14.5 yaşında 5 KG Dambıl ile Başlama

lolcü22

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, ben 170 boyunda, 60 kg 14.5 yaşında biriyim. Güçsüz olduğumu düşünüyorum ve şınav çekemiyorum. Güçlenmek istiyorum. En azından 1 sene sonra kol kasımın belli olmasını istiyorum sıkınca.
5 kg dumbell aldım. 2 gün çalışıp 1 gün mola vericeğim ama boyumun uzaması durur mu, kaslarım yıpranır mı diye korkuyorum ve evde 2 kg dumbell de var sanırım. 2 gün çalışıp 1 gün mola vererek 5 kere yapmam lazım. Bunu yani 15 gün düşük ağırlıkla alıştırarak sonrasında yüklenerek 5 kgliklerle çalışmak istiyorum.

Ayrıca kilom ve boyum yaşıma göre uygun bence kilo vermeme gerek yok. Öneriniz varsa yapabilirsiniz. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence yaşın daha küçük. İnsanlar 18-20 yaşına kadar, hatta daha fazla zamana kadar uzayabilir. Yani dumbell ile çalışmak için daha çok küçüksün. Mazallah boyun kısa kalır, biraz kas yapmak için böyle işlere girişme. Senin için tavsiyem kendini yıpratmayacak şekilde şınav çekmen, barfiks çekmen olacaktır. Dumbell en son çaren olur inşallah.

Öncelikle vücudun için nasıl diyelim... Kalıplı bir vücuda sahipsen 5 değil 8 ile başlamanı öneririm. Ben 15 yaşında, 177 boyunda 72 kiloyum. Benim de pek güçlü vücudum yok ama burada iş biraz öz güvene bakıyor. Kendine güvenirsen yapamayacağın şey yok. Vücut yapımında ne kadar acı o kadar gelişme demek. Ayrıca boy kısalması diye bir şey yok, bu iş büyüme hormonlarına bakar, genetiğe bakar. Sen dengeli ve düzenli beslenip, protein almaya bak.

Dambıl'ı başından üstüne kaldıran hareketleri yaparsan omuzların aşağı ineceği için boyunun uzaması durur. O tür hareketler yapmamaya özen göster. Dengeli ve düzenli beslenirsen çok iyi olur. Bir anda yüklenme kendine. Daha çok vücut ağırlığınla olan sporları yapmayı çalış. Barfiks, şınav, plank, burpee gibi hareketler. Eğer yaşına uygun bir program tamamı istersen söyle. Ya da ben yeni konu açarım herkes faydalnamış olur.:ajan::D

Şınav çekemiyorum fakat mekiği kolayca çekebiliyorum. Ayrıca program verirseniz sevinirim sadece biceps çalıştıran haraketleri yapıyorum kaslarımda ağrı hissettim sanırım gelişecek :)
Avuçların tavana baktığı ve avuçların birbirine baktığı 2 kol çalıştırma haraketi yapıyorum ismini bilmiyorum 3x10 halinde. Günde 1 kere.
Ayrıca kollarımı vücuduma birleştirmeden o haraketleri yaptığım için zorlanıyorum vücudumdan destek alsam daha kolay olur ama gelişim süreci uzar mı bilmiyorum öyle yaparsam. Güncel

Biraz daha araştırıp yeni konu açıp programı paylaşabilirim. Dedigim programı ilk gün hareketleri internetten bulup,bakıp "ben bundan 10 tane yaparım tek seferde" gibi girişimlerde bulunursanız ilk gün size faydası olur. Hareketlerin resmini mesela telefonunuza indirin sırayla ona göre yaparsınız.
Bu program çok zordur. Bir gün yapınca ikinci gün yapsın gelmiyor. (En azından bana:D)

8 kg'yu nasıl kaldırsın. Boyunu etkilemez o. 5 kg ile devam et hafifgelince 7 9 diye gidersin.

Bu arada 1 gün yapıp 1 gün dinleniyorum. Kaslarım alışana kadar böyle yapacağım alıştığı zaman 2 gün spor 1 gün dinleneceğim önerisi olan yapabilir.

Spor salonuna gidip bilgisine güvendiğin insanlardan profesyonel destek al. Herkesi dinle not al ama sonunda araştırmanı yapıp neyin doğru neyin yanlış olduğuna kendin karar ver.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı