1000 TL bütçe ile direksiyon seti mi yapılmalı yoksa satın mı alınmalı?

eth

Hectopat
Makaleler
2
Merhabalar, Assetto Corsa için direksiyon seti almak veya yapmak istiyorum. Yaklaşık 1000 TL bütçem var. Sizce evde kendim mi yapmalıyım yoksa alınır mı? Direksiyon ve pedaller yeter bana. Vites şu an çok lazım değil. Ve FFB gibi bir isteğim de yok.

@Akif9748 @Affansen siz tecrübeliydiniz sanırım, konuya bakar mısınız?

Son düzenleyen: Moderatör:
Size tavsiyem ikinci el DFGT alın temizinden.

Uğraşması pek bitmiyor. Hani derseniz ben sağlam bir kutu yaptırırım yani tipi falan düzgün olur, kuvvetli motor alırım bir de fan takarım derseniz kendiniz yapmanız güzel oluyor o yönden. Çünkü her yönden özelleştirilebilir. Bir nevi PC toplamak gibi. G29'dan daha kuvvetli yapmanız bile mümkün ama bunun için sağlam soğutma ve en az 3 tane motor gerekiyor. Bir de aktarma sistemi. Yani kayış falan. G29 iki motorlu, ikisi de dişli kullanıyor. Thrustmaster ise bir dişli bir kayışlı kullanıyormuş. Yani baskı parça ve özel tasarım işin içine giriyor. Bunları yapabilirim derseniz kendiniz yapmak daha iyi ama 1000TL gibi bütçede hepsini yapmak zor yurtdışında adamlar yapıyor kanallarında videolarını çekiyorlar, sağlam bütçe gerekiyor. :/

Benim yaptığım direksiyon ise toplama. Hatta en başında encoder falan da yoktu işin içinde. 2018 yılı gibiydi, internette UNO ile direksiyon yapanlar vardı (şu an direksiyon yapanların bir kısmı bilmez, eski yöntem sayılır) ben de merak salıp malzemeleri almıştım sanayiye gidip. Hatta iki katı fiyat falan tutmuştu. :D
Çok turlu potans ile düşünüyordum potans kırıldı, sonradan fark ettim ki çok turlu potans ile dişli falan gerekecek. Sonra bir şeyler oldu proje kaldı. Sonra 2019 gibi bit pazarından Snopy VH-5 almıştık 1TL'ye. Evet 1TL! Sadece ana gövdeydi yani simit falan vardı da pedallar ve el freni yoktu. Sonra açtım temizleyip tamir ettim. Bir süre 180 derece potans ile kullandım. Keyif vermedi sonra Leonardo ile 900 derece yapılabileceğini öğrendim. Geçen sene Haziran ayı gibiydi. Parçaları aldım geldi ve denemeye başladım. 6. pin ile GND arasına kablo çekmediğim için çalışmıyor sandım. Arada bir takım saçma olaylar oldu. Üç tane encoder çöp oldu. Ben temassızlık yapıyor diye her defasında lehimliyordum lehimledikçe bakır yollar kalktı ve kullanılmaz hale geldi. Bu yüzden gitti o encoderler. Encoderi yazıcıdan söktüm o yüzden pek bir kaybım yok ama 3 tane yazıcı gitti. Kullanılmayan yazıcıları söktüm zaten. En son @Akif9748 6. pin olayını söyledi ve direksiyon çalıştı. Sorun tamamen oymuş.

Ekleme: Ben ilk başta FFB bile düşünmüyordum, VH-5 içine düzgünce motor sığmıyordu ben de o yüzden vazgeçmiştim ama yazıcıdan çıkan sistemi komple kullanalım dedik, bir tane daha direksiyon almıştık oynanır diye. Yani PS2 direksiyonuydu bilgisayara zaten bağlanmıyor sadece çevrilsin diye. :D
Onun kutusunu, VH-5 direksiyonun ise direksiyon simidini. :)
Bir de bitpazarından pedalları ve el frenini aldık ama el freni pek işe yaramıyor. Onun yerine H-Vites yaptım. Pedallar ise idare eder yayı daha sert olsa iyiymiş ama 10 liraya bu kadar oluyor. 🙃

Not: Kabloları yeni düzenledim o yüzden bu kadar derli toplu. Hatta şu an onunla uğraşıyorum. 😄
Not 2: Hazır bir direksiyon kadar rahat değil. Ayar çekilmesi falan gerekebiliyor. Logitech arayüzü gibi de değil programı. Bunun tek avantajı ucuz olması. İş görüyor mu? Kesinlikle evet. Ucuza yapayım üstü cebime kalsın derseniz bundan yaparsınız üstüne de istediğiniz gibi harcarsınız. Veya Sim Dashboard yapabilirsiniz. Bunun hakkında da yardımcı olabilirim deneyimim var. Yani gösterge vs. Örneğin CS:GO için desteği de var. Hiç bunu incelemedim ama muhtemelen en basit olarak can azaldığında ışık yanıyordur. Hiç CS oynamadım o yüzden oyunda neler var bilmiyorum ama LCD takılabiliyor. Oraya istediğiniz veriyi yazdırabilirsiniz.

Direksiyonun ön taraftan çekilmiş fotoğrafını bulamadım hep iç tarafı var. Ön tarafını merak ederseniz yollayayım ama normal VH-5 direksiyon simidi işte.

Dosya Ekleri

• 1626881318277.png
    1626881318277.png
    137,9 KB · Görüntüleme: 162
  • 1626881513862.png
    1626881513862.png
    1,9 MB · Görüntüleme: 166
@Affansen çok teşekkür ederim hocam. Aslında kendim yapmak istiyorum bütçe de arttırabilirim fakat zaman konusunda sıkıntım var ve anlattığınıza göre beni baya uğraştıracak.

Ben hazır ile yola başlayayım baktım zevk alıyorum zaman bulunca kendim de yapabilirim.

DFGT alabilirim veya biraz daha ekle bunu al diyebileceğiniz bir set varsa onu alabilirim. Ne yapayım?

DFGT alabilirim veya biraz daha ekle bunu al diyebileceğiniz bir set varsa onu alabilirim. Ne yapayım?
Eskiden o fiyatlara G27 bulunabiliyordu ama şu an bilmiyorum biraz bakayım.

Fiyatlara baktım uçmuş gitmiş. DFGT en mantıklı şey gibi görünüyor. Başka önerisi varsa yazabilir benim hazır setler ile aram yok. Yani eskiden çok araştırdım ama G29 dışında diğer setleri denemedim.
@Affansen çok teşekkür ederim hocam. Aslında kendim yapmak istiyorum bütçe de arttırabilirim fakat zaman konusunda sıkıntım var ve anlattığınıza göre beni baya uğraştıracak.
Zaman konusu yapacağınız projenin büyüklüğüne göre ve tecrübeye bağlı. Şu an olsa eskisinden çok daha hızlı yaparım çünkü neyin nasıl olacağını öğrendim. İnternette ne kadar araştırdıysam da 6. pini kimsede görmedim. Yani videolarda açıklamıyorlardı ne işe yarıyor diye. Siz nasıl bir şey istiyorsunuz? Yani sıfırdan bir şey mi yapacaksınız yoksa bir direksiyonu 900 dereceye mi çevireceksiniz?
Ben hazır ile yola başlayayım baktım zevk alıyorum zaman bulunca kendim de yapabilirim.
Aynen ilk önce temiz bir DFGT alınıp heves geçtikten sonra onu satıp kendiniz yapabilirsiniz. Kendi yaptığınız özelleştirmeye açık oluyor. O yönü güzel. Ama hazır set rahatlığı olmuyor. Bir sürü baskı parça gerekiyor düzgün bir şey olması için. İnternette sacdan yapanlar vardı onlar da tam Logitech gibi oluyordu hatta ben de ilk öyle düşünmüştüm.

İlk başladığımda (2018-2019) bu konuyu referans almayı düşünüyordum ama yukarıda anlattığım gibi olaylar çok değişti en son Snopy yaptık çıktık. :D

@Akif9748 sanırım benimkini beğendi kendisi de Snopy aldı onunla yaptı. Ama onunki kendi kasasında olduğu için daha orijinal görünüyor. Ben sığdıramadım. O da onunla uğraştım. Ben yeni kasada ise direksiyon çapından dolayı çok uğraştım. Anlayacağınız eğer baskı parçalara iyi para vermiyorsanız bizim gibi uğraşıyorsunuz. Baskı yapan Youtuberlar var, direksiyon daha hoş görünüyor ama daha maliyetli. Kullanım? Neredeyse aynı. Sadece daha fazla motor var onlarda. 😄
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şimdi hatırladım benim vitesin resmi @Akif9748'de vardı ben bulamıyorum o bulabilirse atarsa güzel olur. Bulamazsa vitesi toplayıp tekrardan resim atarım.

Bu arada Akif pedalları baskı olarak yaptırmış. Gramı 50 kuruşa yaptı @NothingGood. Zamanı gelince düşünür taşınırsınız ona göre karar verisiniz. Şu an hazır daha mantıklı görünüyor.

Eli havya tutan her insan direksiyonu yapabilir.:D
Yani çok zor bir durum yok. Ama size kesinlikle şunu önereyim kaliteli lehim teli şart. Yoksa benim gibi 3 encoder çöpe atarsınız. 🙃

Siz nasıl bir şey istiyorsunuz? Yani sıfırdan bir şey mi yapacaksınız yoksa bir direksiyonu 900 dereceye mi çevireceksiniz?
Ben sıfırdan yapacağım yaparsam ama ucuza bir şey alıp 900 derece yapmak da mantıklı geliyor. Benim tek isteğim 900 derece direksiyon ve pedallar. Bunlar dışında çok önemli değil benim için.

Elim iyidir ince işi de severim. Kendim yapma konusunda beni geren tek şey baskı ile yapılması gereken şeyler.
Çünkü bu konuda bir bilgim yok.

İlge İpek videoları da güzeldi bence ama baskı tarafında kime nasıl yaptıracağımı bilmediğimden ve baskı parçalar maliyet hesabı yapamadığımdan biraz çekimser kaldım.

Sonuca gelecek olursak ben 900 derece ve pedalları istiyorum öncelik olarak. 900 derece olmayan bir set alıp 900 derece yapmak mantıklı olur mu?

Ben sıfırdan yapacağım yaparsam ama ucuza bir şey alıp 900 derece yapmak da mantıklı geliyor. Benim tek isteğim 900 derece direksiyon ve pedallar. Bunlar dışında çok önemli değil benim için.

Elim iyidir ince işi de severim. Kendim yapma konusunda beni geren tek şey baskı ile yapılması gereken şeyler.
Çünkü bu konuda bir bilgim yok.

İlge İpek videoları da güzeldi bence ama baskı tarafında kime nasıl yaptıracağımı bilmediğimden ve baskı parçalar maliyet hesabı yapamadığımdan biraz çekimser kaldım.

Sonuca gelecek olursak ben 900 derece ve pedalları istiyorum öncelik olarak. 900 derece olmayan bir set alıp 900 derece yapmak mantıklı olur mu?
Mantıklı olabilir. FFB ıvır zıvır istemiyorsanız tak çalıştır konumundalar. Bazen ayarı bozulduğunda birkaç dakika ayırarak düzeltebilirsiniz. Encoderi yazıcıdan sökerseniz maliyet 80 lira civarı olacaktır. Tabi buna alacağınız set dahil değil ben sadece içerisindeki malzemeleri söyledim. İlk önce şuna karar verelim, kaliteli olup pahalı mı, ucuz olup idare edecek bir şey mi?

Hocam ben şuan bu işle ilgileniyorum ve yeterli olduğumu düşünüyorum.

FFB'li sistem yapmayı düşünüyorsanız ve sanayide tanıdıklarınız varsa yaklaşık olarak FFB'li gövde + direksiyon simidi + H vites + 3 pedal 1600 civarı tutacaktır. Normalde DFGT üstünde kullanılan RS775 ile yapanlar da var ancak ben önermiyorum. Isınma sorunları çok fazla oluyor. Bu paraya yaptığınız sistem ortalama T300 gibi oluyor.
Malzemeler Listesi
Cıvatalar, gijonlar, somunlar, rulmanlar ve mil: 250 TL
Motor: 280 TL
Güç kaynağı: 150 TL
Soğutma fanları, voltaj regülatörü, motor sürücü ve Arduino/STM32: 200/300 TL
Encoder: 150 TL
Gövde: 150 TL
Direksiyon simidi: 60 TL
Kayış ve kasnak: 120 TL

Vites ve pedallar için 400-450 TL ayırmalısınız. Eğer sanayi bölgesine yakınsanız yayları ve cıvataları daha ucuza alabilirsiniz.

Eğer vitesi klavyeden kullanıp, pedalı ucuz direksiyon pedallarından yaparsanız 1000 TL civarına yapabilirsiniz. Sanayide tanıdıklar varsa gene ucuza yapabilirsiniz. Mesela benim kasa parçalarım ve mil ücretsize geldi. Bu sayede yaklaşık 200 TL ucuza getirmiş oldum.
G29'dan daha kuvvetli yapmanız bile mümkün ama bunun için sağlam soğutma ve en az 3 tane motor gerekiyor.
Bu bilgi yanlıştır. Çoğu kişi Kormas kullanıyor ve 1 tane kullanması yetiyor. Aynı gücü RS775 ile almaya kalktığınızda 3 tane kullanmanız gerekebilir. Onun dışında tek bir motor ile gayet güzel oluyor.

Son düzenleme:
Mantıklı olabilir. FFB ıvır zıvır istemiyorsanız tak çalıştır konumundalar. Bazen ayarı bozulduğunda birkaç dakika ayırarak düzeltebilirsiniz. Encoderi yazıcıdan sökerseniz maliyet 80 lira civarı olacaktır. Tabi buna alacağınız set dahil değil ben sadece içerisindeki malzemeleri söyledim. İlk önce şuna karar verelim, kaliteli olup pahalı mı, ucuz olup idare edecek bir şey mi?
Ucuz olup idare edecek şey şimdilik yeterli hocam. FFB falan şimdilik gereksiz bana.

FFB'li sistem yapmayı düşünüyorsanız ve sanayide tanıdıklarınız varsa yaklaşık olarak FFB'li gövde + direksiyon simidi + H vites + 3 pedal 1600 civarı tutacaktır. Normalde DFGT üstünde kullanılan RS775 ile yapanlar da var ancak ben önermiyorum. Isınma sorunları çok fazla oluyor. Bu paraya yaptığınız sistem ortalama T300 gibi oluyor.
Malzemeler Listesi
Cıvatalar, gijonlar, somunlar, rulmanlar ve mil: 250 TL
Motor: 280 TL
Güç kaynağı: 150 TL
Soğutma fanları, voltaj regülatörü, motor sürücü ve Arduino/STM32: 200/300 TL
Encoder: 150 TL
Gövde: 150 TL
Direksiyon simidi: 60 TL

Vites ve pedallar için 400-450 TL ayırmalısınız. Eğer sanayi bölgesine yakınsanız yayları ve cıvataları daha ucuza alabilirsiniz.

Eğer vitesi klavyeden kullanıp, pedalı ucuz direksiyon pedallarından yaparsanız 1000 TL civarına yapabilirsiniz. Sanayide tanıdıklar varsa gene ucuza yapabilirsiniz. Mesela benim kasa parçalarım ve mil ücretsize geldi. Bu sayede yaklaşık 200 TL ucuza getirmiş oldum.
Sanayiden tanıdık var hocam onlar sayesinde birçok şeyi ucuza halledebilirim. Fakat şimdilik bunu yapmasam iyi olur çünkü beni çok uğraştıracak gibi duruyor. Şimdilik idare edecek bir şey yeterli olur. Mesajınızı kaydettim ileride daha ileri seviye bir şey için konu açacağım o zaman hepinizi etiketlerim. Çok teşekkürler.

Sanayiden tanıdık var hocam onlar sayesinde birçok şeyi ucuza halledebilirim. Fakat şimdilik bunu yapmasam iyi olur çünkü beni çok uğraştıracak gibi duruyor. Şimdilik idare edecek bir şey yeterli olur. Mesajınızı kaydettim ileride daha ileri seviye bir şey için konu açacağım o zaman hepinizi etiketlerim. Çok teşekkürler.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Direksiyonu tasarlayan ve yapan kişinin videosu. Eğer yapmaya karar verirseniz buradan yardım alabilirsiniz.

FFB'li sistem yapmayı düşünüyorsanız ve sanayide tanıdıklarınız varsa yaklaşık olarak FFB'li gövde + direksiyon simidi + H vites + 3 pedal 1600 civarı tutacaktır.
Hocam arkadaş 90 dereceyi 900 derece yapacaksa zaten sette pedallar ıvır zıvırlar var. Açıkça söyleyeyim benimkine harcadığım para 400 geçmez. Ufak bir motoru da var. Yani geri topluyor. Ama çok kuvvetli değil. Burada benim malzemeleri ucuza almış olmamdan dolayı sanırım. :D
Hadi arkadaş başka şeyler de alsın, 500-600 olur. Sizin attığınız İlge İpek videosu gibi oldu. Arkadaş idare edecek bir şey istiyor. :D

H-Vites maliyeti bende 50-60 lira tuttu (Switchleri 4 katı fiyatına aldığım halde. :)) tabi sizin yaptığınız baskı vites gibi olmuyor ama maliyetsiz. Gövdesi bedava geldi. Tabi babamda parçalar bulunuyor. MDF vardı kitaplık için kesilmiş, onlardan 4 tane koyduk. Bir de yıllar önce sanırım bit pazarından aldığı bir parçayı kullandık ana demiri hareket ettirmek için. Zemin ve üst kısım için yine tahtayı şekilli keserek oluşturduk. Resim bulabilirsem atacağım da nerede bulamadım.
Bu bilgi yanlıştır. Çoğu kişi Kormas kullanıyor ve 1 tane kullanması yetiyor. Aynı gücü RS775 ile almaya kalktığınızda 3 tane kullanmanız gerekebilir. Onun dışında tek bir motor ile gayet güzel oluyor.
Kormas bir marka. Model belirtebilir misiniz? Fiyatı da ona göre oluyor çünkü. RS775 ile aynı fiyatta olacağını düşünmüyorum o bahsettiğiniz modelin.

Geri
Yukarı