sekmesinde, Diski temizle diye bir button olacak. Oraya tıklayın. İşlem uzun sürebilir, tamamlanmasını bekleyin. Daha sonra açılan ekranda sistem dosyalarını temizle buttonuna da basın. Yine bir bekleme süreniz olacak. en son olarak tamam diyerek gereksiz ve yer işgal eden tüm dosyaları temezleyin.

Yine yer açılmaz ise , karşıdan yüklenenler klasörünü kontrol edin. gereksiz olan artık kullanmadığınız dosyaları silin. yüklediğiniz daha önce izlediğiniz film müzik vb. varsa bunları da silin. Tabi tüm bu işlemlerden sonra da yine çöp kutusunu boşaltmayı unutmayın.

Görev yöneticisinden hizmetleri aç. Sonra tüm hizmetleri aç windows updateyi durdur.

Ekran Alıntısı.PNG
SFAF.PNG

Windows updateye sağ tıkla durdura tıkla.

Sorun şu ki bilgisayar artık hiçbir komuta yanıt veremeiyor. Sanırım yeni disk almam gerekecek.

Var. Yedeklemeyi nereden yapacağım ? Yardımcı olursanız sevinirim.[/QUOTE Oyunların varsa onları yedekle. Eğer hardiskin harici ise yani usb kablosuyla takılyorsa bilgisayarında yedekleyebilirsin. Normal hdd ise bilgisayrcıya götürmen gerecek mecburen yada tüm oyunları baştan indirmek zorunda kalırsın bilgisayarcıya götürmeden.

Harici harddisk flash gibi kullanılır.

Hizmetlerden "Hızlı Getirme" ve "Windows Search" kısımlarını durdurup, devre dışı bırakabilirsin. Çözümlerden biri de budur.

Eğer harddiskin eski ve bad sector varsa zorlanması normaldir.

Format çözüm değil. Format atacaksan da temiz kurulum yapma. Windows'un kurulu olmadığı bir bölümün varsa oradan bölüm ayır. Kurulumda her bir bölümü biçimlendir ve ayırdığın yere Windows kur.

Ben bu şekilde yapmıştım. Doğruluğu olan bir işlem olmayabilir ama ben faydasını gördüm.

!! Yedek almayı unutma ve harddiskin eskiyse bu şekilde çok dayanmayacağını aklında bulundur. Tak diye gidebilir.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı