12000 TL Monitör Dahil Sistem Toplama

@Sylveon , önerileriniz için teşekkür ederim. Öncelikle bütçe konusunda biraz arttırıma gittim son hali 13000TL belki bir 50-100TL yukarıya çıkabilirim ama fazlasına maalesef çıkma imkanım yok.
Bir de sistem önerileriniz hakkında bir kaç bir şey sormak isterim, sorduğum sorular belki gereksiz sorular olabilir fakat daha önce toplama tecrübem ve farklı kart deneme tecrübem olmadığı için pek bir bilgim maalesef yok.
-Overclock yapma gibi hiç bir düşüncem olmadığı için anakartın Tomahawk MAX olmasının yeterli olacağını düşünüyorum sizce gündelik bir kullanıcı için x570'lere çıkılmasına gerek var mıdır?
-Ram olarak XPG seçmenizin özel bir sebebi var mıdır? Yoksa 3200Mhz CL16 G.Skill Sniper X seçmeyi düşünüyorum genel olarak görünüşü hoşuma gitti.
-R7 3700x işlemci almak ben de istedim fakat ekran kartını 2070 Super'in giriş seviyesi bir ekran kartına düşürmek gerektiği için bu kararımı değiştirmiştim. Isınma problemleri olabileceğini hakkında çok mesaj gördüğüm için premium bir 2070 Super alıp senelerce rahat rahat kullanmak istemiştim(4-5 sene değiştirmeyi düşünmüyorum) ve Tomahawk MAX anakart ile Ryzen 5 3600X alıp sonrasında sanırım anakart Ryzen 4000 için tek gidişli bir update alarak Ryzen 4000 işlemcileri destekleyecekmiş. 2 sene içerisinde tek gidişli anakart güncelleştirmesi ile Ryzen 4000 işlemcilere geçmeyi düşündüm. Sizce mantıklı bir düşünce mi, R5 3600X beni idare eder mi yeterince?
-SSD olarak çok fazla Samsung'dan şaşmayın gerek SSD ömrü gerekse malzeme kalitesi olarak çok övüldüğü için sistemin son halinde 500GB 970 EVO NVMe olarak almaya karar kılmıştım. Daha önce SSD kullanmadığım için markalar hakkında genel bir fikrim yok sadece en sık gördüğüm Samsung'dan çok şaşılmaması gerektiği ve f/p için bazı kişilerin XPG 500GB NVMe önermesi.
-1080P bir monitör kullanacağım için ilk atmış olduğunuz 2080 Super'e çıkmam sizce gerekli midir? Çok ağır single player oyunlar oynayan biri değilim genellikle MMORPG türünde oyunlar oynadığım için premium model bir 2070 Super'in yıllarca işimi göreceğini düşünüyorum ve single player oyunlarda ise çok fazla ayarların en yüksekte olmasını arayan biri değilim açıkçası benim için yeni gelecek oyunlarda stabil çalışan orta ayarlar yeterlidir. Bir yükseltme yapacak olsaydım sanırım ilk tercihim 2080 Super'e çıkmak yerine işlemciyi R7 3700X'e yükseltmek olurdu fakat bütçe o konuda maalesef aşılıyor.

Kendi düşünceme göre sistemin son hali aşağıdaki gibiydi 13000TL'den kalan ufak bütçeyle de bir tane uygun fiyatlı 120mm egzoz fan düşünüyordum , tekrardan güncel bütçeye ve kafamda oluşan sorulara göre değişikliklere gidilebilir, önerisi olan herkesin önerilerine açığım.
1592744811584.png

Model incelemelerine baktınız mı? Marka ve model olarak bakmayın iyi olan bir model seçin. Dediğim gibi bu kart ile ilgili testlerde değerleri gayet iyi gördüm.

Tomahawk Max ile stok ayarlarda güçlü bir 4. nesil işlemci pek sorun olmayacaktır.

Samsung'un M.2 konusunda ezici üstünlüğü olduğunu düşünmüyorum.

XPG seçmemin özel bir sebebi yok.

Soğutma dahil şöyle bir şey alınabilir o zaman:

Sıvı soğutma:

Sistemin bu gece siparişini vermeyi düşünüyorum fakat danışmak istediğim iki nokta var.

-Anakart olarak B450 Tomahawk MAX almayı düşünüyorum fakat Sinerji'ye ASUS'un B550 model bazı anakartları gelmiş aralarında Asus TUF Gaming B550M-PLUS ATX olan modeli dikkatimi çekti, B450 Tomahawk MAX ile arasında 250TL gibi bir fiyat farkı oluşuyor acaba bu B550M-PLUS ATX almak mantıklı olur mu yoksa B450 Tomahawk MAX ile devam etmeli miyim? (İşlemci R5 3600X ortalama 2 sene sonra Ryzen 4000 serisinden bir işlemciye geçmeyi düşünüyorum - OC yapmayı düşünmüyorum.)

-RAM olarak GSKILL 2x8 3200MHz CL16 RipJaws veya SniperX Orman alacaktım fakat yine 3200Mhz CL16 TridentZ Neo veya TridentZ RGB Siyah modellerinin yaklaşık 200-300TL fazla olduğunu gördüm bu RAM'ler arasındaki tek fark tasarım ve RGB olması mı yoksa ekstra olarak o fiyat farkını karşılayacak bir değeri var mıdır? Almalı mıyım yoksa bütçemi ferahlatmak için 3200Mhz CL16 RipJaws veya SniperX Orman ile mi devam etmeliyim.

Anakart olarak B550 alın bence.
Asus Tuf Gaming B550 PLUS anakartı alırsam High Power Gold Performance GD 750W+80 PSU kullanmam pin güç bağlantısı anlamında bir sorun yaratır mı ? Bu tarz bağlantılar konusunda pek bilgi sahibi değilim uyumsuzluk olmaz herhalde değil mi ?

Sistemin son hali
Anakart: Asus Tuf Gaming B550 Plus
CPU: R5 3600X
RAM: GSkill 2x8 3200MHz CL16 (RipJaws,SniperX orman veya Trident Z RGB Siyah alırken karar vereceğim)
GPU: Asus Rog Strix 2070 Super OC
SSD: 970 EVO 500GB Samsung SSD
Kasa: Cooler Master TD500 Mesh (Stok halde 3 ön fan geldiğinden dolayı hava akışını daha iyi sağlamak için Akasa Viper R-S flow 140mm egzoz fan düşünüyorum 120mm'lere uyumlu bir fanmış.)
PSU: High Power Gold erformance GD 750+80 PSU

Arctic P12 olabilir bulabilirseniz.
Egzoz fanı da sistem ile birlikte Sinerji üzerinden almayı düşünüyorum açıkçası fakat Arctic marka fan satışları yok, zahmet olmazsa Sinerji üzerinden bir egzoz fan tavsiyesi yapabilir misiniz acaba? Çünkü Akasa Viper R-S Flow'un kasaya yerleştirirken sığma konusunda bir sorun yaşanıp yaşanmayacağı hakkında bir fikrim yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı