14 yaşında hangi yazılım dili ile başlamalı?

samet69

Femtopat
Daha fazla  
Bu soru muhtemelen çok kez sorulmuştur ama ben tam aradığım cevabı bulamadığım için buradayım. Yeni 14 yaşında girdim ve gelecekteki meslek hayalim yazılım mühendisi olmak. Şu anki hedefim oyun proglamlama. İngilizce seviyem B1 B2 arası yani İngilizce makalelerinin çoğunu rahatça anlayabiliyorum. 1-2 sene önce Roblox oyununda hep Lua ile kodlama yapıp öğrendiğim ve Lua pythona benzediği için Python'u biraz anlayabiliyorum. Hedefime göre bir yazılım dili önerebilir misiniz? Sizce Python ile devam etmeli miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu soru muhtemelen çok kez sorulmuştur ama ben tam aradığım cevabı bulamadığım için buradayım. Yeni 14 yaşında girdim ve gelecekteki meslek hayalim yazılım mühendisi olmak. Şu anki hedefim oyun proglamlama. İngilizce seviyem B1 B2 arası yani İngilizce makalelerinin çoğunu rahatça anlayabiliyorum. 1-2 sene önce Roblox oyununda hep Lua ile kodlama yapıp öğrendiğim ve Lua pythona benzediği için Python'u biraz anlayabiliyorum. Hedefime göre bir yazılım dili önerebilir misiniz? Sizce Python ile devam etmeli miyim?

Önerim önce Python da orta seviyelere gel ondan sonra yapacağın şeye göre o yazılım diline yönel.

Oyun programlamaya girişene kadar programlamayı daha detaylı anlamak istiyorum diyorsan Python ile devam edebilirsin. Ufak çaplı oyunlar da yazabilirsin zaten. Ancak ben yavaştan oyun tarafına giriş yapayım diyorsan ileride kullanmak istediğine bağlı olarak Unity için C#, UE ve diğerleri için C++. Eğer UE ve diğerleri tarafına kayacaksan önce C öğren derim. Hem programlama ve algoritma mantığı oturur hem de OOP kısmına girmeden önce aklında pek çok şey netleşir. Yok ben Unity tarafına kayacağım diyorsan zaten C# ki kaldı ki o da Microsoft tarafının Java’sı olarak bilinir.

Seni biraz zorlayabilir ama sana tavsiyem C dili ile başlaman. Yüksek seviye programlama dili ile başlayıp devam edersen sonrasında bazı olguların nasıl veya neden beklemediğin tepkiler verdiğini anlaman çok daha zor olur veya hiç öğrenemezsin, denizdeki bir başka balık olursun :)

Senin yaşındaki ve senin gibi bu konuyla alakalı hayale sahip bir gence ben bilgisayar olimpiyatlarına hazırlanmasını öneririm. Bunun için de C dilini öğrenmen, kendini algoritma, matematik ve veri yapıları konusunda geliştirmen gerekli.

C dilini üstünkörü öğrenmekle bitmiyor bu arada, kabul edilen derleyici olan GCC'ye göre çalışman ve "undefined behavior" denilen "belirsiz" davranışların da hangi şartlar altında belirebileceğini bilmen gerekli.

Araştırmanı tavsiye ederim. Eğer bu konuda kararlıysan, uluslararası madalyalarla ülkemize dönmen dileğiyle şu siteye bakarak işe başlayabilirsin: TÜBİTAK : Bilim Olimpiyatları dünyasına hoş geldiniz

C#. Python nedense bana Windows için saçma geliyor ve bende C#'la başladım.

Kendimde biraz araştırdım çoğunuz C dili ile başlamamı önerdiği için C yi seçtim kendimi biraz zorlayıp C# ve C++'i daha rahat getiririm diye düşünüyorum hadi hayırlısı

Kendimde biraz araştırdım çoğunuz C dili ile başlamamı önerdiği için C yi seçtim kendimi biraz zorlayıp C# ve C++'i daha rahat getiririm diye düşünüyorum hadi hayırlısı
C'yle başlamanız çok sıkabilir. C#'la başlamanızı öneririm çünkü formu tasarlamak vb. çok daha kolay. C#'dan sonra Python, java gibi diller kolay gelecek zaten.

Bunun yaşla ne alakası var? 15 yaşında başlasan C, 14'te Python, 13'te scratch mi diyeceğiz sanki? Dilin önemi yok ki ayrıca. Programalama böyle bir şey değil. Başka bir konuda yine lise öğrencisi bir arkadaşa verdiğim yanıt;
Sınavına çalış. Hiç bir şey bilmeden iyi bir üniversiteye gitmek, bir şey bilerek kötü bir üniversiteye gitmekten iyidir. Şu noktada zaten bir şey bilmiyorsun. Programlama nedir çok bir fikrin olduğunu sanmıyorum. Bunu hakaret olsun diye söylemiyorum, yanlış anlama beni. Üniversiteye başladığımdan beri pişman olduğum tek şeydir daha iyi bir üniversiteye gitmek için vakit ayırmamış olmam.
Yazılıma ne kadar erken başladın o kadar iyi diye bir şey yok. Hangi dille de başladığının bir önemi yok. Forumda çok örneği var C# ile başlayan ama bırak OOP mantığını programlamanın temellerini kavramadan bir şeylerle uğraşanların sonra o noktada tıkananların.

C#'la başlamanızı öneririm çünkü formu tasarlamak vb. çok daha kolay.
Drag & drop toollar ile programlama öğrenilmez. Sonra forumların birer obje olduğunu anlamayan, başka objeleri nasıl ortalıkta aktarabileceğini, nasıl nesneleri kontrol edebileceğini bilmeyen insanlarla doluyor ortalık.

Bunun yaşla ne alakası var? 15 yaşında başlasan C, 14'te Python, 13'te scratch mi diyeceğiz sanki? Dilin önemi yok ki ayrıca. Programalama böyle bir şey değil. Başka bir konuda yine lise öğrencisi bir arkadaşa verdiğim yanıt;

Yazılıma ne kadar erken başladın o kadar iyi diye bir şey yok. Hangi dille de başladığının bir önemi yok. Forumda çok örneği var C# ile başlayan ama bırak OOP mantığını programlamanın temellerini kavramadan bir şeylerle uğraşanların sonra o noktada tıkananların.

Drag & drop toollar ile programlama öğrenilmez. Sonra forumların birer obje olduğunu anlamayan, başka objeleri nasıl ortalıkta aktarabileceğini, nasıl nesneleri kontrol edebileceğini bilmeyen insanlarla doluyor ortalık.
Basitlik için diyorum. C# Forms'la kod üzerinden obje eklenilebiliyor yine ayrıca konsol uygulamaları UWP, WinUI 3, Unity'de oyun geliştirme gibi şeylerde yapılabiliyor. Sadece bu açıdan bakmayın.

Yeni konular

Geri
Yukarı