13600K için 240mm sıvı soğutucu vs kule tipi soğutucu

o_ulcan

Kilopat
Kasam NZXT H510 Flow. Ön panele 2 adet 120mm fan takabiliyorum. Bilgisayarı yeni topladığım için şu an kasada üst ve ön tarafta 1'er fan eksiğim var.

Kule tipi olarak Deepcool AK620 düşünüyorum. Bunu alırsam boş kalan yerlere 300 liradan 2 adet fan almam gerekecek. Toplamda 2200 lira harcamış olacağım.

Sıvı soğutucu olarak Cooler Master ML240L V2 düşünüyorum. Bunu alırsam ekstra 2 fan almama gerek kalmayacak. Toplamda 1900 lira harcamış olacağım.

Sıvı soğutma daha ucuza geliyor. Performans olarak hangisi daha üstün tam bilemiyorum. AK620'nin test sonuçları çok iyi ama bir tarafta da sıvı soğutma var.

Bir serinin kronik sorunlu oldugunu hatırlıyorum ama hangisi tam emin değilim cooler master sıvı soğutucuda. Ama Deepcool AK620, noctua NH-D15 ile yarışıyor. Bütçe bir miktar daha fazla olsaydı Arctic LF II 240 önerebilirdim.

Bir serinin kronik sorunlu oldugunu hatırlıyorum ama hangisi tam emin değilim cooler master sıvı soğutucuda. Ama Deepcool AK620, noctua NH-D15 ile yarışıyor. Bütçe bir miktar daha fazla olsaydı Arctic LF II 240 önerebilirdim.
Başta Arctic LF II 240 düşünüyordum fakat kasama sığmayacak. Şöyle bir durum var GPU ile ön panel arasında sadece 16mm boşluk var. Bu yüzden sıvı soğutucu alırsam radyatör ve fanları ön panelin içine yerleştirmem gerekecek. ML240L V2'nin radyatör ve fanları toplam 53mm ediyor. Arctic'in ise 63mm.

Untitled-1 copy.png

Başta Arctic LF II 240 düşünüyordum fakat kasama sığmayacak. Şöyle bir durum var GPU ile ön panel arasında sadece 16mm boşluk var. Bu yüzden sıvı soğutucu alırsam radyatör ve fanları ön panelin içine yerleştirmem gerekecek. ML240L V2'nin radyatör ve fanları toplam 53mm ediyor. Arctic'in ise 63mm.

Eki Görüntüle 1650743
Anladım. O zaman Arctic eleniyor. Fakat dediğim gibi o bütçeye alınacak sıvı soğutucu yerine AK620 1500 TL'ye alınabilir.

Cooler Master ML240LV2 almayın giriş seviyesi ve sesli çalışan bir model ve ekran kartınızın modeli nedir?
Konudan bağımsız olarak kasanın fanları sessiz mi?

Cooler Master ML240LV2 almayın giriş seviyesi ve sesli çalışan bir model ve ekran kartınızın modeli nedir?
Konudan bağımsız olarak kasanın fanları sessiz mi?
Ekran kartım XFX RX 7900 XT. Şu anda ML240L V2 veya AK620 alacağım kesin ama hala hangisini alsam diye araştırma yapıyorum.

Kasamda şu an kasanın kendisiyle gelen 2 tane NZXT Aer F 120mm var. Gayet sessiz çalışıyorlar.

Ben kendim ML 240LV2 kullanıyorum fanları ve pompası sesli çalışıyor önermem.
Merhaba ben de yeni sistem topladım yarın teslim alacağım. 13600k işlemci ve bu soğutucudan aldım. Sesli çalışıyordan kastınız nedir tam olarak. Sistem boşta iken de mi ses yapıyor yoksa oyun açınca veya işlemci yüke girince mi ? Deneyimlerinizi paylaşırsanız çok memun olurum teşekkür ederim.

Yazmayı unutmuşum sonuç olarak AK620 satın aldım ve yaklaşık 1 aydır kullanıyorum. Performansı beklediğimden çok daha iyi çıktı. Bu işlemciyle undervolt vs. olmadan default BIOS ayarlarıyla boşta 35-40 arası, Cinebench R23 testinde en fazla 75 derece gördüm. %100'deyken bile fanların sesi kulaklık takılıyken hiç duyulmuyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı