14 yaşında spor yapmak boy uzamasını etkiler mi?

Ağırlığın veya halterin boy kısaltığını yazanlar yada basketin ziplamanın boy uzattığını yazanlar keşke araştırması yapilmış bilimsel çalışmaların, makalelerin vb. Kaynakların linkini yazmış olsaydılar bizde okur öğrenirdik. Sporun boy uzattığına dair yada kısalttığına dair bilimsel bir makale yok. Elinin altinda internet var yaz araştır. epifizel plakların (büyume disklerin) görmüş olduğu yükün uzamayı etkilediğine dair bir sonuç araştırma yoktu. Mantıken düşünüldğünde 55 kg bir insan yürürken bile epifizel plakalara anlık yuk bindirir. Nasil mı ? Şöyle ki; adım atarken bir ayagımızı kaldırırız butün vücut yükü diğer ayağa biner ee noldu tek ayağa butün vücudun agırlığı bindi, şimdi Epifizel plakalarımız bozuldu mu yani kısa mı kalıcaz ? Zıpla demişler, tamam yukarı zıpladık bi anda ayaklarının üstüne düştuk ne oldu epifizel plakalarımıza 55 kg yük max şiddette binmedi mi ? Spor ve beraberinde doğru beslenme senin genetiğin çoğunluğuna ulaşmanı saglar. Kısacası işin özeti nette, forumda veya artık neredeyse yazılan yorumları, tavsiyeleri al ve bu tavsiyeleri bir uzmana, doktora taşı onlara sor.

Halter= Boy kısalır.

Haltercilerin boyu halter kaldirdiklari icin kisa degildir. Yani halter kaldirmayla boyun kisa olmasinin direkt bir alakasi yok. Kisa halterciler daha avantajli olur. Ayrica her halterci kisa boylu degildir.

Boyumun uzamasını etkiler mi?

Agirlik kaldirirken vücut agirliginin üstüne cikmayacaksiniz. Sinav ve mekik cekmeyle bir sey olmaz.

Sağlıklı uyku, sağlıklı beslenme ve spor hormanlar için önemli.
Akşam 10'da yatarsın Growth hormonu salgılanır, spor yaparsan kas ve iskelet gelişimi için hormon salgılanır.

Omurgaya dikey olarak yük bindirmeyen egzersizlerden kaçın, 1 yıl git adam akıllı bir spor salonuna git sonuçlarını görürsün, hayvan gibi ağırlıkların altına da girersen bel disklerini eline verirler.

Hayır ben senin "herkes bana göre hareket etsin" dediğini mi söyledim böyle bir imada bile bulunmadim. Ben kendi fikrimi beyan ettim dedim ki " herkes sana göre hareket etsin o zaman" dedim. a1 -a2 türkce egitimi okuduğunu anlama bunlar onemli seyler 😅

Hayır ben senin "herkes bana göre hareket etsin" dediğini mi söyledim böyle bir imada bile bulunmadim. Ben kendi fikrimi beyan ettim dedim ki " herkes sana göre hareket etsin o zaman" dedim. a1 -a2 türkce egitimi okuduğunu anlama bunlar onemli seyler 😅
Ne yaşıyorsun anlamadım akıl sağlığın iyidir umarım.Genç yaşta yapılan spor 1 2 cm uzatır diyorum ?

Ne zaman halter boy kısaltır, basketbol uzatır yorumunu görmeyeceğim acaba. Umarım hiç görmem artık çünkü böyle bir bilgi yok. Yapacağın boy uzatma egzersizi bile sizi en fazla 1-2CM uzatır o da çok uzun sürede ve kesin bile değil. Kardeşim sen sporuna devam et boş bilgilerle kafanı doldurma senin zaten evde kaldıracağın ağırlık spor salonunda kaldıracağının çeyreği bile olamaz. Ayrıca bazı arkadaşlara söyleyeyim spor salonlarında hocaların alt yaştaki çocuklara ağırlık kaldırtmamasındaki sebep genellikle sakatlıkla sonuçlanması o yüzden fazla ağırlığa izin vermiyorlar tabi inisiyatife kalmış bir şey bu.

Yeni konular

Geri
Yukarı