144 Hz FreeSync monitör FPS düşünce kasma hissi veriyor

EmrePX

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle sistemim;
  • Ekran Kartı : MSI Radeon RX 580 Armor 8GB OC Edition
  • RAM: 8 GB
  • Anakart : MSI A320M Gaming Pro
  • İşlemci : Ryzen 5 2600

Monitörüm 144Hz AMD Freesync var (HDMI ile bağlıyorum). Bazı oyunlarda FPS 144'ün altında olduğu zaman hiç akıcı oynayamıyorum. FPS bazı yerlerde 110-120'ye düşünce (Fornite) hiç akıcı olmuyor. 60 FPS'in üstüymüş gibi bile hissettirmiyor. League of Legends gibi sistem istemeyen oyunda çoğunlukla 144 FPS'in altında oynuyorum ve Fornite kadar olmasa da kasıyormuş gibi hissettiriyor. Fakat güçlü sistem isteyen oyunlarda (The Witcher 3 : Wild Hunt, Wolfenstein II : The New Colossus, Far Cry 5) FPS hiçbir zaman 144'ü göremediği halde gayet akıcı oynayabiliyorum. Ayrıca birçok oyunda fullscreen yapınca FPS 144ün üstünde olmasına rağmen aynı şekilde kasıyormuş hissiyatı veriyor. Ben de çerçevesiz moda alıyorum daha akıcı oluyor. Ne yapmam lazım? Düzeltebilir miyim?

:D Boş konuşmadan önce bilgilenin lütfen eskidendi o alamama durumu, ben bizzat alıyorum HDMI ile 144hz. HDMI 1.4 bu arada. Burada Nihat Hatipoğlu gibi vaaz şeklinde konuşmayın lütfen, hele benimle hiç.
Üslübunuz hiç iyi değil bu arada.

Üslübunuz hiç iyi değil bu arada.
Karşımdakinin konuşmasına göre bende "üslup" denilen şey. Kusura bakmayın, bakın burada konu sahibi arkadaşa yardım etmeye çalışıyorum elimden geldiğince arkadaşa karşı bir saygısızlık yapmışım mı? Hayır, e o zaman üslup ararken insanlar ben nasıl konuşuyorum acaba diye düşünmeli.

Hz bakımından bir sorununuz yok, sizden FreeSync kapatarak oyunları denemenizi istiyorum garip gelecek belki ama bir deneyin lütfen oyunda yırtılmalar olacak kapalı olduğu için FreeSync, fakat akıcılık konusunu test etmenizi istiyorum. Amd Radeon Settings "Ekran" kısmından kapatabilirsiniz FreeSync'i.
Gerçekten ilginç, kasma hissi gitti FreeSync yi kapatınca.Sanki çok ufak takılıyormuş gibi oluyor nadiren ama rahatsız etmiyor.Çok garibime gitti performansı arttırmıyormuydu normalde bu FreeSync özelliği?

Gerçekten ilginç, kasma hissi gitti FreeSync yi kapatınca.Sanki çok ufak takılıyormuş gibi oluyor nadiren ama rahatsız etmiyor.Çok garibime gitti performansı arttırmıyormuydu normalde bu FreeSync özelliği?
Aynı şey benim başıma geldi çünkü, FreeSync yazılımsal bir olay ve böyle sıkıntılar olabiliyor tamamen sorunsuz/stabil çalıştığını söyleyemeyeceğim maalesef. Ben de FreeSync açınca ekranda ışık titremesi oluyordu ve ayrıyeten akıcılık bozuluyor gibi hissettiriyordu, alt+tab yaptığımda oyunlarda masaüstünde tamamen 60hz gibi performans alıyordum kullanımda. Şimdi bu en son ekran kartı driverı(18.12.2) ile akıcılıkta bir sıkıntım kalmadı. Işık titremesi ise oyunlarda ve masaüstünde düzeldi arada oyunun arayüzünde oluyor anlık şekilde. Bakın buna benzer birşeyi burada arkadaşta yaşamış freesync

Son düzenleme:
Benimde şuan 18.12.2 Driver sürümü ama hala sorun devam ediyor demekki .Teşekkürler ilgilendiğin için.
Rica ederim son olarak şunu deneyebilirsiniz "Amd Clean Uninstall Utility" programı ile driverları tamamen kaldırıp en son sürümü tekrar yükleyip sonrasında Amd Radeon Settings Oyun-Global ayarlar sekmesinde Kare Hızı Hedef kontrolünü açıp 141 veya 142'ye sabitleyip FreeSync'in nasıl çalıştığını bir değişiklik olup olmadığını deneyebilirsiniz.

Karşımdakinin konuşmasına göre bende "üslup" denilen şey. Kusura bakmayın, bakın burada konu sahibi arkadaşa yardım etmeye çalışıyorum elimden geldiğince arkadaşa karşı bir saygısızlık yapmışım mı? Hayır, e o zaman üslup ararken insanlar ben nasıl konuşuyorum acaba diye düşünmeli.
Onunda öyle. Yorum yaparken biraz daha saygılı olmak lazım. Sadece size demiyorum genel olarak.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı