1070 Ti ile 2K 75 Hz FreeSync Monitörde Ekran Yırtılması Olur mu?

@yelah KFA2 yani GALAX oluyor. O modeli bilmiyorum ama soğutucu fan sayısı gibi özellikler farkediyor. OC yapmayacak canına okuyacak işlemlere sokmayacaksan o fiyat farkını vermenin anlamı hiç yok gayet iyi yapmışsınız. Önemli olan özellikler çalışma frekansı CUDA çekirdek sayısı ve herhangi bir karttan eksiği yok.

75 FPS'yi geçtiğinde olur ancak bunun için V-Sync teknolojisi çıkarıldı. V-Sync açınca bir sorun kalacağını sanmıyorum. Free-Sync ve G-Sync'in mantığını anlamayan arkadaşlar var forumda. Bu 2 teknoloji monitörünüz mesela 60Hz diyelim. Eğer 60 FPS'den az alıyorsanız bu 2 teknoloji devreye girer. Yani pek sıkıntı olacağını sanmam.

@nader11ndeu kardeşim baya fark var. Araştırrak öğren arkadaşın konusunu uzatmayalım.
Ben araştırdım zaten dostum. Hatta sample programlar indirip farklı monitörlerle test edersen senin açından daha iyi olabilir. Kağıt üstündeki farklara bakma, kullanımdaki farka bak. Araştırmalarını yaparken de yabancı kaynakları kullan. İyi günler.

Yabancı kaynaklar kullanıyorum.They synchronize GPU and display so that every frame that the graphics card produces will immediately be displayed onscreen – as long as their within the limits of the display’s refresh rate. Farkları bu. Aldığım site G-Sync vs. VSync vs. Freesync? What’s the Difference? - The Digital Camera
Şu videoda açıklanmış. G-Sync vs. VSync vs. Freesync? What’s the Difference? - The Digital Camera
Yani aralarında iletişim kuruyorlar ve Nvidia, AMD'nin tekniği oldukça benzer. @nader11ndeu

Son düzenleme:
Yabancı kaynaklar kullanıyorum.They synchronize GPU and display so that every frame that the graphics card produces will immediately be displayed onscreen – as long as their within the limits of the display’s refresh rate. Farkları bu. Aldığım site G-Sync vs. VSync vs. Freesync? What’s the Difference? - The Digital Camera
Şu videoda açıklanmış. G-Sync vs. VSync vs. Freesync? What’s the Difference? - The Digital Camera
Yani aralarında iletişim kuruyorlar ve Nvidia, AMD'nin tekniği oldukça benzer. @nader11ndeu

To a certain degree, Vertical Sync (or VSync) can reduce this artifact. With VSync activated, the monitor puts a cap on the refresh rate. If, for example, your monitor supports a maximum of 60Hz (60 FPS) while your GPU could happily crank out 160 FPS, VSync puts a cap on the framerate and limits it to 60 FPS. In the real world however, this doesn’t always work as desired. Another drawback is that if your graphics card can’t achieve 60 FPS in a certain game your display will have to “wait” for new frames o display. This causes lag and stuttering even though it should theoretically run t 50 FPS. VSync also increases input-lag which can become especially annoying in fast-paces shooters or E-Sports in general.

However, there is already a solution to both problems: NVidia’s G-Sync and AMD’s Freesync. Both technologies do pretty much the same but use slightly different methods: They synchronize GPU and display so that every frame that the graphics card produces will immediately be displayed onscreen – as long as their within the limits of the display’s refresh rate.

** 60 Hz bir monitor kullanıyorsunuz, 2018 yılındayız sana 60 fps veremiyecek bir kartla oynamadığın zaman VSYNC ve FreeSync arasındaki farkı anlayamazsın. Yukarıda anlattığı olay VSync senin fps ini limitliyor ve kırılmaları önlüyor. Diyelim 60 hz monitörün var ve 120 fps alıyorsun, vsync monitörü 60 hz ye sabitleyip sabit 60 fps almanı sağlıyor. Fakat gpu yer yer 60 fps den aşağıya düşüyorsa, o zamanda şu oluyor: "your display will have to “wait” for new frames o display. This causes lag and stuttering even though it should theoretically run at 50 FPS". Yani anlayacağın üzere, freesync ile vsync arasındaki fark bu. Also, freesync ile gsync arasındaki farkı da istersen oda yatay eşitleme. FreeSync 2 de nasıl bilmiyorum fakat gsync ile freesync monitörü yan yana koyup testlerini yaparsan, freesync de yatay kırılmaların bariz belli olduğunu ama gsync de olmadığını görürsün.

Kısacası diyeceğim olay şu: 2018 yılında 1070ti den bahsediyoruz. Şahsen 1070ti nin 2k da nasıl bir performans verdiğini bilmiyorum fakat sandığım kadarıyla 1070ti ve + kartlar 2k ve 4k için üretilmiş. BF1 testlerine vs baktığımda ortalama 1070ti nin 2k da 80+ fps aldığını görüyorum. Ondan dolayı gerek freesync, gerek gsync gereksiz bu noktada bence. Tabi kullanıcı bilir, dilerse gsync için fazladan 200-250$ verebilir.

Yanlışım varsa, lütfen düzeltiniz efendim. İyi günler, ve kaynak belirttiğiniz için teşekkürler.

Tam net bir şey bilmiyorum bu konuda ancak burada bilen kişiler Dell'in kalitesiz olduğunu çabuk bozulduğunu kronik sorunları olduğunu söylüyor. Ne kadar doğrudur, bilmiyorum ama ne zaman Dell monitörü sorsam almayın diye uyardılar.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı