14 gün olmamasına rağmen bilgisayar iadesini almıyorlar

O zaman git mahkemeye ver derler mahkeme zaten en az 5 yılda sonuçlanıyor üzülen yine sen olursun ondan behsediyorum. Sıkıntı var dersen adamlarda zaten o zaman servise ver rapor getir diyecek.
Porçay'ın davasını her davayla bir tutuyorsunuz galiba. Aşağıda örneğini verdiğim arkadaş forumda 22 Mayıs 2022 günü böyle bir konu açmış. 16 Temmuz 2022 tarihinde karara bağlanmış.

konu1.PNG

konu2.PNG

Sadece kapalı kutu için geçerli o 15 gün süre, arıza vs. insiyatife kalmış bir durum servis raporu istemişler.
Burada dislike atan arkadaşlar hadi bilmiyorsunuz ama araştırın. Bilgisayar ürünleri vb. elektronik ürünlerde koşulsuz iade sadece kapalı kutu olarak alınmaktadır. Aaaa ben Amazon vb. yerlerden aldim ama direkt iade aldılar diyen arkadaşlarda var, o firmanın müşteri memnuniyeti politikasına bağlı bir tutum.

Hijyen ürünleri, bilgisayar bilesenleri vb. ürünler kapalı kutu olarak iade edilebilir. Bu konudaki firma servis raporu istemiş buda o satıcının hakkı herhangi bir sorun gözükmüyor.

Arastirmadan dislike atanlara Referans;

Son düzenleme:
Ben aynı ürün için 2 kez hakem heyetine gittim. 1 yıldır cihaz ortada yok ama firma geçen hafta benim uğraşmayı bırakmayacağımı anlayıp cihazı yenisiyle değiştirmeyi kabul etti.

Biz sözleşmeden olan hakkımızı illaki hekem heyetine gidip de mi aramamız gerekiyor? Hakem heyeti bu firmalara demiyor mu "ya kardeşim sen böyle böyle sözleşme yapmışsın bak adama da bilgisayarı verdin. Bir daha böyle bir durumda hakem heyetine gelen olursa firmanı kapatırım vs."
Acaba, 1 yıldır cihazı kullanamadığınızdan mağdur olduğunuz için dava etme hakkınız var mı? Şahsen ben artık her kişinin bir avukatı falan olması gerektiğini düşünmeye başladım.

Porçay'ın davasını her davayla bir tutuyorsunuz galiba. Aşağıda örneğini verdiğim arkadaş forumda 22 Mayıs 2022 günü böyle bir konu açmış. 16 Temmuz 2022 tarihinde karara bağlanmış.

Eki Görüntüle 1456767

Eki Görüntüle 1456765

Şaka gibi, sadece 45TL mi ceza ödemişler?

Burada dislike atan arkadaşlar hadi bilmiyorsunuz ama araştırın. Bilgisayar ürünleri vb. elektronik ürünlerde koşulsuz iade sadece kapalı kutu olarak alınmaktadır. Aaaa ben Amazon vb. yerlerden aldim ama direkt iade aldılar diyen arkadaşlarda var, o firmanın müşteri memnuniyeti politikasına bağlı bir tutum.

Hijyen ürünleri, bilgisayar bilesenleri vb. ürünler kapalı kutu olarak iade edilebilir. Bu konudaki firma servis raporu istemiş bu da o satıcının hakkı herhangi bir sorun gözükmüyor.

Arastirmadan dislike atanlara referans;

Tamam da bilgisayar bozuksa ayıplı ürün oluyor ve attığınız avukatın yazısında da ürün ambalajı açılsa dahi iade edilebileceği yazıyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Biz sözleşmeden olan hakkımızı illaki hekem heyetine gidip de mi aramamız gerekiyor? Hakem heyeti bu firmalara demiyor mu "ya kardeşim sen böyle böyle sözleşme yapmışsın bak adama da bilgisayarı verdin. Bir daha böyle bir durumda hakem heyetine gelen olursa firmanı kapatırım vs."
Acaba, 1 yıldır cihazı kullanamadığınızdan mağdur olduğunuz için dava etme hakkınız var mı? Şahsen ben artık her kişinin bir avukatı falan olması gerektiğini düşünmeye başladım.

Şaka gibi, sadece 45TL mi ceza ödemişler?

Tamam da bilgisayar bozuksa ayıplı ürün oluyor ve attığınız avukatın yazısında da ürün ambalajı açılsa dahi iade edilebileceği yazıyor?
Ayıplı olduğunu servis raporlayacak ki iade alsinlar. Firmada şunu sorguluyor, sen mi bozdun?

Ayrıca günümüzde çoğu PC ürününün taksitle alındığını düşünürsek taksitli ürünlerin iade hakkı 7 gündür.

Son düzenleme:
Ayıplı olduğunu servis raporlayacak ki iade alsinlar. Firmada şunu sorguluyor, sen mi bozdun?

Ayrıca günümüzde çoğu PC ürününün taksitle alındığını düşünürsek taksitli ürünlerin iade hakkı 7 gündür.
Kredi kartı iade süresini neden etkiliyor?

Hijyen ürünleri, bilgisayar bilesenleri vb. ürünler kapalı kutu olarak iade edilebilir. Bu konudaki firma servis raporu istemiş buda o satıcının hakkı herhangi bir sorun gözükmüyor.

Arastirmadan dislike atanlara Referans;
Verdiğiniz link mesafeli satış sözleşmesini referans alıyor. Referansları uç uca eklemek yerine direkt resmi gazetede yer alan sözleşmeyi inceleyebilirisiniz.

Hem resmi gazetede hem de sizin attığınız linkte satıcının servis raporu istemesini haklı kılan cümle tam olarak nedir?

Bahsettiğiniz senaryo malın ayıplı çıkması durumuna giriyor. Burada da alıcının servis raporu almasına hükmeden hiç bir madde yok. Kusur gözle görülür, hemen farkedilebilir bir durumsa alıcının 8 günlük süresi var bildirmek için. Bildirilen muhattap sevis değil, SATICI. Bir rapor gerekiyorsa satıcı gidip servise başvurur, tüketici değil. Eğer gözle hemen görülmeyen bir müddet kullanım sonrası çıkan bir ayıpsa, 8 günlük süre baz alınmaz ve satıcıya ayıp durumu beyan edilir.

Bu durumda da alıcının sözleşmeden dönme, ayıp oranında indirim isteme, onarım veya ürünün ayıpsız benzeri ile değişim hakları vardır. Seçim hakkı alıcıdadır.

Senaryoların hiç birinde alıcı servise gidip rapor almak zorunda değildir. Blog benzeri referanslarınız var sadece ilk satırları okuyarak edindiğiniz bilgilerle insanları yanlış yönlendirmeyiniz.

Son düzenleme:
Arkadaşlar trendyola hijyen ürünü olmadığını kanunda servis raporu almamı gerektiren herhangi bir madde olmadığını belirtiğimde buradan işlem yapamıyoruz diyorlar kim yapacak dediğimde servis yapacak diyor biz ürünü 0 olarak alıyoruz herhangi bir sorun olmaması gerekmiyor mu yani yine mağdur edilen alıcı oluyor kutu açılma meselesini araştırdığımda sadece iç çamaşırı, yatak örtüsü gibi hijyen ürünlerinde geçerli olduğunu gördüm mecburen THH de hakkımı arayacağım benzer bir durum yaşayan varsa yardımcı olursa sevinirim.

Cayma hakkının istisnaları MADDE 15 – (1) Taraflarca aksi kararlaştırılmadıkça, tüketici aşağıdaki sözleşmelerde cayma hakkını kullanamaz: a) Fiyatı finansal piyasalardaki dalgalanmalara bağlı olarak değişen ve satıcı veya sağlayıcının kontrolünde olmayan mal veya hizmetlere ilişkin sözleşmeler. b) Tüketicinin istekleri veya kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallara ilişkin sözleşmeler. c) Çabuk bozulabilen veya son kullanma tarihi geçebilecek malların teslimine ilişkin sözleşmeler. ç) Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan; iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayanların teslimine ilişkin sözleşmeler. d) Tesliminden sonra başka ürünlerle karışan ve doğası gereği ayrıştırılması mümkün olmayan mallara ilişkin sözleşmeler. e) Malın tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması halinde maddi ortamda sunulan kitap, dijital içerik ve bilgisayar sarf malzemelerine ilişkin sözleşmeler. f) Abonelik sözleşmesi kapsamında sağlananlar dışında, gazete ve dergi gibi süreli yayınların teslimine ilişkin sözleşmeler. Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği - 144 - g) Belirli bir tarihte veya dönemde yapılması gereken, konaklama, eşya taşıma, araba kiralama, yiyecek-içecek tedariki ve eğlence veya dinlenme amacıyla yapılan boş zamanın değerlendirilmesine ilişkin sözleşmeler. ğ) Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler veya tüketiciye anında teslim edilen gayrimaddi mallara ilişkin sözleşmeler. h) Cayma hakkı süresi sona ermeden önce, tüketicinin onayı ile ifasına başlanan hizmetlere ilişkin sözleşmeler.
Okumanızı tavsiye ederim. Özetle yukarıda yer alan durumlar haricinde, tüketici, koşulsuz şartsız 14 gün içerisinde cayma hakkını kullanabilir.

Sayfa 141 Madde9.

O zaman ben 14 günde bir ürün alip iade edeyim? Yada aldığım sorunsuz ürünü bozup cayma hakkimin bulunduğu süre icerisinde iade edeyim? Ben şimdiye kadar kutusu açılmış elektronik üründe servis istemeyen yer görmedim, kabul edende müşteri memnuniyeti icin ediyor. Birseyleri atliyoruz, o zaman tüm küçük isletmeler madur olurdu. Neyse sizlere kolay gelsin.

Cayma hakkının istisnaları MADDE 15 – (1) Taraflarca aksi kararlaştırılmadıkça, tüketici aşağıdaki sözleşmelerde cayma hakkını kullanamaz: a) Fiyatı finansal piyasalardaki dalgalanmalara bağlı olarak değişen ve satıcı veya sağlayıcının kontrolünde olmayan mal veya hizmetlere ilişkin sözleşmeler. b) Tüketicinin istekleri veya kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallara ilişkin sözleşmeler. c) Çabuk bozulabilen veya son kullanma tarihi geçebilecek malların teslimine ilişkin sözleşmeler. ç) Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan; iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayanların teslimine ilişkin sözleşmeler. d) Tesliminden sonra başka ürünlerle karışan ve doğası gereği ayrıştırılması mümkün olmayan mallara ilişkin sözleşmeler. e) Malın tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması halinde maddi ortamda sunulan kitap, dijital içerik ve bilgisayar sarf malzemelerine ilişkin sözleşmeler. f) Abonelik sözleşmesi kapsamında sağlananlar dışında, gazete ve dergi gibi süreli yayınların teslimine ilişkin sözleşmeler. Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği - 144 - g) Belirli bir tarihte veya dönemde yapılması gereken, konaklama, eşya taşıma, araba kiralama, yiyecek-içecek tedariki ve eğlence veya dinlenme amacıyla yapılan boş zamanın değerlendirilmesine ilişkin sözleşmeler. ğ) Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler veya tüketiciye anında teslim edilen gayrimaddi mallara ilişkin sözleşmeler. h) Cayma hakkı süresi sona ermeden önce, tüketicinin onayı ile ifasına başlanan hizmetlere ilişkin sözleşmeler.
Okumanızı tavsiye ederim. Özetle yukarıda yer alan durumlar haricinde, tüketici, koşulsuz şartsız 14 gün içerisinde cayma hakkını kullanabilir.

Sayfa 141 Madde9.

Son düzenleme:
Kutusunu açıp açmamanızın hiçbir önemi yok. Ben monitör aldım açtım kurdum masama büyük geldiği için iade talebi oluşturdum ve kabul edildi. Kutusu açılsa bile bir önemi yok satıcı bunu bilerek ve kabul ederek internetten ürün satışı yapıyor. Ne olursa olsun ürüne zarar vermediğiniz sürece 14 gün içerisinde iade hakkınız var.

Geri
Yukarı