12 yaşında oyun yapmak için yazılım öğrenmek

Gamejam'e katılacaksan C# ve C++'dan başla.
Python diyenlere bakmayın Gamejam'de Python'la mı oyun yazacaksınız.

Yazılıma başlaması için Python en uygun dildir. Kimse Python'la oyun yapmasını beklemiyor fakat 12 yaşında yazılımla ilgili hiçbir şey bilmezken gidip C# öğrenmek çok olası değil.
12 yaşındayım, hayallerimden birisi de büyüyünce global Gamejam'e ekibimle katılıp oyun yapmaktı. Bu hayalimi gerçekleştirmek için yakın bir zamanda ilk adımımı atmak istiyorum. Hangi yazılım dilinden başlamalıyım, hangi programı kullanmalıyım? İngilizcem yeterli diye düşünüyorum.

Kodlamaya C# ile başlamak inanılmaz zor ve yorucu olacaktır, çoğu kişi gibi ilk belli bir düzeye kadar Python öğrenip ondan sonra Java, C# gibi görece daha zor dillere geçmeni öneririm.

Kardeşim anlatamıyorum galiba çocuk Gamejam'e katılacağım diyor, Python öğrenip Gamejam'de ne yapacak yılan oyunu mu yapacak?

Arkadaşım sen benim mesajı doğru okumadın herhalde bende diyorum ki 12 yaşında bir çocuk C#'tan başlayarak kodlama öğrenemez. Bunun Game jamle falan alakası yok önce işin adabını öğrenmeli. Teorik olarak ne yapacağını. C# öğrenmek çok zahmetli bir iş ve kurslarda da önceden kodlama deneyiminin olması bekleniyor.

Arkadaşım sen benim mesajı doğru okumadın herhalde bende diyorum ki 12 yaşında bir çocuk C#'tan başlayarak kodlama öğrenemez. Bunun Game jamle falan alakası yok önce işin adabını öğrenmeli. Teorik olarak ne yapacağını. C# öğrenmek çok zahmetli bir iş ve kurlarda da önceden kodlama deneyiminin olması bekleniyor.

Dostum sen de benim yukarıda yazdıklarımı okumadın galiba ben de ilk başta Python'la başladım sonra C# ve C++'a geçtim ve çok zorlandım eğer çocuğun amacı oyun yapmak olmasaydı ben de Python derdim fakat önce Python'la başlayıp sonra C# ve C++'a geçerse oldukça zorlanır, Python kolay bir dil diye yazılımın temeli Python değil. Hem adabını öğrenecekse kolay bir dilden başlamamalı sonra C#'a geçtiğinde kod yazmak eziyet gibi olacak.

Bir game developer olarak yazıyorum, C# ve C++ her ne kadar oyunların babası olsa bile programlama mantığını anlamadan oyun programlamaya başlayanların sonu pek iyi olmuyor. C-like dilleri öğrenmesi gerçekten zor. Genelde "oyun yapacağım, başaracağım!" mantığıyla başlayıp, fizik, algoritmalar ve matematiğin ne denli iç içe olduğunu görünce genelde pes ediyor insan. Benim önerim Python'dan başla. Programlama temelini kap, daha sonra C# öğrenip Unity'den başlarsın. Hatta daha da iyisi Python üzerinden SDL binding'i olan Pygame ile de bir şeyler yapabilirsin ama kullanması epey zordur, fakat oyun temellerini almanda bayağı bir yardımcı olur.

Ekleme: İlk olarak ingilizce öğren.

Vaay be helal olsun. 12 yaşında bu tarz şeylerle ilgilenmen çok güzel.
eğer programcı oalcaksan Arkadaşların dedigi gibi python ile programlama temelini öğrenip daha sonra Unity ve C# ile devam edebilirsin.
eğer Grafik tasarımcı olmak istersen Photoshop uygulamasına bakabilirsin.
Eğer Level design ile ilgilenmek istersen hazır oyun kitleri mevcut onlarla kendi level(map)lerini yapabilirsin.

12 yaşındayım, hayallerimden birisi de büyüyünce global Gamejam'e ekibimle katılıp oyun yapmaktı. Bu hayalimi gerçekleştirmek için yakın bir zamanda ilk adımımı atmak istiyorum. Hangi yazılım dilinden başlamalıyım, hangi programı kullanmalıyım? İngilizcem yeterli diye düşünüyorum.
Benim de böyle bir hedefim var bence de Roblox ile gir ben de öyle yapıyorum.

Bir game developer olarak yazıyorum, C# ve C++ her ne kadar oyunların babası olsa bile programlama mantığını anlamadan oyun programlamaya başlayanların sonu pek iyi olmuyor. C-like dilleri öğrenmesi gerçekten zor. Genelde "oyun yapacağım, başaracağım!" mantığıyla başlayıp, fizik, algoritmalar ve matematiğin ne denli iç içe olduğunu görünce genelde pes ediyor insan. Benim önerim Python'dan başla. Programlama temelini kap, daha sonra C# öğrenip Unity'den başlarsın. Hatta daha da iyisi Python üzerinden SDL binding'i olan Pygame ile de bir şeyler yapabilirsin ama kullanması epey zordur, fakat oyun temellerini almanda bayağı bir yardımcı olur.

Ekleme: İlk olarak ingilizce öğren.
Hocam ingilizcemin yeteceğini düşünüyorum şahsen, ama yazılım için ne kadar gerekli?
Vaay be helal olsun. 12 yaşında bu tarz şeylerle ilgilenmen çok güzel.
eğer programcı oalcaksan Arkadaşların dedigi gibi python ile programlama temelini öğrenip daha sonra Unity ve C# ile devam edebilirsin.
eğer Grafik tasarımcı olmak istersen Photoshop uygulamasına bakabilirsin.
Eğer Level design ile ilgilenmek istersen hazır oyun kitleri mevcut onlarla kendi level(map)lerini yapabilirsin.
Hocam çizim ve dersler için tablet aldım, grafik tasarım mıdır bilmiyorum ama canım sıkılıyor fotoğrafımı alıp yapıştırıp kendimi çiziyorum, sonra renklendirip profil fotoğrafı yapıyorum:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kanalımda da bunu paylaşmıştım.
Kısacası dijital çizim, yazılım, müzik (kanalımda videosu var.) ile ilgileniyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı