144 Hz FreeSync monitör FPS düşünce kasma hissi veriyor

EmrePX

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle sistemim;
  • Ekran Kartı : MSI Radeon RX 580 Armor 8GB OC Edition
  • RAM: 8 GB
  • Anakart : MSI A320M Gaming Pro
  • İşlemci : Ryzen 5 2600

Monitörüm 144Hz AMD Freesync var (HDMI ile bağlıyorum). Bazı oyunlarda FPS 144'ün altında olduğu zaman hiç akıcı oynayamıyorum. FPS bazı yerlerde 110-120'ye düşünce (Fornite) hiç akıcı olmuyor. 60 FPS'in üstüymüş gibi bile hissettirmiyor. League of Legends gibi sistem istemeyen oyunda çoğunlukla 144 FPS'in altında oynuyorum ve Fornite kadar olmasa da kasıyormuş gibi hissettiriyor. Fakat güçlü sistem isteyen oyunlarda (The Witcher 3 : Wild Hunt, Wolfenstein II : The New Colossus, Far Cry 5) FPS hiçbir zaman 144'ü göremediği halde gayet akıcı oynayabiliyorum. Ayrıca birçok oyunda fullscreen yapınca FPS 144ün üstünde olmasına rağmen aynı şekilde kasıyormuş hissiyatı veriyor. Ben de çerçevesiz moda alıyorum daha akıcı oluyor. Ne yapmam lazım? Düzeltebilir miyim?

Pek değilim açıkcası :D.Ama bazı oyunlarda 60Hzin üstünde olduğuna eminim.
Önceki mesajımı düzelttim. Display port ile dene. HDMI ile 144 hz hızı alamazsın büyük ihtimalle. Kabloyu bağladıktan sonra Ekran kartı sürücüsünden de HZ ayarını 144 e çek ve oyunlardanda varsa 144 hz e ulaşacak şekilde ayarla.

Önceki mesajımı düzelttim. Display port ile dene. HDMI ile 144 hz hızı alamazsın büyük ihtimalle. Kabloyu bağladıktan sonra Ekran kartı sürücüsünden de HZ ayarını 144 e çek ve oyunlardanda varsa 144 hz e ulaşacak şekilde ayarla.
144Hz ile alakalı herşeyi yaptım, Display Portu deniyeceğim.Fakat monitörün kutusunun içinden çıkan HDMI kullanıyorum bu bir şeyi değiştirirmi bilmiyorum ama 144Hz alamasa bile bu kadar çok kasıyormuş gibi hissetirebilirmi? Asıl sorunum 144 fps sabit iken çok akıcı şekilde oynarken 5 fps gibi bir şey düşse bile sanki 60 fpsin altına düşüp kasıyormuş gibi oluyor.

144Hz ile alakalı herşeyi yaptım, Display Portu deniyeceğim.Fakat monitörün kutusunun içinden çıkan HDMI kullanıyorum bu bir şeyi değiştirirmi bilmiyorum ama 144Hz alamasa bile bu kadar çok kasıyormuş gibi hissetirebilirmi? Asıl sorunum 144 fps sabit iken çok akıcı şekilde oynarken 5 fps gibi bir şey düşse bile sanki 60 fpsin altına düşüp kasıyormuş gibi oluyor.

Dediğiniz olay garip ben de 144hz kullanıyorum 80in altında akıcılığın kaybedildiğini hissediyorum fakat sizin dediğiniz gibi 5 FPS bile düştüğünde kasıyormuş hissine hiç kapılmadım.

Kardeşim kesin değil ama muhtemelen monitöründen 60 hz alıyorsun ve fps ne kadar yüksek ise o kadar sıkıntı yaşıyorsun. İçinden Display port kablosu çıkmamış ise o kablodan alacaksın. Amd'de öyle mi bilmiyorum NVIDIA'da ayarlarda 144 seçilebiliyor. Bunu sen seçemiyor musun?

Kardeşim kesin değil ama muhtemelen monitöründen 60 hz alıyorsun ve fps ne kadar yüksek ise o kadar sıkıntı yaşıyorsun. İçinden Display port kablosu çıkmamış ise o kablodan alacaksın. Amd'de öyle mi bilmiyorum NVIDIA'da ayarlarda 144 seçilebiliyor. Bunu sen seçemiyor musun?
Windows ayarlarından 144hz seçebiliyor ise sorun yok, 144hz alıyordur. 1920x1080 çözünürlükte HDMI ile de 144hz alabilir.

Seçebiliyorum, Driverında G.Yenileme Hızı(Hz) 143.996 diye de gözüküyor. Ayrıca fps yükseldikçe sıkıntı yaşasaydım 144Fps e sabitlendiği zamanda kasıyormuş gibi olmazmıydı?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı