13 yaşında 20 kg dambıl sıkıntı olur mu?

Hocam sadece o değil ki, yanlış yapıyorsam dalga falan geçerler.
Dalga geçemez kimse. Yanlış yapıyorsanız doğrusunu öğretiriz, hepimiz başta yanlış yaptık bazı hareketleri.

Doğru yaparsanız cidden de profesyonel bir spor kariyeriniz olabilir. 19 yaşındayım, 1.85 boy, şimdilik 73 civarı kiloyum. 17,5 kg ile curl yapıyorum. 20 kg henüz denemedim ama zorlar yani.

Ben 13 yaşında 20 20 kaldırıyordum herhangi bir sorun olmuyordu, mesela yaylaya gittin 1 ay boyunca yapamadın, bir anda yaparsan ertesi gün çalışamiyacak hale gelirsin.

Hocam ama ben dirseğimi sağa çekiyorum öyle olur mu?

Karın boşluğunuza doğru mu yaslıyorsunuz yani dirseğinizi.
Normal curl hareketin de dirseğiniz sabit kalmalı ve alt kol sadece düz bir şekil de hareket eder. Yani biraz yanlış yapıyor olabilirsiniz zarar verir hocam hiç beklemediğiniz anda.

Dirseğin sabit durmaması, kaldırış yaparken (ayakta) tüm vücudun kullanılması, ileri geri hareket etme, kaldırmaya yardımcı olması için yaylanma vs. istemediğimiz şeyler. Dirsek kaldırışın son anlarında biraz ileri gidebilir, kaldırılan ağırlığa göre biraz yaylanılabilir, bunlarda pek sorun yok. Geri kalanı sakatlamasa bile hareketi nizami yapmanı engeller.

Bunlar oluyorsa ağırlığı bir kademe düşür, bir süre öyle yap tekrarları artırarak. Bu bile kilona göre iyi bir ağırlık olacaktır.

Dirseğin sabit durmaması, kaldırış yaparken (ayakta) tüm vücudun kullanılması, ileri geri hareket etme, kaldırmaya yardımcı olması için yaylanma vs. istemediğimiz şeyler. Dirsek kaldırışın son anlarında biraz ileri gidebilir, kaldırılan ağırlığa göre biraz yaylanılabilir, bunlarda pek sorun yok. Geri kalanı sakatlamasa bile hareketi nizami yapmanı engeller.

Bunlar oluyorsa ağırlığı bir kademe düşür, bir süre öyle yap tekrarları artırarak. Bu bile kilona göre iyi bir ağırlık olacaktır.

Hocam neredeyse hepsi oluyor.

Destek alıyorsunuz vücudunuzdan kemiklerinize zarar gelebilir.

Anladım hocam.

Geri
Yukarı