13. Madde Yasası Türkiye'yi Etkiliyor mu?

hypxness

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
13. Madde yaratıcılığı daha iyi korumak amacıyla Avrupa Birliğinde sunulan telif hakkı yasasının bir parçası. Yani bu neredeyse tüm Youtube kanallarının kapanmasına yol açacak bir şey, eğer telif hakkı olan bir şeyle alakalı paylaşım yaparsanız para cezası yiyorsunuz ve hesabınız kapatılıyor diye biliyorum, bu da interneti kullanışsız hale getiriyor. Mesela Instagram, Twitch, Youtube, Twitter, Facebook gibi sosyal medya hesaplarınızda ufacık yazdığınız veya söylediğiniz bir şeyden dolayı hesabınız kapatılabilir ve para cezası yiyebilirsiniz. Bu yasa 2019 Ocak ayında tekrar göz önüne alınacakmış, kullanıcılar #saveyourinternet hashtagiyle bu yasaya karşı çıkıyorlar fakat merak ettiğim tek şey bu yasa Türkiye'yi etkiliyor mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sadace Avrupa üyesi ülkeler şeklinde okudum ben. Yasanın son halini bilmiyorum tabii ama konunun ehli olan kişiler etkilemeyeceği söylüyor.

Eğer bu karar, sadece AB ülkelerini ilgilendiren/ilgilendirecek bir kararsa Türkiye etkilenmez. Metnin tamamını okumadım.

Avrupa'da oluyorsa Türkiye'yi de etkiler.

Türkiye, AB ülkesi bile değil. Bu yüzden AB'de verilen tüm kararlar Türkiye'de de uygulanmak zorunda değil ki uygulanmıyor da.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı