13700 vs 13600K

hsnhasantr

Hectopat
Daha fazla  
Noctua nh D-15s soğutucu var elimde. Ve sıvı soğutma istemiyorum. 13600K ile D15 bayağı sıcaklık sorunu yaşıyor gibi görünüyor netteki yorumlara bakınca.
1500 lira daha pahalı 13700 ama daha performanslı. Asıl merak ettiğim k versiyonu olan 13600K'ya göre daha mı az ısınacak ve yine de 1500 lira fark verdiğime değecek mi 13700?

i5 işlemci ile i7 işlemci arasında fark tabiki olacaktır. İmkan varsa 13700 almak mantıklı. Z serisi anakartınız varsa 13700K almanız iyi olur ama Z serisi anakartınız olsa bile OC ile uğraşmayacaksanız düz 13700F bile alsanız işinizi görecektir. Soğutucu olarak ise bahsettiğiniz soğutucuya bir fan daha eklerseniz işinizi görmesi gerekiyor. 240mm çoğu soğutucu ile kafa kafaya performansı var.

D15'in 13600K'yı soğutamama gibi bir ihtimali yok. Stok değerlerde gayet rahat soğutur OC deneyecek olursan işte o zaman baş edemeyebilir. 13700 İle 13600K aşağı yukarı aynı seviyede ısınır.

Z serisi anakartlar çok pahalı. Ve oc ile uğraşmak istemiyorum. Hatta desteklemese daha iyi durduk yere iş almayayım başıma oc bilgim de yok ona uğraşmaya vaktim de yok.

13700 fazla ısındığı durumda ne yapabilirim? Undervolt olmaz heralde. Basitçe termal kısma yapmam mümkün mü? D15s soğutucuya o kadar güvenemiyorum. 13. Nesil için 240mm sıvı soğutma bile yetersiz gibi.

Gigabayt B660m anakart yeterli midir? Ya da aynı modelin Gaming X olan versiyonu?

Z serisi anakartlar çok pahalı. Ve OC ile uğraşmak istemiyorum. Hatta desteklemese daha iyi durduk yere iş almayayım başıma OC bilgim de yok ona uğraşmaya vaktim de yok.

13700 fazla ısındığı durumda ne yapabilirim? Undervolt olmaz herhalde. Basitçe termal kısma yapmam mümkün mü? D15s soğutucuya o kadar güvenemiyorum. 13. Nesil için 240mm sıvı soğutma bile yetersiz gibi.

Gigabyte B660M anakart yeterli midir? Ya da aynı modelin Gaming X olan versiyonu?

Anakart+işlemci+soğutucu+RAM için bütçeniz nedir? RAM var mı elinizde?

Evet ram var. Sadece anakart ve işlemci lazım. Bütçe 11k maksimum diyelim.

OC filan hiç aklımda yok. 13th İşlemciyiyi hız için alıyorum.
Kod yazıp derlerken filan çok daha hızlı tepki almak, fotoğraf editlerken sonuçları çok daha ani görebilmek istiyorum. Ligtroom ve photoshop ile. Ve tabi Virtual Machine için Macos ve linux vm leri rahatça çalıştırmak istiyorum.
Oyun asla oynanmayacak. Video düzeltme ve render az da olsa yapılacak.

Şu an 5700g var ve hepsini yapabiliyorum ama elimde fazladan parça var iki sistem tamamlayıp eskisini satacağım.

13700 ile 13600k performans olarak aynı gibi. Ama 1500 lira farkı vermeye değer mi? Termal olarak ve watt tüketimi olarak daha iyi mi olacak 13700 ben bunu öğrenmek istiyorum. (DH-15s ile) kafamı karıştıran olay bu.

Son düzenleme:
Evet ram var. Sadece anakart ve işlemci lazım. Bütçe 11k maksimum diyelim.

OC filan hiç aklımda yok. 13th İşlemciyiyi hız için alıyorum.
Kod yazıp derlerken filan çok daha hızlı tepki almak, fotoğraf editlerken sonuçları çok daha ani görebilmek istiyorum. Ligtroom ve photoshop ile. Ve tabi Virtual Machine için Macos ve linux vm leri rahatça çalıştırmak istiyorum.

Şu an 5700g var ve hepsini yapabiliyorum ama elimde fazladan parça var iki sistem tamamlayıp eskisini satacağım.

13700 ile 13600k performans olarak aynı gibi. Ama 1500 lira farkı vermeye değer mi? Termal olarak ve watt tüketimi olarak daha iyi mi olacak 13700 ben bunu öğrenmek istiyorum. (DH-15s ile) kafamı karıştıran olay bu.
i7 ve i5 farkını bende anlamış değilim. Eskiden aralarında baya uçurum olurdu. i7 iş için render almak için, 3d tasarım yapanlar için alınırdı. Şimdiki durumu çok anlayabilmiş değilim. 12700 ün fiyatı bile daha yüksek.

Evet RAM var. Sadece anakart ve işlemci lazım. Bütçe 11k maksimum diyelim.

OC filan hiç aklımda yok. 13th işlemciyiyi hız için alıyorum.
Kod yazıp derlerken filan çok daha hızlı tepki almak, fotoğraf editlerken sonuçları çok daha ani görebilmek istiyorum. Ligtroom ve Photoshop ile. Ve tabii Virtual machine için macOS ve Linux vmleri rahatça çalıştırmak istiyorum.

Şu an 5700G var ve hepsini yapabiliyorum ama elimde fazladan parça var iki sistem tamamlayıp eskisini satacağım.

13700 ile 13600K performans olarak aynı gibi. Ama 1500 lira farkı vermeye değer mi? Termal olarak ve watt tüketimi olarak daha iyi mi olacak 13700 ben bunu öğrenmek istiyorum. (DH-15s ile) kafamı karıştıran olay bu.

Arada render farkı var biraz ama boşuna 1500TL vermeye de gerek yok. Ayrıca neden sıvı soğutucu istemiyorsunuz? Hem 13600K hem de 13700 de zorlanacak soğutmada.

Arada render farkı var biraz ama boşuna 1500TL vermeye de gerek yok. Ayrıca neden sıvı soğutucu istemiyorsunuz? Hem 13600K hem de 13700 de zorlanacak soğutmada.
Hocam üst düzey anakarta ve soğutucuya bence gerek yok. Evdeki pc olsa alayımda. Ofis işleri genelde masaüstü uygulamalar, 2D Cad uygulamaları vs. Aslında 13600 bile fazlada ileriye dönük olsun diye 10 sene götürsün en azından. İşlemcinin çok fazla saatler yük altında kalacağı bir uygulama yok. 5 dk, 10 dk gibi düşünün.

Hocam üst düzey anakarta ve soğutucuya bence gerek yok. Evdeki PC olsa alayımda. Ofis işleri genelde masaüstü uygulamalar, 2D CAD uygulamaları vs. aslında 13600 bile fazlada ileriye dönük olsun diye 10 sene götürsün en azından. İşlemcinin çok fazla saatler yük altında kalacağı bir uygulama yok. 5 dk, 10 dk gibi düşünün.

Hocam tam zıttına dediğiniz işlemciler sıvı soğutma lazım anakart olarak da buna bakabilirsiniz.

Geri
Yukarı