1300 TL'ye Kadar Boş Kasa Tavsiyesi

Garfield

Decapat
Merhabalar şu an da kullanmış olduğum NZXT H500 model kasamı içine farklı bir sistem toplayacağımız için yeni bir kasa arayışına girdim. NZXT X62 sıvı soğutucu kullanıyorum, NZXT H500 modelinde radyatör ön kısmı komple kapatıyor ve arkadaki iki fan egzoz görevi görürken içeriye serin hava üfleyecek bir fan kalmıyor zira radyatör yüzünden içeriye sıcak hava üflendiğini düşünüyorum ki bu düşüncem eğer yanlış ise çok masrafa girmeden ön tarafına radyatör takıp kullanabileceğim daha uygun kasa tavsiyelerine de açığım. RGB takıntılı birisi değilim önceliğim kasanın hava akımının iyi olması.

İncelediğim modeller:

- Phanteks Evolv X (Bu bayağı hoşuma gitti. :) )
- Cooler Master Maker 5 (Hayallerimi süsyelen senelerdir almak istediğim bir modeldi fakat mağazada incelediğimde akrilik panel sanki kırılacak gibi duruyordu. )
- Cougar Panzer - S (Bu kasayı kullanan hatta Cougar kullanan birini bulamadım özellikle bu model'in fan destekleri çok hoşuma gitti fakat daha önce hiç Cougar ürünü kullanmadım. )
- NZXT H700 (Bu model çok hoşuma gidiyor fakat şu an da Türkiye'de satan bir firma göremedim. )

Birkaç kasayı canlı olarak inceledim özellikle CM H500 ve H500P modelleri gözüme hiç sağlam gelmedi, genellikle aldığım ürünleri uzun süre kullanırım yani bu kasayı aldıktan sonra uzun bir müddet değiştirmeyi planlamıyorum özellikle ileriki süreç için Evolv X ve Panzer - S modelleri biraz mantıklı geldi.

İstediğim tavsiyeleri dışında "Yahu hocam o kadar para vermeye ne gerek var bırak radyatörü tak öne ekstra kasa içine üfleyen fan olmasına gerek yok uyguna şu kasayı al. " Gibisinden tavsiyelere de açığım. :)

Herkese iyi sosyaller, iyi günler dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Phanteks P600S öneririm, kendim kullanıyorum. Soğutma performansı iyi, kablolama imkanları iyi ve radyatör desteği de çok iyi.

Kasanın her yüzeyi ses yalıtım malzemesi ile kaplanmış, sessizlik konusunda da iyi. İki kapak da menteşeli bir biçimde açılıyor vida ile uğraşmıyorsunuz.

1570475596349.png

Ben kendim H500P Mesh modelini kullanıyorum. Hava sirkülasyonu harika diyebilirim. Ön kısımdaki 20 cm fanlar içeriyi çok serin tutuyor ve sıcak havayı çok başarılı bir şekilde dışarı atıyor. Üst kısma ise 2 tane fan koydum. Arka kısım da sıvı soğutma var ön kısımdan giren soğuk hava içeriyi serinletirken arka radyatörden sıcak hava dışarı atılıyor. Böylece ekran kartım oyunda bile 55-60 derece arası kalıyor.

Uzun zamandır benimde içimi gıcıklıyor, çok düzgün resimler çekememişim aceleden ama iş görür diye tahmin ediyorum. Hala RGB fan ile ön ızgaradan nasıl bir görüntü elde edilir emin olabileceğim bir şans yakalayamadım. Bir de sıvı soğutmanız varsa benim endişem sizde olmayacaktır. Ön tarafa sıvı soğutma girebilsin diye alta bırakılan boşluk beni rahatsız etti. İçeride ki karmaşa gözükmeyecek olsa bile orada o boşluğun olmasına bir çözüm bulmalılarmış. Birde Panzer G var belki birlmiyorsunuzdur diye hatırlatayım.
Kasa benim için hep en önemsiz donanımdı, belli kriterlere sahip olduktan sonra yüksek meblağlar vermeye gerek göreceğim bir donanım değildi. Sistem değişikliğinden ve belirli bütçeleri aştıktan sonra bari kasada güzel olsun düşüncesiyle belki Aero500 ümü değiştirmeyi düşünüyorum ama sizin vermeyi düşündüğünüz meblağlarda ki kasalar beni al arkana bakma diyor olsa da çok gereksiz gibi.
IMG_20190930_200939.jpg

IMG_20190930_200947_1.jpg

IMG_20190930_200953.jpg

IMG_20190930_201002.jpg

IMG_20190930_201009.jpg

H700 al onda üste takılabiliyor.

H700 aklımın bir köşesin de fakat bir türlü stoklara girmiyor. :)

Phanteks P600S öneririm, kendim kullanıyorum. Soğutma performansı iyi, kablolama imkanları iyi ve radyatör desteği de çok iyi.

Kasanın her yüzeyi ses yalıtım malzemesi ile kaplanmış, sessizlik konusunda da iyi. İki kapak da menteşeli bir biçimde açılıyor vida ile uğraşmıyorsunuz.

Eki Görüntüle 445862

Hocam öncelikle Evolv X'ten 380 TL daha ucuz olupta aynı iç dizaynı kullanan bir kasa önerdiğiniz için teşekkür ederim. :) Evolv X'i eleyip yerine P600S'i koyuyorum.

Ben kendim H500P Mesh modelini kullanıyorum. Hava sirkülasyonu harika diyebilirim. Ön kısımdaki 20 cm fanlar içeriyi çok serin tutuyor ve sıcak havayı çok başarılı bir şekilde dışarı atıyor. Üst kısma ise 2 tane fan koydum. Arka kısım da sıvı soğutma var ön kısımdan giren soğuk hava içeriyi serinletirken arka radyatörden sıcak hava dışarı atılıyor. Böylece ekran kartım oyunda bile 55-60 derece arası kalıyor.

Hava sirkülasyonu konusunda H500P'den hiç bir şüphem yok fakat üst ve ön kapak heran kıralacak gibi gelmişti bana pek ısınamadım maalesef.

Uzun zamandır benimde içimi gıcıklıyor, çok düzgün resimler çekememişim aceleden ama iş görür diye tahmin ediyorum. Hala RGB fan ile ön ızgaradan nasıl bir görüntü elde edilir emin olabileceğim bir şans yakalayamadım. Bir de sıvı soğutmanız varsa benim endişem sizde olmayacaktır. Ön tarafa sıvı soğutma girebilsin diye alta bırakılan boşluk beni rahatsız etti. İçeride ki karmaşa gözükmeyecek olsa bile orada o boşluğun olmasına bir çözüm bulmalılarmış. Birde Panzer G var belki birlmiyorsunuzdur diye hatırlatayım.
Kasa benim için hep en önemsiz donanımdı, belli kriterlere sahip olduktan sonra yüksek meblağlar vermeye gerek göreceğim bir donanım değildi. Sistem değişikliğinden ve belirli bütçeleri aştıktan sonra bari kasada güzel olsun düşüncesiyle belki Aero500 ümü değiştirmeyi düşünüyorum ama sizin vermeyi düşündüğünüz meblağlarda ki kasalar beni al arkana bakma diyor olsa da çok gereksiz gibi.
Eki Görüntüle 445866
Eki Görüntüle 445867
Eki Görüntüle 445868
Eki Görüntüle 445869
Eki Görüntüle 445870

Hocam öncelikle çektiğiniz fotoğraflar ve ilgiliniz için teşekkür ederim. Panzer - G 'nin önü kapalı olduğu için listeye eklememiştim. Açıkcası ön panelde RGB fan pek sevmiyorum o yüzden benim için S modeli daha uygun gibi. Dediğiniz gibi meblağlar yüksek fakat destekleri geniş listedeki tüm ürünler uzun yıllar götürebilecek vaziyette ayrıca 280 mm'lik bir sıvı soğutmam var ve ara ölçü olduğu için maalesef her kasaya uymuyor. Bugünlerde ortalama bir kasa bile 400 - 500 TL iken Panzer - S 'in 700 TL'lik fiyatı gerçekten hoşuma gitti. Almadan önce bir vatan mağazasında inceleyip ona göre karar vereceğim.

Aylar önce Vatan bilgisayarda bakmaya gittim ki o zaman fiyatı yanlış hatırlamıyorsam 900 TL ye yakındı, sadece G modelini görebildim. Geçtiğimiz günlerde Mediamarkt da gezerken tesadüfen gördüm kasayı, acele ile resimlerini çektim. Power tuşunun basma hissi bile diğerlerinden farklı, görünüş zaten ilk gördüğüm andan beri hoşuma gidiyor ama belli bir bütçeye çıkılınca da acaba başka mı baksam düşüncesi ile sürünceme devam ediyor.
Yalnız bir videoda sağa yada sola doğru çok kolay düşebileceği gibi bir detaydan bahsediliyordu sanırım. O arada müzik dinliyordum pek önemsemedim ama parmağı ile iterek gerçekten de çok kolay eğim almasını sağlamıştı.
Buldum videoyu, 6:30 da bahsediyor.

Aylar önce Vatan bilgisayarda bakmaya gittim ki o zaman fiyatı yanlış hatırlamıyorsam 900 TL ye yakındı, sadece G modelini görebildim. Geçtiğimiz günlerde Mediamarkt da gezerken tesadüfen gördüm kasayı, acele ile resimlerini çektim. Power tuşunun basma hissi bile diğerlerinden farklı, görünüş zaten ilk gördüğüm andan beri hoşuma gidiyor ama belli bir bütçeye çıkılınca da acaba başka mı baksam düşüncesi ile sürünceme devam ediyor.
Yalnız bir videoda sağa yada sola doğru çok kolay düşebileceği gibi bir detaydan bahsediliyordu sanırım. O arada müzik dinliyordum pek önemsemedim ama parmağı ile iterek gerçekten de çok kolay eğim almasını sağlamıştı.
Buldum videoyu, 6:30 da bahsediyor.

Evet gerçekten biraz dengesiz duruyor benim gibi sakarların uzak durması gerekli. :) Yinede şuan 700 TL olması kafamı karıştırıyor açıkcası.

Masaya vidalar yapıştırır yine kullanırım almaya karar verecek olduktan sonra. Camlarının siyah oluşu da iyi mi kötü mü karar veremedim. Bu kadar kusur bulabiliyorken bir türlü ben bu kasayı istemiyorum diyemedim, nasıl hoşuma gittiyse.

Hava sirkülasyonu konusunda H500P'den hiç bir şüphem yok fakat üst ve ön kapak heran kıralacak gibi gelmişti bana pek ısınamadım maalesef.
Son kullanıcı olarak karar tercih sizindir fakat o sizin dediğiniz gibi kırılacak hissi yok. Fanların büyük olması düşük rpm demek fanlar çalışırken bilgisayar açık kalsa siz rahat rahat uyuyabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı