100 FPS fakat oyun kasıyor gibi

iB0W.ca

Centipat
Yahu şimdi ben LOL oynuyorum. 90 100 FPS arası pingde sabit 30 neyse ama sanki böyle bir takılma var.

Yani videolarda izdeğim gibi değil video izliyorum. Adamların oyunu yağ gibi akıyor benimki de oyle ama akmıyor anlatabildim mi? Yanı adam e attim zaman o yumaş geçişleri göremiyorum. Aksine takılma var gibi fakat 90 FPS alıyorum.

Laptop kullanınıcsııyım. Lenovo Ideapad 330 galiba 12 GB RAM olan 940MX var (evet biraz düşük)
60Hz ekranı var.

Yahu şimdi ben LOL oynuyorum. 90 100 FPS arası pingde sabit 30 neyse ama sanki böyle bir takılma var.

Yani videolarda izdeğim gibi değil video izliyorum. Adamların oyunu yağ gibi akıyor benimki de oyle ama akmıyor anlatabildim mi? Yanı adam e attim zaman o yumaş geçişleri göremiyorum. Aksine takılma var gibi fakat 90 FPS alıyorum.

Laptop kullanınıcsııyım. Lenovo Ideapad 330 galiba 12 GB RAM olan 940MX var (evet biraz düşük)
60Hz ekranı var.
LOL internete bağlı bir oyun. Yani Online. Eğer internetin yavaş ise, ping arttığından dolayı kasma yapar. Bir de Offline oyunlarda dene.

Psikolojik değil, hangi oyun olursa olsun monitörün Hz değerinden daha yüksek FPS alırsanız kasma hissiyatı verir.
Hocam bu nasıl oluyor, biraz açıklayabilir misiniz? Ben tam tersini biliyordum da ondan soruyorum. Hatta başka bir konuya yazdığım cevap şu şekilde.

Aldığın FPS monitörün yenileme hızını geçtiğinde kasma yaşamazsın, tam tersine akıcılık artar ancak yırtılma gibi götürüsü olur.

Akıcılık nasıl artar dersen, monitörler ekran kartından aldığı kareyi tam olarak çizecek diye bir kaide yok. Eğer ki ekran kartı 60Hz'lik monitöre 120 FPS görüntü gönderiyorsa, monitör tek bir kare içinde iki farklı karenin verisini çizer. Monitörün üst yarısı ile alt yarısı aslında farklı kareye göre çizilir.
Bunun sonucu ise, 120 FPS aldığın bir oyunda fareyi hızlıca sağa doğru hareket ettirirsen, alt tarafı sağa doğru kayık(güncel veri) bir yırtılma elde edersin.

60 FPS ye sabitle sıkıntı falan kalmayacak. Bende PUBG LİTE da 170 FPS alıyorum ve VSYNC'yi açınca 60 FPS ye sabitliyor. Bunun amacı monitörün kare hızına ekran kartının kare hızına eşitlemesi deniliyor. Senin ekranda yırtılma,dalgalanma vs. bu tür şeylerle karşılaşırsın o zaman. Monitörünün Freesync gibi özelliği yoksa bunu yapmalısın.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı