12. Sınıf Ders Çalışma Önerileri

alpayguzbey

Hectopat
Yer
Afyonkarahisar
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
12. Sınıfa geçtim. Ama hiç ders çalışma hevesim yok. Staja gidiyorum. Oyun da oynamıyorum. Ders çalışmaya başlayınca aklıma başka bişey geliyor. Dikkatimi derse veremiyorum. Odaklanamıyorum. Seneye sınava giricem. Bol bol ders çalışmam lazım ama nasıl? Önerilerinizi bekliyorum.

Önceden alışkın değil isen ilk zamanlar zor olur. Şimdiden başla. Kendini şartla. Şimdi kısa zamanlar ile çalış. Saatler boyunca başından kalmadan çalışma. Kısa molalar ver. Derse başlayınca 30 dakika sonra 5 dakika mola ver. Bir süre böyle devam et. Sonra ders çalışma süresini artır. Molayı biraz artır. Bu konuda rehberlik servisinden yardım al. Bunu halledemez isen ilerisi için çok büyük bir sorun olur.

Çalışmaya başlıyorum ama bir süre sonra aklım başka yerlere gidiyor. Odaklanamıyorum. Bilgisayar kapalı, telefona bakmıyorum ama yinede dikkatim dağılıyor. Sürekli birşeyler le meşgul olmak istiyorum.
Bu arada mesajlarınız bildirim olarak gelmiyor. Beni etiketleyip cevap yazarsanız sevinirim.

Aynı sorun bende de var. 12. sınıfa geçtim ve hala gram ders çalışmadım çalışasım da yok. Fazla çalışmama da gerek yok günde yarım saat bile yeter ama zaman şıp diye geçiyor bir bakmışım saat gece 12 hadi o zaman yarına kaldı diye yatıyorum ertesi gün yine aynı şey. Gerçi benim sorunum taa küçüklükten. Hiçbir zaman zorda kalmadıkça ders çalışmadım. Sınavdan önceki gece 15 dakika kadar bakarım o kadar. Notlarım kötü değil fakat üniversite hedefim olan Ege Üniversitesi' ne bu şekilde giremeyeceğimi düşünüyorum. Bakalım belki birden ilham gelir de çalışırım. :D

Dinini bilmiyorum kardeşim ama ben şunu ediyorum başlarken:"Eüzü billahimine şeytanirracim bismillahir rahmanir rahim, niyet ettim Allah'ım ilim, bilim öğrenmeye, bilgi edinmeye, verdiğin 'Oku!' emrini yerine getirmeye, Amin." Bazen arkasından Fatiha da okuyorum. Biliyorum hani dinle ne alakası var filan diyecekler ama %99 beynen hazır olmakla alakalı çalışmaya, yani motive etmelisin kendini. Dipçe: Besmele de yanlış yazmış olabilirim, kusura bakma.

Kardeşim yapacak bir şey yok. Kendini zorlayacaksın mecburen. Bu durumda sana yapacağın değil yapmayacağın şeyleri söyleyebilirim. Öncelikle böyle bir durumdaysan gidip öğretmenine program filan hazırlatma. Rehber öğretmenleri bunu baştan savma yapıyorlar ve herkese aynı programı veriyorlar. Seni 30-40 dakika dinlerler ama sonunda verdikleri program tüm okuldaki öğrencilerle aynı olur. O hoca da seni ve diğer öğrencileri 30-40 dakikada tanıyamadığı için program bir işe yaramaz. Eğer çok denemek istersen kendine bir program oluştur 40'ar dakika dersler 10'ar dakika mola şeklinde veya 30'ar dakika ders şeklinde belki o sana yardımcı olur. Bir dene 5 gün boyunca. Eğer idare edemezsen bırakırsın daha da program yapmaya çalışma, yapamazsın. Emin ol çok fazla program oluşturdum kendi başıma hiç birine uyamadım.

Dışarı çıkmalısın. Mümkün olduğunca daha az kalabalık olan yerlere git. Parklara gidebilirsin, ağaçların altında oturup rüzgarla serinlersin biraz. Veya deniz varsa oturduğun yerde manzaralı olan bir yere gidip gezip gelebilirsin. Bu senin içini açar, sıkılmanı önleyebilir. Ama AVM'lere filan gideceksen de hiç gitme daha da beter olur. Kafayı yersin, başın ağrır eve dönünce hiç çalışamazsın :D Kitap okuyabilirsin. Dikkatini toplamana yardımcı olabilir. Ders çalışmaya başlamadan önce de karnın tok olsun, suyunu iç ve fiziksel açıdan hazır olduğun anda çalışmaya başla. Odana temiz hava girsin. Oksijen alman gerekiyor. Başka da bir şey yok sanırım söyleyebileceğim. Şu üst paragraftakileri yapma, alttakileri yapabilirsin :D Çok da fazla kendini zorlama, yavaş yavaş alışmaya başlarsın. Günde 2 saat çalışmaya alış önce sonra yavaş yavaş 3 saat, 4 saat, 5 saat diye arttırırsın durumuna göre.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı