R5 2600x ve GTX 1080 Düşük GPU Kullanım Sorunu

Pati Fetisisti

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Sistemim sırasıyla;
  • Ryzen 5 2600x
  • Asus Strix B450-F gaming anakart
  • Asus Rog A8G GTX 1080
  • GSkill 1x8 GB 3200 MHz CL16 tek modül RAM
  • WD 1 TB 7200 RPM harddisk
  • Samsung 250 GB 960 Evo M2 SATA
  • Cooler Master Masterbox Pro 5 700w +80 PSU
BIOS güncel, driverler güncel, virüs taramalarını yaptım bir sıkıntı çıkmadı, sorunuma geleyim;

Çoğu güncel oyunda 1080P'de ekran kartım yüzdesel olarak az çalışıyor. Örnek verecek olursam PUBG de 1080P'de %30 %40 %50 arada da olsa %60'ın üstüne çıkıyor bu sebepten dolayı istediğim FPS2lere ulaşamıyorum. 144 Hz monitörüm var ve boşuna para vermiş gibi hissediyorum. 2K'da %80 %95 arası 4K'da ise %95 %99 arası kullanım oluyor. Aşşağıya 2 adet resim koyuyorum 1080p Afterburner değerlerim.
1.jpg
2.jpg

Ekran kartı 2K ve 4K için tasarlandı biliyorum ama 2K veya 4K monitöre geçme imkanım yok hem bütçe olarak hem de beni çok yoruyor. Yardımınızı istediğim konu şu; ben 1080P'de nasıl bu ekran kartı kullanım yüzdesini arttırabilirim? çünkü Youtube'de 1080'in 1080 Ti'ın hatta RTX serilerinin bile oyun test videolarında 1080P'de %90 üzeri kullanıldığı genel olarak görünüyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Alakası yok zaten 2600x'in dengi i5 8600k tekli çekirdek performansında birbirlerine yakınlar
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Oyunlarda özelliklede 1080p de öyle diyorsun yani

Son düzenleme:
Gpu kullanımı sorunu bende de var.ultra ayarlar ile aldığım fps low ayar ile aldığım fps aynı.nette çok araştırdım çözümü bulamadım.i7 8700k ile bu sorunu yaşayanlar da var.(hem de çok var.)işlemci değiştirmek fayda etmiyor demekki.İşlemciye suç atanlara güvenme bence.

Gpu kullanımı sorunu bende de var.ultra ayarlar ile aldığım fps low ayar ile aldığım fps aynı.nette çok araştırdım çözümü bulamadım.i7 8700k ile bu sorunu yaşayanlar da var.(hem de çok var.)işlemci değiştirmek fayda etmiyor demekki.İşlemciye suç atanlara güvenme bence.
Oyunlardan oyunlara göre değişiyor bende 1080 var 8600k ile kullanıyorum bende bazı oyunlarda darboğaz oluyordu örneğin Rise Tomb Raider ve NFS Payback gibi ancak GPU kullanımı en az 75 dolayındaydı kullanımı yüzde 80-90 civarıydı. Ama FPS tarzı oyunlarda darboğaz rastlamadım. Bende normal sayılacak düşüşler var ancak arkadaşın yaşadığı düşük FPS bariz bir şekilde sorun yani. GPU kullanımı yüzde 60' ı geçmemesi kötü gerçekten.
İşlemci olsun olmasın dediğiniz gibi değişik bir sorun var.

Elinizde var mi bir video vs i7 8700k nin düşük gpu sorunu yaşadığı bir oyun.Csgo yu atmayın şimdi işte bu oyun diye

Son düzenleme:
6 çekirdek low ayarlarda lobide 250 Fps alırken üç çekirdekte 150 alıyorum aynı ayarlar ile.
Hocam sizin imkânınız varsa sisteminizde Gtx 1060 gibi kart takıp dener misiniz ? Sistemle alâkalı bir durumsa ortaya çıkacak.Yoksa da her ihtimale karşı kartınızı başka bir sistemde deneyip sorunun köküne inebilecez.

İşlemci kullanımında düşük gözüküyor, frekansı falan düşürüyor olabilir işlemci güç tasarrufu için biosta bir çok ayarı var. Biraz kurcala iyice araştır.

İşlemci kullanımında düşük gözüküyor, frekansı falan düşürüyor olabilir işlemci güç tasarrufu için biosta bir çok ayarı var. Biraz kurcala iyice araştır.
Hocam sizin imkânınız varsa sisteminizde Gtx 1060 gibi kart takıp dener misiniz ? Sistemle alâkalı bir durumsa ortaya çıkacak.Yoksa da her ihtimale karşı kartınızı başka bir sistemde deneyip sorunun köküne inebilecez.
İşlemciyi sabit 4.1 GHZ frekansında çalıştırıyorum. Dediğiniz değiştirip dene muhabbetine gelince, bu sorunu uzun süredir araştırdığım için sorunun kaynağının tek modül bellek ve işlemciden kaynaklı olduğunu biliyorum. Oyun testlerinde 1080P çözünürlükte Ryzen işlemciler ile 8. Nesil İntel işlemcilerinin arasında hemen hemen 10-20 FPS oynuyor ama şunu unutmamak lazım ki o testler Ultra ayarlarda yapılıyor.İnanın bana ayarları Custom yapınca o 20 FPS olan fark 40 hatta 50 civarına çıkıyor.Birde oyunun stabilitasyonunda kesinlikle İntel daha başarılı.

İşlemciyi sabit 4.1 GHZ frekansında çalıştırıyorum. Dediğiniz değiştirip dene muhabbetine gelince, bu sorunu uzun süredir araştırdığım için sorunun kaynağının tek modül bellek ve işlemciden kaynaklı olduğunu biliyorum. Oyun testlerinde 1080P çözünürlükte Ryzen işlemciler ile 8. Nesil İntel işlemcilerinin arasında hemen hemen 10-20 FPS oynuyor ama şunu unutmamak lazım ki o testler Ultra ayarlarda yapılıyor.İnanın bana ayarları Custom yapınca o 20 FPS olan fark 40 hatta 50 civarına çıkıyor.Birde oyunun stabilitasyonunda kesinlikle İntel daha başarılı.
Maksimum FPS için PUBG grafik ayarları böyle olmalı. Bu şekilde hiç denediniz mi? RAM olayı bayağı önemli. Benim aylarca performans sorunlarım oldu sebebinin RAM olduğunu öğrenince şok yaşamıştım. Kesinlikle RAM çift kanal olmalı isterse 2x4 GB olsun fark etmez ama gerçekten performansa etkisi büyük. Benim sorunumda 3 slot RAM kullanıyor olmamdı, çift kanalı bozuluyormuş o şekilde olduğunda. RAM işini hallettiğim de FPS olarak benim sistemim abartısız 2 katına çıktı.
66.jpg

ram.jpg

Üstteki sonuç eski hali, alttaki sonuçta şuan ki hali fark ortada zaten. En kısa zamanda aynı modülden bir tane daha alıp çift kanal yapmanızı öneriyorum.

Düşük bütçe hariç hiç bir zaman Ryzen ve Coffe Lake-S sistemlerde tek kanal RAM önermiyorum. Zaten Ryzen işlemcilerin 1080p'de güçlü ekran kartlarıyla rakibinden dezavantajı olduğu gibi gitmişsiniz birde tek kanal RAM kullanıyorsunuz.

Herhangi bir çözüme ulaşabildiniz mi ?
İşlemci overclock, yüksek mhz li çift kanallı bellek vs.. yapıp gpu kullanımını arttırabildiniz mi ?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı