100 Mbps internet 2.4 GHz'de 10 Mbps veriyor

ibr4him3nes

Decapat
Herkese hayırlı geceler,
Ben geçtiğimiz aylarda internetimi Netspeed'e taşıdım. 100 Mbps paketini kullanıyorum ancak şöyle bir sorunum var: İnternet 5GHz bandında 100Mbps rahat veriyor ancak 2.4 GHz bağlandığımda maksimum 10-15 Mbps veriyor. Netspeed'in desteğine başvurdum ve bana 2.4 GHz bandının daha yavaş olduğunu bu durumun normal olduğunu söylediler. Ben de biliyorum 2.4 GHz bandının daha yavaş olduğunu ancak interneti değiştirmeden önce sadece 2.4 GHz bağlantım vardı 24 Mbps civarında alıyordum. Merak ettiğim şey, gerçekten de onların dediği gibi bu normal bir durum mu, 2.4'ten maksimum ne kadar alabilirim ve bu 100 Mbps paket ile ne kadar almam gerekiyor? Şimdiden teşekkür ediyorum. İyi sosyaller dilerim :)

Modem: AC1200 Wireless Dual band gigabit VDSL/ADSL modem router.
Altyapı: Fiber; TurkNet ile sorguladığımda 100/20 Max hız olarak sonuç alıyorum, Türk Telekom'u aradığımda 1000 Mbps'e kadar sunabileceklerini ancak altyapım için 200 Mbps almamın daha mantıklı olduğunu söylediler.

Türk Telekom modemleri ile kanallarda temizse 2.4 GHz bandından en fazla alınabilir hız ortalama 50 Mbps oluyor. Büyük ihtimalle sizin bulunduğunuz yerde kanallar temiz değil çok fazla modem var. Yani sorun yok 5Ghz ile kullanıma devam edin.

Modemin 2.4 GHz Wi-Fi'si kötü olabilirki o modem pek iyi değil fiberde normalde 100 Mbps üstü çıkıyor hız normalde 1000 Mbps alabilirsin ama her internet servis sağlayıcısı Türk Telekom fiber altyapısından 1000 Mbps vermiyor hocam internet servis sağlayıcısına göre değişir Wi-Fi kanalı değiştirmek çözüm olabilir.

Yanıtlarınız için teşekkür ederim. Kanal ve frekansdan bahsetmişsiniz onların ayarlarını nasıl yapmam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz?

Modem kullanıcı arayüzünden "kablosuz temel ayarlar" kısmına girin.

2.4 GHz için kanal genişliği 20 MHz, kanal ise 1,6 veya 11'den birisi olsun.

5 GHz için kanal genişliği 40 MHz, kanal ise 36 olsun.

Kablolu bağlantı yapın 5 GHz kullanmanıza gerek yok daha iyi performansı 2.4 GHz üzerinden alabilirsiniz kontrol kanalını ve bant genişliğini otomatikte tutmayınız 2.4 GHz içinde mantıklı olan 20 MHz.

Kablolu bağlantı yapın 5 GHz kullanmanıza gerek yok daha iyi performansı 2.4 GHz üzerinden alabilirsiniz kontrol kanalını ve bant genişliğini otomatikte tutmayınız 2.4 GHz içinde mantıklı olan 20 MHz.

Hocam ben zaten kendim tüm cihazlarımda 5 GHz kullanıyorum fakat annemin telefonu sadece 2.4GHz Wi-Fi'a bağlanabiliyor. Benim şu anda bir çözüm önerisi arama sebebim o zaten.

Modem kullanıcı arayüzünden "kablosuz temel ayarlar" kısmına girin.

2.4 GHz için kanal genişliği 20 MHz, kanal ise 1,6 veya 11'den birisi olsun.

5 GHz için kanal genişliği 40 MHz, kanal ise 36 olsun.

Hocam dediğiniz ayarları yaptım ancak hiçbir değişiklik olmadı başka ne yapabilirim bir öneriniz var mı? Ben şu anda paketim taahhütsüz olduğu için farklı bir internet sağlayıcısına geçip bir de diğerlerini denemeyi düşünüyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı