12900k vs 13900k

ArdaStrix

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
İşlemci için artık son günleri sayıyorum. Ama hâlâ ne almam konusunda emin değilim. 13900k jumbum sitesinde 14.800₺ gibi bir fiyat etiketine sahip. 12900k ise 11k bandında. Aradaki farkı verebilirim ama gerçekten ihtiyacım var mı emin değilim. 12900k de her işimi görür diye düşünüyorum. Oyun oynamak dışında oyun da yapmak istiyorum. Tabii bu basit bir iş değil. 🙂
Bundan dolayı işlemci çekirdeğine ihtiyacım var, 13700K'yi bu sebeple almayacağım. Yerimde olsanız ne yapardınız?

13900k tabii ki de çok daha iyi ve uzun ömürlü bir işlemci olur eğer alabiliyorsan 13.nesil almak çok daha mantıklı.
Orası öyle ama 12900K de güzel işlemci. Arada az sayılmayacak bir fiyat farkı var.

Oyun gelistirme icin UE5 mi kullanacaksiniz? Anakarti aldiniz mi yoksa alacak misiniz?
Programa karar vermedim. Sistemi topladıktan sonra bakınacağım. Anakartı Z790-F alacağım.

DDR5 anakartın varsa ileriye dönük olsun 13900k al. DDR4 varsa gerek yok bence.
Anakartı almadım ama RAM'im DDR5.

Orası öyle ama 12900K de güzel işlemci. Arada az sayılmayacak bir fiyat farkı var.

Programa karar vermedim. Sistemi topladıktan sonra bakınacağım. Anakartı Z790-F alacağım.

Anakartı almadım ama RAM'im DDR5.

Unity ile oyun gelistirecekseniz muhtemelen sistemi cok zorlamayacak bir oyun olacaktir. Bu durumda 13600K bile yeterli gelir. UE5 ile gelistirecekseniz orada ana etken ekran karti (NVIDIA sart) zaten. Yine 13600K bile cok rahat yeterli gelecektir. Yani butce sizi biraz zorluyorsa 13700K alabilirsiniz rahatlikla. Ancak ben sizin yerinizde olsam bu paralari Intel sokete harcamam zira 14. nesilde soketi degistirecekler. Bunun yerine Ryzen 7000 serisine yonelirdim en az 4 sene ayni sokette kalacaklar.

Unity ile oyun gelistirecekseniz muhtemelen sistemi cok zorlamayacak bir oyun olacaktir. Bu durumda 13600K bile yeterli gelir. UE5 ile gelistirecekseniz orada ana etken ekran karti (NVIDIA sart) zaten. Yine 13600K bile cok rahat yeterli gelecektir. Yani bütçe sizi biraz zorluyorsa 13700k alabilirsiniz rahatlikla. Ancak ben sizin yerinizde olsam bu paralari Intel sokete harcamam zira 14. nesilde soketi degistirecekler. Bunun yerine Ryzen 7000 serisine yonelirdim en az 4 sene ayni sokette kalacaklar.
Ekran kartı olarak RTX 3090 düşünüyorum. İkinci elden Suprim X ya da gamerock iyi olacaktır. AM5 işlemciye nasıl montaj yapacağımı bilmiyorum. 🙂
X670E-E + 7950X de yapabilirim dediğiniz gibi. Ama oyun testlerine baktığımda 13900k bir adım önde. Soket desteği için birkaç FPS'den vazgeçilebilir.

Ekran kartı olarak RTX 3090 düşünüyorum. İkinci elden Suprim X ya da gamerock iyi olacaktır. AM5 işlemciye nasıl montaj yapacağımı bilmiyorum. 🙂
X670E-E + 7950X de yapabilirim dediğiniz gibi. Ama oyun testlerine baktığımda 13900k bir adım önde. Soket desteği için birkaç FPS'den vazgeçilebilir.

Ocak ayinda Ryzen 7000 3D islemciler gelecek. Beklerim derseniz onlar oyun performansinda ucacak muhtemelen. Ancak yine de dediginiz gibi gelecege donuk bir soket icin birkac FPS gayet feda edilebilir.

Geri
Yukarı