Çözüldü 1035G1 ve MX350 sistem tüm oyunlarda kasıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 11
Daha fazla  
Merhaba,
  • Cihaz modeli: Acer Aspire 5 A515 55G.
  • İşlemci: Core i5 1035G1.
  • RAM: Kingston 8 GB 2666MHz CL19.
  • Ekran kartı: NVIDIA GeForce MX350 2 GB GDDR5.
  • SSD: Kingston 512 GB.
  • İşletim sistemi: Windows 11 Pro.
Özelliklerinde bir cihaza sahibim. MX350 ekran kartı ile girdiğim tüm oyunlar aralıklar ile inanılmaz donuyor. Örneğin bir dakika donmadan oynuyorum, ardından 3-4 dakika boyunca donarak oynuyorum. Bu periyotlar halinde ilerliyor. İnanılmaz bir kasma oluyor bu üç dört dakikalık esnalarda. Hal böyle olunca, oynadığım oyunlar da düşük sistem gereksinimi gerektiren oyunlar olduğu için ikinci ekran kartım Intel ıris Xe ile oyunları oynamak zorunda kalıyorum.

Call of Duty 2'yi MX350 ekran kartım ile oynayamıyorum örneğin. Intel ile açıyorum. Format da attım, düzelmedi. Bunun dışında bir önerisi olan var mı? Bilgisayarı satın aldığım ilk dönemler gayet güzel oynuyordum tüm oyunları, GTA V dahil akıcı şekilde oynatıyordu. Şimdi Call of Duty 2 dahi oynayamıyorum. Bu sorun kronik sanırım. Technopat'ta birkaç konuya daha rastladım, aynı modeli kullanıp aynı sorunu yaşayan kişilerdi. Bir çözüm bulamamışlar, bu sebepten ötürü yeni konu açmak istedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Ben fan temizliği ve termal macun değişimini yaptırayım öyleyse.
Oyunu kapattıktan sonra Windows da 1-2 dk boyunca ağırlaşıyor. Sonra düzeliyor. Oyun içi değerler bu şekilde. İlk fotoğraf oyun donmaya başladığında aldığım değerler. İkincisi kasmıyorken aldığım değerler. Üçüncüsü ise kasma başlamadan hemen önce aldığım değerler.
Eki Görüntüle 1587082Eki Görüntüle 1587081Eki Görüntüle 1587080

CPU 90 üzerine çıktığında kendini kısmaya başlıyor bu yüzden de FPS kaybı yaşıyorsunuz. 2. resimde ki sıcaklıklar normal olduğu için yüksek FPS değerlerine çıkıyor cihaz. Macun değişimi ve fan temizliğinden sonra cihaz eski performansına dönecektir.

Fan temizliğini 3-4 ayda bir macun değişikliğini de yılda 1 defa yapmaya özen gösterin.
MSI Afterburner ile sıcaklık ve kullanım değerlerinize baktınız mı hiç ve en son macun değişikliği ve fan temizliği ne zaman yaptınız?

Doğrusu aldığımdan beri hiç yapmadım. Cihazı kullanalı yaklaşık 2 sene oldu. Ancak fan temizliği yalnızca bir ekran kartını etkiler mi? Örneğin Intel ekran kartımda hiç problem yaşamıyorum.
MSI Afterburner ile değerlere baktım fakat pek anlamadığım için bir yorum yapamadım. Eğer incelemek isterseniz buraya değerlerin ekran görüntüsünü atabilirim.

Doğrusu aldığımdan beri hiç yapmadım. Cihazı kullanalı yaklaşık 2 sene oldu. Ancak fan temizliği yalnızca bir ekran kartını etkiler mi? Örneğin Intel ekran kartımda hiç problem yaşamıyorum.
MSI Afterburner ile değerlere baktım fakat pek anlamadığım için bir yorum yapamadım. Eğer incelemek isterseniz buraya değerlerin ekran görüntüsünü atabilirim.

Intel ekran kartınız 64MB VRAM'e sahip olması lazım. Yani Intel ile hiçbir oyunu açamazsınız muhtemelen olay tam tersi oluyor. Afterburner'i açıp oyuna girdiğinizde sol alt kısımda kullanılan GPU yazar imkanınız varsa oyuna girip bu görüntüyü atabilir misiniz?

1669626721741.png

İlginiz için çok teşekkür ederim. Tabii, buyurun. Clock bölümünün aşağısında yazıyor.
Bu arada Intel dediğim ekran kartının tam olarak modeli Intel Iris Xe.
Eki Görüntüle 1587051

Win+R basarak açılan pencereye DxDiag yazın daha sonra açılan pencerede ekran 1 ve ekran 2 olarak sizde sekmeler çıkar onların görüntülerini atar mısınız?

1669627083744.png

Win+R basarak açılan pencereye DxDiag yazın daha sonra açılan pencerede ekran 1 ve ekran 2 olarak sizde sekmeler çıkar onların görüntülerini atar mısınız?

Eki Görüntüle 1587053

MX350 için Ekran yerine Oluşturucu yazıyor ancak doğru yeri gönderdim sanırım.
1669627228920.png
1669627202012.png

Son düzenleme:

Evet dediğim dahili kart 128MB VRAM'e sahip ve bu kartla sadece Windows görüntülemesi yapabilirsiniz. Aşağıda ki video da Afterburner ile nasıl sıcaklık ve kullanım değerleri gösterilir açıklamalı anlatılıyor. Bu ayarları yapıp değerlerinizi atarsanız her şey netleşecektir. Sorun %90 fanların tozlu olması ve macunun kurumasından kaynaklı. Cihazınızda 1 adet fan bulunuyor bu fan hem GPU hem CPU soğutmaya çalışıyor bu nedenle de soğutma bakımından pek performans vermiyor yüksek sıcaklıklarda macunun ömrünü azaltıyor ki sizde 2 yıldır hiç değişiklik yapmamışsınız. Fan temizliğine gelince minimum 3 ayda bir yapılması gereken bir temizliktir. Fan kanatları tozlandığında rahat hava akışı yapamaz ve bilgisayarınızı soğutamamaya başlar.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Oyunu kapattıktan sonra Windows da 1-2 dk boyunca ağırlaşıyor. Sonra düzeliyor. Oyun içi değerler bu şekilde. İlk fotoğraf oyun donmaya başladığında aldığım değerler. İkincisi kasmıyorken aldığım değerler. Üçüncüsü ise kasma başlamadan hemen önce aldığım değerler.
SniperEliteV2_2022_11_28_12_42_30_255.png
SniperEliteV2_2022_11_28_12_40_47_916.png
SniperEliteV2_2022_11_28_12_42_26_730.png

Sıcaklıklar yüksek. Termal macun bakımı yapınız.
Eki Görüntüle 1587082Eki Görüntüle 1587081Eki Görüntüle 1587080

Geri
Yukarı