11800 TL'ye ROG STRIX G512LV-HN238-GAMING alınır mı?

LeRoux

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Bir süredir Gaming laptop arayışındayım. Önceki bilgisayarım GTX1050'li bir ASUS'tu. O yüzden 3000 serisi olmasa da en azından 2000 serisi bir şey alayım diye düşündüm. Biraz önce bu linke denk geldim ve ufak çaplı araştırdım. Yorumları iyi görünüyordu. Yine de burada da sormak istedim. Sizce alınır mı? ASUS kullandım ama bu seride bir kronik sıkıntı vs. bilmediğim bir şey falan varsa bilmek isterim.

ASUS G512lv-hn238-gaming I7-10870h 16gb 512gb Ssd Rtx2060 15.6" Fhd 144hz Dos Taşınabilir Bilgisayar Fiyatı, Yorumları - Trendyol

@seneraksu10
Bende tam o konuda yazacaktım biraz baktımda 1000 lira falan fark ediyor ekstradan 8 GB RAM ile beraber. Ayrıca benzer konulara bakıyordum da, 8+8 Dual Channel'la da @Radeon RX 5500M'in şikayet ettiği MUX olayı da büyük ölçüde çözülüyor anladığım kadarıyla. O meseleyi öğrenmem iyi oldu, FPS önemli benim için ne de olsa, sonuçta oyun için alıyorum.

@seneraksu10
Bende tam o konuda yazacaktım biraz baktımda 1000 lira falan fark ediyor ekstradan 8 GB RAM ile beraber. Ayrıca benzer konulara bakıyordum da, 8+8 Dual Channel'la da @Radeon RX 5500M'in şikayet ettiği MUX olayı da büyük ölçüde çözülüyor anladığım kadarıyla. O meseleyi öğrenmem iyi oldu, FPS önemli benim için ne de olsa, sonuçta oyun için alıyorum.
MSI Alpha 15 şu anki fiyatı+8GB RAM ile birlikte 11500 diyelim düz hesap, ASUS ROG STRIX G512LV-HN267 ise şu anki fiyat+8GB RAM ile birlikte 13000 yapıyor. Aradaki farklarsa ekran kalitesi ve SSD kapasitesi. Yine Trendyol.com'da Sandisk 1 TB SSD 2400MB okuma 1950 yazma hızına sahip 850 liraya satılıyor, bu SSD'yi alıp Alpha'ya takviye yapsanız 12350 liraya 1.5 TB SSD'li bir cihazınız olmuş olacak. Çok uzattım sadece Ekran farkı için hafıza başka şekilde çözülebilen bir şey olduğu için değer mi değmez mi siz kendi bütçenize göre hareket edeceksiniz. Ben de cihaz alıcam Aras Kargodan tazminat bekliyorum, araştıra araştıra, sora sora @Radeon RX 5500M hocama yaklaşıyorum bilgi konusunda :D Bakalım boynuz kulağı geçecek mi :D Şimdiden hangi cihazı alırsanız alın iyi günlerde kullanmak nasip olur inşallah

@seneraksu10
Sizin öneriniz kafama yattı açıkçası, bir de ben ticari kartla taksit düşünüyorum o da Trendyol'da olmuyordu sanırım, o kafama dank etti. Hepsiburada'dan alacaksam da sizin dediğiniz mantıklı. Tavsiyeniz için teşekkür ederim, kısmet olurda alırsam buraya yazarım inşallah.

@seneraksu10
Bende tam o konuda yazacaktım biraz baktım da 1000 lira falan fark ediyor ekstradan 8 GB RAM ile beraber. Ayrıca benzer konulara bakıyordum da, 8+8 Dual Channel'la da @Radeon RX 5500M'in şikayet ettiği MUX olayı da büyük ölçüde çözülüyor anladığım kadarıyla. O meseleyi öğrenmem iyi oldu, FPS önemli benim için ne de olsa, sonuçta oyun için alıyorum.
Hocam öncelikle tüm mesajları okudum. @seneraksu10 hocamın dediklerine ek olarak birkaç şey söylemek istiyorum. Öncelikle ASUS ROG STRİX G512LV-HN267 modelini kullanıyorum. Kendisi ilk başta 8 GB tek kanal RAM olarak geldi. Bundan dolayı oyunlarda gerçekten düşük FPS aldım. Tek kanal RAM varken 180-200 FPS alırken şu anda 2 x 16 GB RAM var ve çift kanal sayesinde 260-300+ FPS alıyorum. Yani RAM takviyesi şart.

Bunun dışında ekran kartı olarak da farklar var tabii ki. RTX 2060 alırsanız DLSS-RTX teknolojilerini kullanabileceksiniz. RTX performansı her ne kadar giriş seviyesi olsa da DLSS teknolojisi gerçekten hoş bir teknoloji. MSI ALPHA modelini alırsanız bu iki teknolojiden mahrum kalıyorsunuz. Güç olarak 5600M bir tık önde ama DLSS bu farkı çok rahat bir şekilde kapatıyor. Hatta yer yer geçmesini de sağlayabilir.

Son olarak SSD konusunda da birkaç şey söylemek isterim. Eğer gerçekten çok fazla dosyanız varsa yada durmadan oyun indiriyorsanız buna ihtiyacınız olacaktır. 512 GB ilk başta yeter gibi bir algı oluştursa da aslında 480 GB SSD gibi oluyor kendisi. İlk başta idare etse de sonrasında dolmaya başlıyor. Artı olarak ASUS ROG STRİX modelinde 3 adet SSD slotu var. Bence gayet yeterli.

Monitör kalitesi gayet yerinde ve arkadaşların dediği gibi dışarıda yada arkadan ışık vurunca, karanlık sahnelerde bu fark edebilir.

Bunlar söyleyebileceklerim. Sıcaklık değerleri olarak MSI bir tık önde kabul etmek lazım. MSI bu soğutma işini harbi yapıyor ama ASUS'da öyle Monster gibi değil tabii ki de. Yani ASUS iyi ise MSI daha iyi oluyor.

Hocam öncelikle tüm mesajları okudum. @seneraksu10 hocamın dediklerine ek olarak birkaç şey söylemek istiyorum. Öncelikle ASUS ROG STRIX G512LV-HN267 modelini kullanıyorum. Kendisi ilk başta 8 GB tek kanal RAM olarak geldi. Bundan dolayı oyunlarda gerçekten düşük FPS aldım. Tek kanal RAM varken 180-200 FPS alırken şu anda 2 X 16 GB RAM var ve çift kanal sayesinde 260-300+ FPS alıyorum. Yani RAM takviyesi şart.

Bunun dışında ekran kartı olarak da farklar var tabii ki. RTX 2060 alırsanız DLSS-RTX teknolojilerini kullanabileceksiniz. RTX performansı her ne kadar giriş seviyesi olsa da DLSS teknolojisi gerçekten hoş bir teknoloji. MSI Alpha modelini alırsanız bu iki teknolojiden mahrum kalıyorsunuz. Güç olarak 5600M bir tık önde ama DLSS bu farkı çok rahat bir şekilde kapatıyor. Hatta yer yer geçmesini de sağlayabilir.

Son olarak SSD konusunda da birkaç şey söylemek isterim. Eğer gerçekten çok fazla dosyanız varsa ya da durmadan oyun indiriyorsanız buna ihtiyacınız olacaktır. 512 GB ilk başta yeter gibi bir algı oluştursa da aslında 480 GB SSD gibi oluyor kendisi. İlk başta idare etse de sonrasında dolmaya başlıyor. Artı olarak ASUS ROG STRIX modelinde 3 adet SSD slotu var. Bence gayet yeterli.

Monitör kalitesi gayet yerinde ve arkadaşların dediği gibi dışarıda ya da arkadan ışık vurunca, karanlık sahnelerde bu fark edebilir.

Bunlar söyleyebileceklerim. Sıcaklık değerleri olarak MSI bir tık önde kabul etmek lazım. MSI bu soğutma işini harbi yapıyor ama ASUS'da öyle Monster gibi değil tabii ki de. Yani ASUS iyi ise MSI daha iyi oluyor.

SSD, RAM vs. sonradan eklenebilir şeyler olduğu için çok sorun etmiyorum. Sonradan değiştiremediğimiz yönlerinden bir kullanıcı olarak siz memnunsanız, benim için sorun kalmıyor. Yardımınız için teşekkürler.

Merhabalar. Bir süredir Gaming laptop arayışındayım. Önceki bilgisayarım GTX1050'li bir ASUS'tu. O yüzden 3000 serisi olmasa da en azından 2000 serisi bir şey alayım diye düşündüm. Biraz önce bu linke denk geldim ve ufak çaplı araştırdım. Yorumları iyi görünüyordu. Yine de burada da sormak istedim. Sizce alınır mı? ASUS kullandım ama bu seride bir kronik sıkıntı vs. bilmediğim bir şey falan varsa bilmek isterim.

ASUS G512lv-hn238-gaming I7-10870h 16gb 512gb Ssd Rtx2060 15.6" Fhd 144hz Dos Taşınabilir Bilgisayar Fiyatı, Yorumları - Trendyol
Rtx 3060 lı vergilerle beraber 11k.

SSD, RAM vs. sonradan eklenebilir şeyler olduğu için çok sorun etmiyorum. Sonradan değiştiremediğimiz yönlerinden bir kullanıcı olarak siz memnunsanız, benim için sorun kalmıyor. Yardımınız için teşekkürler.
Hocam şu an baktım MSI ALPHA 15 iki modeli bulunuyor biri Ryzen 3750H ve RX550M olan ve Ryzen 4800H ve RX5600M olan versiyonu var. Bunlarda Ryzen 4800H olan versiyonu şu anda 13.000 TL civarından satılıyorken diğer Ryzen 3750H versiyonu ise 11.000 TL civarı satılıyor. Ryzen 4800H için konuşmuştum ben şahsen. Fiyatı SSD, RAM ve ekran kalitesi göz alındığında pek de uygun değil. Diğer Ryzen 3750H ise hiç uygun değil zaten hem işlemci hem ekran kartı olarak baya bir geride. ASUS ROG ve Lenovo Legion 5 en iyi seçenekler gibi duruyor şu anda. Tavsiyem MSI ALPHA 15'i direkt elemeniz.

RGB konusunda sorun etmeyecekseniz Legıon daha iyi gibi duruyor şahsen fiyat/performans olarak.
İşlemci olarak çok geride kalıyor dostum. Şu anda konuştuğumuz Lenovo Legion ile ASUS ROG modellerinin işlemcileri ikisinin de 8 çekirdek, 16 iş parçacığına sahipler. Ekran kartı her ne kadar RTX 3060 olsa da performansı RTX 2060 ekran kartıyla neredeyse aynı. Yani şu anda RTX 2060 alması ve yanına da çok güzel bir işlemci çekmesi gayet güzel olur.

@Dark Lord of the Sith
Taksitli düşündüğüm için bana sıkıntı olur. 12 taksiti sadece evkur yapıyor sanırım ve fiyatı da yükseliyor haliyle.
@Hamzz
Amazon yurt dışı sıkıntı, benim için değil ama baba için. Kendisini yurtiçinde internet alışverişine bile daha yeni yeni alıştırabildik. 😊
@xbea
Yok msi ile ilgim yok zaten, en başından beri asus için konuşuyorum ben.

Yeni konular

Geri
Yukarı