12. sınıfta açık liseye geçilmeli mi?

Fatihunal

Hectopat
Selam 2004 doğumlu geçen ay 18 yaşına girmiş ve 12. sınıfa geçecek (haftaya) bir lise öğrencisiyim. Açığa geçme kararı aldım fakat internette açık lise hakkında pek bilgi kaynak yok kaynaklar çok kısıtlı neyin nasıl olduğuyla ilgili ya da ben bulamadım. Neyse işin aslı merak ettiğim birkaç şey var internette cevap bulamadığım sorular eğer bilgisi olanlar yardımcı olurlarsa sevinirim.
  • 3 senedir Anadolu lisesinde okuyordum 202 kredim var gözüküyor şu anda açık liseden mezun olma kredisi de 170 bu durumda ben mezun sayılmam mı?
  • Açıktan mezun olunca liseden mezun olduğumuza dair bir kağıt vesaire transkript belgesi alabiliyor muyuz nereden belli oluyor mezun olduğumuz.
  • İlk sınavlarla mezun olacağım söylendi direkt her şey bitiyor mu ilk sınavlara girdikten sonra liseden mezun olduğum belli oluyor mu?
  • Sınavların tarihleri falan nerede ne zaman Online mi okulda mı vs. bilgileri nerede yazacak?
Teşekkürler şimdiden şu anki sorularım bunlardı herkese iyi Sosyaller.

Son düzenleyen: Moderatör:
  • 3 senedir Anadolu lisesinde okuyordum 202 kredim var gözüküyor şu anda açık liseden mezun olma kredisi de 170 bu durumda ben mezun sayılmam mı?

Açık lisede de vermen gereken zorunlu dersler var. AÖL sitesine bakarak görebilirsin, mezuniyet şartları 170 krediye ulaşmak ve zorunlu dersinizin kalmamasıdır. Ortak ders yazanlar zorunlu derstir.

• Açıktan mezun olunca liseden mezun olduğumuza dair bir kağıt vesaire transkript belgesi alabiliyor muyuz nereden belli oluyor mezun olduğumuz.

Açık liseden mezun olduğunuza dair diploma alıyorsunuz da çok sorun oluşturmaz.

• İlk sınavlarla mezun olacağım söylendi direkt her şey bitiyor mu ilk sınavlara girdikten sonra liseden mezun olduğum belli oluyor mu?

MEB 18 yaş ve üzeri öğrencilerin 8 dönem okuma zorunluluğunu kaldırdı. 12. sınıfın 1. dönemi açık liseye geçtiğin için 7. dönem olarak gözükeceksin. Zorunlu dersleri tek seferde verebilirsen okulun bitiyor. 18 yaş ve üzeri öğrencilerin dönem okuma zorunluluğu 5'dir.

Sınavların tarihleri falan nerede ne zaman Online mi okulda mı vs. bilgileri nerede yazacak?

MEB duyurusunu yapar. Online olursa AÖL sitesinden sınava girersiniz, yüz yüze olursa da sınava giriş belgesi çıkartırsınız. Belirtilen okulda sınavınıza girersiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı