14 yaşında protein tozuna başlanılır mı?

Peki vücut kitle endeksimin düşük olması problem yaratır mı? biraz daha normal bir endekse gelince mi başlamam gerekir? çünkü minimum olması gereken endeksin 1 puan altındayım.
Bulk patlatırsın bir şeyin kalmaz diye düşünüyorum. Tabii antrenörüne ve sağlık ocağı hekiminine sor.

Öncelikle hepinize merhaba. 14 yaşındayım ve 2 yıldır profesyonel derece kanocuyum. Milli takımı hedefliyorum uzun süredir fakat ekonomik problemler gerekçesiyle evde gerekli proteinimi alamamaktayım. Vücut kitle endeksim 17.5 (1.69cm 50kg) yan etkilerinden olan sivilcelenme sorununu şimdiye kadar hiç yaşamadım. Şu an bile yüzümde sivilce yok, hepsi zamanla geçti. Sizce yakın zamanda protein ihtiyacımı karşılamak için toza başlamam doğru olur mu? Sizden ricam sadece bilgili arkadaşlar cevaplasın bilgi karışıklığı yaşamayalım :)

Hocam evine her gün kırmızı ve beyaz et girmiyorsa tek çözüm protein tozu alman olur.

Protein tozu zararlı diyenler bir daha peynir yemezse sevinirim çünkü protein tozu peynir altı suyundan yapılır.

Sadece peynir altı suyu değil ekstradan katkı maddeler var peynir altı suyu içince direk kana karışıyor mu dostum protein tozunun asıl amacı zaten kana hızlı karışması ekstradan eğer hızlı sıkılan biriysen vücudun yağ torbasına döner sporu bıraktıktan sonra .

Peki protein tozunu nereden almam gerektiği ile ilgili bir bilgi birikiminiz var mıdır? Çok fazla marka var hangisi daha doğru bilemiyorum.

Nasıl yaptığın önemli hocam eğer gerçekten vücudun şekillendiyse düzenli bir şekilde gidiyorsan tabii ki alabilirsin fakat fitness youtuberlarından görüpte özenmenin manası yok hiçbir manası olmaz.

Efendim, sadece protein gereksinimizi karşılamak için pekala kullanabilirsiniz. Ama bu birçok kullanıcının önerdiği profesyonel 'sporcu tozları' olmamalıdır. Protein tozu dediğiniz şey, proteindir. İçinde tatlandırıcı, renklendirici, topaklanma önleyici, aroma, koruyucu ve benzeri eklentiler varsa, bu şey sporcu tozudur. Spor ilgi alanım olmadığından onların yorumunu diğer kullanıcılara bırakıyorum.

Sizin bu yaşta kullanabileceğiniz şey saf protein tozu olmalıdır. Protein birçok şeyden üretilebilir. Süt serumundan kenevire kadar. Özellikle bitkisel protein tozları (soya, bezelye, pirinç vb.) daha ucuz ve vücut tarafından kolay kullanılabilen alternatifler olarak görülür. Bunların birçoğu da kitle içinde %88-90 gibi yüksek bir protein oranına sahiptir. Yani iki çorba kaşığı tozla günde 30 gram protein alabilirsiniz. Bu bir ek gıda için fazlasıyla iyidir. Şayet vegan değilseniz, kalan aminoasitleri beslenmeden zaten kesinlikle alıyorsunuzdur.

Dahası bu tozları yiyeceklerinize çok kolay bir şekilde katabilirsiniz. Kekinizin ununa bile ilave edebilirsiniz. Bazı sporcu tozlarının da bu şekilde kullanılabileceği söylense de, protein dışı maddeler sıcakla birleştiğinde plastikleşir ve zehirli bileşenler oluşturabilir.

Umarım yardımcı olmuştur.

Son düzenleme:
Nasıl yaptığın önemli hocam eğer gerçekten vücudun şekillendiyse düzenli bir şekilde gidiyorsan tabii ki alabilirsin fakat fitness youtuberlarından görüpte özenmenin manası yok hiçbir manası olmaz.
Yok tabikide özenme ile alakalı bir şey değil sadece vücudumu önümdeki türkiye şampiyonama kadar olabildiğince geliştirmek istiyorum.

Efendim, sadece protein gereksinimizi karşılamak için pekala kullanabilirsiniz. Ama bu birçok kullanıcının önerdiği profesyonel 'sporcu tozları' olmamalıdır. Protein tozu dediğiniz şey, proteindir. İçinde tatlandırıcı, renklendirici, topaklanma önleyici, aroma, koruyucu ve benzeri eklentiler varsa, bu şey sporcu tozudur. Spor ilgi alanım olmadığından onların yorumunu diğer kullanıcılara bırakıyorum.

Sizin bu yaşta kullanabileceğiniz şey saf protein tozu olmalıdır. Protein birçok şeyden üretilebilir. Süt serumundan kenevire kadar. Özellikle bitkisel protein tozları (soya, bezelye, pirinç vb.) daha ucuz ve vücut tarafından kolay kullanılabilen alternatifler olarak görülür. Bunların bir çoğu da kitle içinde %88-90 gibi yüksek bir protein oranına sahiptir. Yani iki çorba kaşığı tozla günde 30 gram protein alabilirsiniz. Bu bir ek gıda için fazlasıyla iyidir. Şayet vegan değilseniz, kalan aminoasitleri beslenmeden zaten kesinlikle alıyorsunuzdur.

Dahası bu tozları yiyeceklerinize çok kolay bir şekilde katabilirsiniz. Kekinizin ununa bile ilave edebilirsiniz. Bazı sporcu tozlarının da bu şekilde kullanılabileceği söylense de, protein dışı maddeler sıcakla birleştiğinde plastikleşir ve zehirli bileşenler oluşturabilir.

Umarım yardımcı olmuştur.
Kesinlikle yardımcı oldu çok teşekkürler :)

Geri
Yukarı