11. sınıfta 15 gün devamsızlık ile belge alınır mı?

Ediz41

Hectopat
Makaleler
2
5 gün olursa alabilirsin, 5 günü aşmaması lazım. Bir de özürsüz 10 gün, toplam 30 gün hak var devamsızlık olarak. Özürsüz devamsızlığı 10 gün olan da sınıfta kalmıyor, onu da belirteyim dedim. Konuda yanlış bilgi dönmüş de. Konuya geri dönüşünüzü de bekliyor olacağım.

Hocam kardeşim 11. Sınıfa gidiyor onun devamsızlığı 15 gün sildirmeye gidemedik ilk dönem karnesi için sorun çıkartır mı? Yarıyıl tatilinden sonra sildirmeye gideceğim.

Özürsüzde 5.5 gün üstünde devamsızlıkta belge vermiyorlar diye biliyorum ki bana vermediler 80 ortalamayla düz geçmiştim :(

(7) (Değ: 1/7/2015-29403 RG) Öğrencinin devamsızlık yaptığı süreye ilişkin özür belgesi veya yazılı veli beyanı, özür gününü takip eden en geç 5 iş günü içinde okul yönetimine velisi tarafından verilir ve e-Okul sistemine işlenir. Zorunlu hallerde özür belgesinin teslim süresi okul yönetimince 20 iş gününü aşmamak üzere uzatılabilir.

Yönetmelikte bu şekilde belirtili. Devamsızlığın üzerinden 5 iş günü geçmişse okul idaresi izinliye aktarmama hakkına sahip ve devamsızlık silmek de yasal değil. Bazı okullar yapıyor da yasal değil, bunu belirtmek isterim.

Anlıyorum, özürsüz 5 günü geçerse takdir ve teşekkür belgesi alınamıyor fakat onur belgesi alınabiliyor. O devamsızlığı da sildirmeye bakın, sildiremezseniz kalır kardeşiniz.

Teşekkür, takdir ve üstün başarı belgesi ile ödüllendirme
MADDE 160- (1) (Değişik:RG-1/9/2018-30522) Okul öğrenci ödül ve disiplin
kurulu, derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren, özürsüz devamsızlık süresi 5
günü geçmeyen, tüm derslerden başarılı olan, dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00
ten aşağı olmayan ve davranış puanı 100 olan öğrencilerden;
a) 70,00-84,99 arasındakileri teşekkür belgesi,
b) 85,00 ve daha yukarı olanları takdir belgesi,
c) Ortaöğrenim süresince en az üç öğretim yılının bütün döneminde takdir belgesi
alanları üstün başarı belgesi
ile ödüllendirir.
(2) (Ek:RG-5/9/2019-30879) Birinci fıkrada sözü edilen 5 günlük devamsızlık süresi,
tam zamanlı kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitim uygulaması yapılan okullarda özel
eğitim ihtiyacı olan öğrenciler ve özel eğitim meslek liselerine kayıtlı öğrenciler için 10
gün olarak uygulanır.

Yarı dönemde evet, kalma yok fakat yönetmelikte böyle bir madde var, buna dikkat edin derim.

(7) (Değ: 1/7/2015-29403 RG) Öğrencinin devamsızlık yaptığı süreye ilişkin özür belgesi veya yazılı veli beyanı, özür gününü takip eden en geç 5 iş günü içinde okul yönetimine velisi tarafından verilir ve e-Okul sistemine işlenir. Zorunlu hallerde özür belgesinin teslim süresi okul yönetimince 20 iş gününü aşmamak üzere uzatılabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı