Çözüldü 1080 Ti ve R5 1600X sistemde düşük kullanım

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Swap_HD

Hectopat
Arkadaşlar merhaba daha önce sistemimde RX 580 vardı. Artık doğru düzgün tat vermemeye başladı ve bende arkadaşımdan 2. el olarak 1080 Ti ekran kartını aldım.
Sıkıntı şu ki arkadaşlar, PUBG oyununda aşağıda resimleri de mevcut ekran kartı kullanımı %60'ın üstüne çıkmıyor. Güncel oyun olarak bende şu an Bannerlord 2 var oyunun harita modunda gezinirken aynı kullanım derecelerinde ancak savaş haline first persona geçince herhangi bir sıkıntı yok ne kullanımda ne de FPS olarak ancak PUBG' ne yaptıysam bir türlü olmadı yani oyunu oynayamıyorum FPS anlık olarak 75'lere kadar düşüyor.
Sistem;
İşlemci: Ryzen 5 1600X 3.6-4.2
Ekran: MSI Optix MAG241C 1080p 144Hz.
Ekran kartı: MSI lightning Z 11GB.
RAM: Corsair Vengeance 16 GB 3000MHz.
Power: FPS Hydro 600W 80+ Bronze.
pubg1.png

Çözüm
Bios güncel ona dikkat ediyorum şuan F60f sürümü dürüst olayım şuan maddi olarak sıkıntılı bir dönemdeyim eğer 3600 işimi görürse onu almayı düşünebilirim olmaz dersen kredi kartına başvurudan 😊

Acele etmenize gerek yok elinizde çalışan bir bilgisayar var sonuçta. 3600'da iyi bir işlemcidir fakat yaşadığınız droplar çok rahatsız edici değilse bekleyip 5600X alabilirseniz PUBG tarzı oyunlarda çok ekmeğini yersiniz öyle söyleyeyim. Sonuçta Ryzen 5000 işlemciler yeni çıktı bir yere kaçmıyorlar.

Kabaca ifade edersem 3600 iyi, 5600X çok çok iyi.
Öncelikle ben senin "canın kardeşin" değilim. 2000 serisi hariç her nesil Ryzen işlemciyi kullandım. Senin gibi 5900X ile 1600X'in aynı yüzdeyi vereceğini iddia etmiyorum.

Ekran kartları "bu oyun çok basitmiş fazla kare üretmeyeyim" mantığı ile çalışmaz. Git Quake II oyna 1080 Ti ile 1000 küsur FPS alırsın ekran kartı çalışabildiği kadar seri çalışır. Benzer şekilde CS:GO'da boş bir duvara baktığında ekran kartı "kolaymış yapacak iş yok ben en iyisi yatayım" demez, işlemcinin izin verdiği kadar FPS verir, darboğaz oluştuğu yere kadar. Her işlemcinin bir kapasitesi vardır bir yere kadar yetişebilir.

Dostum 5 yıldır CS:GO oynuyorum ekran kartımı 1 kere %100'de göremedim :D onun dışında o zaman bu adam işlemci falan almasın R9 5900X almadığı sürece sürekli alttaki işlemciye göre darboğaz yapacaktır.
İzle bakayım %60'da mı kalıyormuş. İki video izleyip uzman oluyorsunuz sonra her şeyi biliyormuş gibi konuşuyorsunuz...

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İzledim %60'lara kadar düştü ekran kartı kullanı mı?

Dostum 5 yıldır CS:GO oynuyorum ekran kartımı 1 kere %100'de göremedim :D onun dışında o zaman bu adam işlemci falan almasın R9 5900X almadığı sürece sürekli alttaki işlemciye göre darboğaz yapacaktır.

5600X alması yeterli. 5900X'e falan gerek yok. O kadar çekirdeğe ihtiyacı olmayacak. CS:GO'da darboğaz yapmayacak işlemci olsa emin ol 1080ti ile 2000 FPS falan alırdın. Ben yer yer 1000 FPS'leri görüyorum boş duvarlara baktığımda. CS:GO öyle bir oyun.

Valorant oynuyoruz yine Ben 5600X-1070 ile 400-450 FPS görüyorum. 3700X-2060S kullanan arkadaşım 250-300 FPS görüyor. Böyle oyunlarda ekran kartı bir yerden sonra anlam ifade etmiyor çünkü zaten işlemcin tıkanacak o kadar FPS verirken.

Arkadaşlar merhaba daha önce sistemimde RX 580 vardı. Artık doğru düzgün tat vermemeye başladı ve bende arkadaşımdan 2. el olarak 1080 Ti ekran kartını aldım.
Sıkıntı şu ki arkadaşlar, PUBG oyununda aşağıda resimleri de mevcut ekran kartı kullanımı %60'ın üstüne çıkmıyor. Güncel oyun olarak bende şu an Bannerlord 2 var oyunun harita modunda gezinirken aynı kullanım derecelerinde ancak savaş haline first persona geçince herhangi bir sıkıntı yok ne kullanımda ne de FPS olarak ancak PUBG' ne yaptıysam bir türlü olmadı yani oyunu oynayamıyorum FPS anlık olarak 75'lere kadar düşüyor.
Sistem;
İşlemci: Ryzen 5 1600X 3.6-4.2
Ekran: MSI Optix MAG241C 1080p 144Hz.
Ekran kartı: MSI lightning Z 11GB.
RAM: Corsair Vengeance 16 GB 3000MHz.
Power: FPS Hydro 600W 80+ Bronze.Eki Görüntüle 873097
Reis işlemciye gelince bütçe yetmedi herhalde :)

Evet, 2000 FPS almayınca ölmezsin CS:GO'da. Darboğaz varsa ne olmuş?

Bak dostum amacım kavga etmek falan değil ama ortada bir darboğaz yok bu çocuk 4kveya2k da %100 GPU kullanımı alabilir buradaki sorun işlemcinin çekirdek hızı senin mantığınla en yeni nesil işlemci tek darboğaz yapmayan işlemcidir burada ekran kartı ve işlemci birleşerek (diğer parçalarda) bir FPS sunar sana bunu belirleyen faktörler bellidir çekirdek hızları işlemci yavaş olduğu için darboğaz yapıyor anlamına gelmez.

Bak dostum amacım kavga etmek falan değil ama ortada bir darboğaz yok bu çocuk 4kveya2k da %100 GPU kullanımı alabilir buradaki sorun işlemcinin çekirdek hızı senin mantığınla en yeni nesil işlemci tek darboğaz yapmayan işlemcidir burada ekran kartı ve işlemci birleşerek (diğer parçalarda) bir FPS sunar sana bunu belirleyen faktörler bellidir çekirdek hızları işlemci yavaş olduğu için darboğaz yapıyor anlamına gelmez.

''İşlemci yavaş olduğu için FPS düşer ama bu darboğaz değildir''

Hmm.. Peki.

Yeni konular

Geri
Yukarı