1080p vs 1440p

Benim oynadığım oyunlar COD (Warzone ve hardcore search&destroy modları), Bf5, R6 Six Siege ve az da olsa Pubg. FPS'em 90-100 arası olunca bile beni rahatsız ediyor.
Benim oynadığım oyunları 2k 144 HZ bir monitörde oynamak için RTX 2070 Super veya dengi bir kart lazım.
Oyun tercihlerin ve beklentilerine göre seçimini belirlemelisin.
Hocam bence 27'' olayını anlamanın en güzel yolu bizzat deneyip görmektir. İllaki mağazalarda veya bir arkadaşınızın evinde deneme şansı bulursunuz. Daha önce denemedim ama televizyon mantığı gibi uzaktan bakma olayı pek iyi olmayabilir. Neden derseniz sizin de dediğiniz gibi masa veya oda düzenine aykırı olabilir. Her şeyi geçtim 27'' monitör, çoğumuzun evindeki televizyonlara oranla çok küçük. Uzaktan bakmak güzel bir oyun deneyimi yaşatır mı o monitöre emin değilim.
27 inch 1080p monitörde eğer kavisli seçersen durumu biraz kurtarır. 27 inch düz monitöre göre daha küçük görünüyor kavisliler. Aynı boyuttaki kağıda kavis vermek için ortadan geriye çektiğini düşün. Algı meselesi benim bahsettiğin.

Hocam bence 27'' olayını anlamanın en güzel yolu bizzat deneyip görmektir. İllaki mağazalarda veya bir arkadaşınızın evinde deneme şansı bulursunuz. Daha önce denemedim ama televizyon mantığı gibi uzaktan bakma olayı pek iyi olmayabilir. Neden derseniz sizin de dediğiniz gibi masa veya oda düzenine aykırı olabilir. Her şeyi geçtim 27'' monitör, çoğumuzun evindeki televizyonlara oranla çok küçük. Uzaktan bakmak güzel bir oyun deneyimi yaşatır mı o monitöre emin değilim.
Uzaklıktan kasıt TV izler gibi değil, 1 metrenin biraz üstü (1.05 m), yani yine masada duracak. 60-70 cm uzaklıktan bakıldığında piksel gözükecektir. 27 inch 1440P'de ise 0.79 metreden yakınsanız gözükmeye başlıyor yavaş yavaş.

Buraya girip, aşağıya inip, 3 kutucuğu doldurup Update Data'ya bastığınızda altında veriler çıkacak.
Visual Acuity distance[3] ideal izleme uzaklığını gösterecek.

Evet sanırım benim için en iyi seçim AOC 24G2U fiyatı da uygun. Şu an kullandığımdan büyük olmayacak ama riske girip 27 inç 1080p alıp sonrasında pişman olmak var. 2k monitör de açıkçası bilemiyorum dediğimiz gibi herşey 1080p benim gibi orta seviye oyun oynayan ve dizi film izleyen için ideal olanı seçmek mantıklı bir davranış olur.
Herkese cevapları için teşekkür ederim.

24" 1080p daha mantıklı olur o zaman. 27" istiyorsanız da 2K alabilirsiniz.

Ayrıca 1080p'nin avantajlarından biri de video dosyalarının çok büyük kısmının 1080p olması. 2K monitörde 1080p videoya bakarken 1080p ekranda baktığınızdan daha kötü gözükecektir. Keşke monitörlerde de televizyonlarda olan upscale özelliği olsaydı, o zaman gönül rahatlığıyla 2K ekranda 1080p videolar izleyebilirdik.
24" 1080p daha mantıklı olur o zaman. 27" istiyorsanız da 2K alabilirsiniz.

Ayrıca 1080p'nin avantajlarından biri de video dosyalarının çok büyük kısmının 1080p olması. 2K monitörde 1080p videoya bakarken 1080p ekranda baktığınızdan daha kötü gözükecektir. Keşke monitörlerde de televizyonlarda olan upscale özelliği olsaydı, o zaman gönül rahatlığıyla 2K ekranda 1080p videolar izleyebilirdik.
Evet sanırım benim için en iyi seçim AOC 24G2U fiyatı da uygun. Şu an kullandığımdan büyük olmayacak ama riske girip 27 inç 1080p alıp sonrasında pişman olmak var. 2k monitör de açıkçası bilemiyorum dediğimiz gibi herşey 1080p benim gibi orta seviye oyun oynayan ve dizi film izleyen için ideal olanı seçmek mantıklı bir davranış olur.
Herkese cevapları için teşekkür ederim.

Güncelleme;
Aslında memleketten dönünce Vatan bilgisayar’a gidip 24 inç ile 27 inç ekranları görsel olarak karşılaştırıp alacaktım ama mecburiyetten dün N11’de phenombilgisayar satıcısından AOC 24G2U indirim kuponu ile 1651 TL ye aldım umarım pişman olmam. Çarşamba günü almaya karar verdim ve iki sitedeki fiyatları karşılaştırıyordum. hepsiburada kendisi satıyordu 1690 TL ye N11’de QP bilgisayar 1697 TL ye satıyordu o gün alamadım Perşembe günü takip ettim Dolar ve Euro arttıkça iki defa zam geldi. Hala zaman geliyor bugün QP bilgisayarda 1819 TL, hepsiburada 2070 TL satıyor. Almak isteyen alsın bu dolar Euro arttıkça bunlarda fiyatları arttırıyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı