14 yaşında kilo almak için spora gitmek

Alperen0

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. 14 yaşındayım 180 civarı boydayım tam bilmiyorum. Kilom düşük 52 falan. Vücut geliştirmeye kayıt oldum sırf kilo almak için. Sizce haftada kaç saat kaç gün gitmeliyim? Hangi hareketleri yapıp nasıl beslenmeliyim? Şimdiden teşekkür ederim.

Sağlıklı beslendikten sonra kilonuz artar ve kilonuz dengeyi oturur. Yani boş yere spora gitmek bana saçma geliyor. Tek yapmanız gereken Sağlıklı beslenmek her şeyden azar azar yemek ama her şeyden yemek.
Bu arada uyku düzeninizi de çok önemli faktör uyku düzeninizi otursun 7, 8 saat Uyumaya çalışın ve her zaman aynı saatlerde uyumaya çalış mesela 11'de uyuyorsanız diğer gün de 11 diğer gün de 11 diğer gün de.

Edit: Yazdıklarımı boşver sadece spor yap diyenleri anlamıyorum. Nasıl bir mantıktır bu. Şu fast food ye diyen banlandı mı bu arada ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sen spora gideceksin tabiiki yukarıda biri sağlıklı olarak kilo alman zor yazmış sağlıklı olmak başlı başına zor zaten spora git en fazla 5 ay veriyorum sana kendine teşekkür edersin zaman dediğin çabuk geçer uyku düzeni yeme cart curt bunları bir kenara bırak en azından bir meşguliyet edineceksin detaylarla kafanı yorma ama detayları öğren.

Spora git ve sağlıklı beslen. Yukarıdaki arkadaşın verdiği sağlıksız yöntem ileride çok sıkıntı çıkarır sana. 1 yıl önce 53 kilo civarındaydım okçuluga başladım ve şu an 67 kilo civarındaydım. Sporu hep devam ettir.

Yukardaki sağlıksız beslen diyen arkadaşları dinleme. Bende uzun yıllar spor yaptım yapıyorum da. Spor salonunda illa hoca vardır onun yazdığı programa uy 1-2 ay geçene kadar sonra ilerde kendin araştırıp kendi vücudunu tanıyıp kendine göre program yazarsın. Spor salonundaki hoca sana beslenme programıda yazar illaki. Benim tavsiyem mideni büyütmeye çalış en az 3-4 öğün yemek ye öğün aralarında da atıştırmalık,bisküvi,meyve tarzı şeyler tüket. Geceleri yatmadan önce bebe bisküvisi süt yiyerek yat. Düzenli disiplinli bir şekilde spor ve beslenmene dikkat edersen illaki olumlu sonuçlar alırsın

Arkadaşlar merhaba. 14 yaşındayım 180 civarı boydayım tam bilmiyorum. Kilom düşük 52 falan. Vücut geliştirmeye kayıt oldum sırf kilo almak için. Sizce haftada kaç saat kaç gün gitmeliyim? Hangi hareketleri yapıp nasıl beslenmeliyim? Şimdiden teşekkür ederim.

Yaşın daha küçük. Senden sorumlu olan ailen bu konuda ne söylüyor? Sigorta hastanelerinin diyetisyenlerine de gitmen faydalı olacaktır. En azından bir miktar bilgi ve belki bazı kan testleri yaparlar. Yemen yememen gereken şeyleri ve kilo almak için ne yapılmasıyla ilgili tavsiyeleri işe yarayabilir. Sonuçta bu işin bilimini okumuş yetkili kişiler onlar.

Ben senin yaşlarında olsaydım biraz jimnastik yapar ve vücut ağırlıklı olarak çalışırdım. Tabi günlük aldığım kaloriyi de arttırmaya çalışırdım. Sağlıksız şeyler yerine sağlıklı ama kalorisi daha yüksek veya porsiyonu daha fazla yemeye çalışırdım.

Salondaki hocanla da bu konuyu konuşabilmelisin. Amacını söyleyerek nasıl çalışmalıyım diye sorabilmelisin. Umarım hocan sana bu konuda destek verip doğru çalışma şeklini gösterir.

Düzenli spor yapmaya çalışırsın çok faydasını göreceğine şüphem yok. Ancak bu demek değil ki illa salonlara mecburuz imkanın varsa git ama o yaşlarda birden yüksek ağırlıkların altına girmemeye çalış.

Ailene danış, gerekirse diyetisyene gidin ve salondaki hocayla bu konuyu konuş derim ben.

En önemlisini en sona bıraktım. Sabırlı ol. Hemen sonuç alma fikriyle daha yoğun spor yapmaya çalışma veya aşırı fazla yemeye çalışma dengesini tuttur. Zamana yaymaya çalış. Misal kendine 1 senelik uzun bir maratona giriyormuşsun gibi düşün. Kendini motive etmeye çalış.

Sık sık tartıya çıkma. Her gün tartılmak moralini bozabilir çünkü kilonun bu şekilde sistemli artış veya azalışları olmaz. Salonda varsa yağ kas ölçümünü de yaptırabilirsiniz ilk günden sonra belki ayda bir yaptırıp değerlerini ölçersin.

Kilo alman gerektiği için hiit tarzı veya yüksek yoğun tempolu kardiyolara gerek olmaz. Ancak kardiyo herkes için gerekli. Düzenli yürümeni öneririm.

Herkes farklı şeyler söyleyebilir. Bu yüzden sağdan soldan bilgiler araştırabilirsin ama işin uzmanlarına giderek veya onlara sormaya çalışarak daha doğru bilgiye ulaşma ihtimalin daha yüksek olacaktır.

Her kafadan bir öneri vermişler keşke konuyu salona kayıt olmadan önce açsaydın daha vücut geliştirmek için yaşın çok küçük o ağırlıkların altına girmek şuan sana faydadan çok zarar verebilir 16-17 Yaşına gelince kayıt olman en iyisi.

Yukardaki sağlıksız beslen diyen arkadaşları dinleme.
Böyle söyleyip adama bebek bisküvisi önermen gerçekten garip bir kafa. Sağlıklı beslenme önerecek olan insan işlenmiş şeyler önermez.
Her kafadan bir öneri vermişler keşke konuyu salona kayıt olmadan önce açsaydın daha vücut geliştirmek için yaşın çok küçük o ağırlıkların altına girmek şuan sana faydadan çok zarar verebilir 16-17 Yaşına gelince kayıt olman en iyisi.
Böyle bir saçmalık yok. Osuruktan teyyare.

Yeni konular

Geri
Yukarı