12. sınıfta sıfırdan çalışmaya başlayıp üniversiteyi kazanmak

ahmet01010101

Decapat
Daha fazla  
9, 10 ve 11. sınıftan hiçbir şey bilmediğimi varsayin. Önümde 10 ay var ve hedef 50k. Olur mu? Daha önce sıfırdan başlayıp kazanan varsa tavsiyeleri nelerdir? Dershane ve özel ders mantıklı mıdır? Açık lisedeyim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eşit ağırlıksa her gün çalışsan rahat yaparsın. Sayısal için zor ama imkansız değil.

Sözel ve eşit ağırlık için olur. Sayısal için de zor fakat sıkı çalışırsanız o da olur.

Hocam peki dershane konusunu ne yapmalı? Şimdi yaşadiğim şehirde pek fazla dershane yok ve olanlar da o kadar iyi değil bir de ben dershaneye yazilirsam ilk sinif belirleme sinavindan 0 alip en kötü sınıfa düşerim ve dershanelarde kötü sınıfları kimse umursamiyor kendi başıma da yapamıyorum o yüzden matematik, geometri ve fizik derslerinden özel ders almayi düşünüyorum mantıklı mıdır fikriniz ne? Sayısalım bu arada.

Hocam peki dershane konusunu ne yapmalı? Şimdi yaşadiğim şehirde pek fazla dershane yok ve olanlar da o kadar iyi değil bir de ben dershaneye yazilirsam ilk sinif belirleme sinavindan 0 alip en kötü sınıfa düşerim ve dershanelarde kötü sınıfları kimse umursamiyor kendi başıma da yapamıyorum o yüzden matematik, geometri ve fizik derslerinden özel ders almayi düşünüyorum mantıklı mıdır fikriniz ne? Sayısalım bu arada.
Dershane azimle çalışacak biri için boş bir vakit kaybı zaten.

Hiç ders çalışmayan birinin ders calişmayi verim almayı ögrenmesi zaten ciddi bir süre aliyor ki 10 ay kalmiş sadece yani çok ciddi cabayla ve anlama ögrenme yetenegine de bağlı,imkansiz değil ama çok da gerçekçi gelmedi bana. EA veya sözelde oluru daha yüksek.

Daha ortalama 200 bin bandındaki mühleri kendine hedef edinsen daha gerçekçi olur diye düşünüyorum.

Benim TYT derslerim 12.sınıfta iyiydi ama hiç AYT çalışmamıştım, üniversite sınavına girdim ve sonuç olarak TYT 50k AYT 110k yapmıştım. Bu sene az TYT çalışıp çoğunlukla AYT çalıştım ve 20k gibi bir sıralama yaptım. Sana tavsiyem Apotemi seti topla kendine, konu anlatımları oldukça öz ve başarılı.

Olmaz, yapamazsın. Şimdi bir kaç motivasyon videosu izleyip "ee bakın yapacağım" dersen hüsrana uğrarsın. İnsanlar liseye girişten itibaren bu sınava yönelik çalışıyorlar. Özel liseler sınav odaklı gidiyor. Sen 4 yıllık bu süreci 10 aya sıkıştırırsan tüm konuları ya üstün körü öğrenirsin ve hata yaparsın ya da bazı konuları iyi öğreneyim derken diğerlerini ıskalarsın. Ekstra olarak sayısal alanda dahi değilsen hiç bir şekilde 10 ayda 50K'ya giremezsin. Sözelde işin daha kolay.

Geri
Yukarı