R5 2600x ve GTX 1080 Düşük GPU Kullanım Sorunu

Pati Fetisisti

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Sistemim sırasıyla;
  • Ryzen 5 2600x
  • Asus Strix B450-F gaming anakart
  • Asus Rog A8G GTX 1080
  • GSkill 1x8 GB 3200 MHz CL16 tek modül RAM
  • WD 1 TB 7200 RPM harddisk
  • Samsung 250 GB 960 Evo M2 SATA
  • Cooler Master Masterbox Pro 5 700w +80 PSU
BIOS güncel, driverler güncel, virüs taramalarını yaptım bir sıkıntı çıkmadı, sorunuma geleyim;

Çoğu güncel oyunda 1080P'de ekran kartım yüzdesel olarak az çalışıyor. Örnek verecek olursam PUBG de 1080P'de %30 %40 %50 arada da olsa %60'ın üstüne çıkıyor bu sebepten dolayı istediğim FPS2lere ulaşamıyorum. 144 Hz monitörüm var ve boşuna para vermiş gibi hissediyorum. 2K'da %80 %95 arası 4K'da ise %95 %99 arası kullanım oluyor. Aşşağıya 2 adet resim koyuyorum 1080p Afterburner değerlerim.
1.jpg
2.jpg

Ekran kartı 2K ve 4K için tasarlandı biliyorum ama 2K veya 4K monitöre geçme imkanım yok hem bütçe olarak hem de beni çok yoruyor. Yardımınızı istediğim konu şu; ben 1080P'de nasıl bu ekran kartı kullanım yüzdesini arttırabilirim? çünkü Youtube'de 1080'in 1080 Ti'ın hatta RTX serilerinin bile oyun test videolarında 1080P'de %90 üzeri kullanıldığı genel olarak görünüyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Herhangi bir çözüme ulaşabildiniz mi ?
İşlemci overclock, yüksek mhz li çift kanallı bellek vs.. yapıp gpu kullanımını arttırabildiniz mi ?
Bunun ayarları yükseltmeden bir çözümü yok. Her şeyi denedim inanın bana. 4.1 GHz frekansında çalışıyor işlemci. Ramler Dual Channel. Olabilecek tüm Windows , Nvidia ayarlarını denedim.

Bunun ayarları yükseltmeden bir çözümü yok. Her şeyi denedim inanın bana. 4.1 GHz frekansında çalışıyor işlemci. Ramler Dual Channel. Olabilecek tüm Windows , Nvidia ayarlarını denedim.

Ryzen 5 2600 işlemcim var. Rx580 den RTX 2060 yada duruma göre GTX 1660ti a geçmeyi planlıyordum. Pubg gibi bir oyunda; orta-düşük ayarlarda sabit 144hz alabilmek için. Fakat bir kaç videoya denk geldim.Düşük ayarlarda benim şuan elde ettiğim fps lere ulaşamıyordu sistemler. Buna ryzen 7 2700x de dahil, ryzen sistemlerle düşük pubg ayarlarında gtx 1070 ve üstü ekran kartlarında gpu kullanımı 50-70 arası geziyordu bu sistemlerde.Haliyle 144 fps i elde edemiyorlar. Hatta boot camp gibi alanlara ilk düşüş anında 60 ın altında kalıyordu fps. Buda oyunun akıcılığı ciddi bozuyor. Bazılarında 2400 mhz ram bazılarında tek kanal vs.. olduğu için kesin emin olamadım. Nvdia ayarlarını yapılandırdılarmı vs.. bilgim yoktu o yüzden size çözüm bulabildinizmi diye sormak istedim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı