%100 disk kullanımı ve yavaşlama sorunu

Hunlu

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, geçenlerde bilgisayarıma virüs bulaştı makineyi bayağı sarstı ama silmeyi başardım. Sürekli kasma hali olmaya başladı. Onun dışında kasanin ön taraftaki USB girişlerini kullandığımda kasma geliyordu ama çıkarınca düzeliyordu. Bir de Windows 10 kullaniyordum gorev yoneticisinden baktığımda CPU ve bellekte bir problem gözükmuyordu ama disk kullanimi %100'den aşağı inmiyordu neredeyse. Format attim Windows 7 yükledim. Driverleri yükleyene kadar her şey iyiydi en son Nvidia Experience kurdum resetledim. Windows 10'daki durumdan daha kötü bir hal aldi. HDD kullanimi yine %100 gozukuyor. Experience'i kapattim ama bir şey değişmedi. Problem neden olabilir?

HD Tune güncel sürümünü indir. Health ve error scan testi yapıp görüntü paylaş.

HD Tune güncel sürümünü indir. Health ve error scan testi yapıp görüntü paylaş.
Chrome açılsın diye 2 saat bekledikten sonra açıldı ve HD Tune indirirken birden düzeldi şu an gayet iyi. Ama tekrar yapmayacağı meçhul. HD Tune health raporunu ve disk kullanımının ekran görüntüsünü paylaşıyorum. Error Scan bitince onuda paylaşırım ama diskte bir problem olduğunu düşünmüyorum.

Adsız.png

Error scan sonuçlarını da görelim.

Error scan sonuçlarını da görelim.
Hocam error scan baktim çok uzun sürüyor. Gece bıraktım sabaha tamamlamış olur. Windows 10 kurdum geri ilktr yine birşey yoktu fakat sonradan yine yavaşlama aşırı oldu. Sonra farkettim ki güncelleme den yaparmi bunu. Baktım bir sürü windows güncellemesi yapıyormuş otomatik ayrica driver yüklemesi de tabi. Ayni anda driver yüklemesi yaptik bide ayriyetten windows guncellemesi internette yavaşlıyordu zaten. Bundan dolayi olabilir mi problem ? Guncellestirmelerin bir kismini yaptirttim devam ediyor hala şuan herhangi bir yavaşlama yok.

Hocam error scan baktim çok uzun sürüyor. Gece bıraktım sabaha tamamlamış olur. Windows 10 kurdum geri ilktr yine birşey yoktu fakat sonradan yine yavaşlama aşırı oldu. Sonra farkettim ki güncelleme den yaparmi bunu. Baktım bir sürü windows güncellemesi yapıyormuş otomatik ayrica driver yüklemesi de tabi. Ayni anda driver yüklemesi yaptik bide ayriyetten windows guncellemesi internette yavaşlıyordu zaten. Bundan dolayi olabilir mi problem ? Guncellestirmelerin bir kismini yaptirttim devam ediyor hala şuan herhangi bir yavaşlama yok.

Yani güncelleme yapılıyorsa o verilerin diske yazılmasıda etki eder tabii ki. Sen bence bütün işlemlerini tamamla sonra tekrar kontrol et.

Sorunu çözdüm. Yaşayan arkadaşlar için windows hizmetleri açın.(Görev Yöneticisi -> Hizmetler -> Hizmetleri Aç) oradan Windows Search'ı Devre dışı bırak ve durdur yapıyoruz. Aynı listeden Hızlı Çalıştırmayı bulup onada aynı işlemleri yapıp uyguluyoruz. Sorun büyük ihtimalle düzeliyor bende düzeldi.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı