144 Hz monitörde 60 FPS alınırsa ne olur?

emocstaken

Decapat
Daha fazla  
Önceki konu başlıklarına baktım ama içime sinmedi. 60 Hz monitörümden 144 Hz monitöre geciyorum. 144 Hz monitör kullanan arkadaşlar varsa; örneğin 80-120 arası oynak FPS değeri aldığınız bir oyunda kare kaybını hissediyor musunuz? Ya da bir oyunda 250 FPS alıp digerine gecince 80 FPS aldığınızda bu hissediliyor mu?

Önceki konu başlıklarına baktım ama içime sinmedi. 60 Hz monitörümden 144 Hz monitöre geciyorum. 144 Hz monitör kullanan arkadaşlar varsa; örneğin 80-120 arası oynak FPS değeri aldığınız bir oyunda kare kaybını hissediyor musunuz? Ya da bir oyunda 250 FPS alıp digerine gecince 80 FPS aldığınızda bu hissediliyor mu?

Ben hissediyorum kare kare geçiş yapabiliyor benim 75Hz ama.

Hissetmezsiniz. Oyunun akıcılığıyla oynamaya devam edersiniz. Sadece 144Hz monitörünüz varsa ve 144 FPS + alıyorsanız, oyunun veya bilgisayarın daha akıcı olduğunu fark edersiniz.

@SkyRose'a ait bu konuya bakabilirsiniz.

144 Hz monitörler maksimum 144 FPS'e kadar destekler. 120 FPS almanız kare kaybı yaşatmaz.

Hocam, 144 Hz ve 144 FPS farklı bir durum. 144 Hz monitörde 60 FPS alırsanız zararı olmaz. Düşük yenileme hızı olan monitörde yüksek FPS olura yırtılmalar olabilir.

Ekran yenileme sıklığı (Hz) değerinden daha aşağıda FPS değeri olması çoğunlukla akıcılığı düşürüyor. Örneğin oyunda 80 FPS'ye düşüş söz konusu ise akıcılıkta azalma rahatlıkla hissediliyor. Ancak kesinlikle 30 FPS ve 60 FPS arası kadar uçurum fark yok. Sizin oyun zevkinizin içine turp sıkmaz merak etmeyin. 240 Hz gibi daha hızlı monitör kullananların aktardığına göre daha yukarıdaki FPS değerleri arası fark hissiyatı azalıyor. Ancak 144 FPS ile 100 FPS altı bir değer akıcılıkta rahatlıkla ayırt edilebiliyor. Yani 30-60 FPS arası fark en yüksek şiddette, 60-90 veya 144 FPS'ye kadar olanlar orta şiddette akıcılık farkı oluşturuyor. Daha yukarılarda hala fark olsa da fark edilebilirliği azalıyor. Tabi bu kıyaslamayı yeterince hızlı monitör kullanıldığı varsayımıyla yapabiliriz. Monitör frekansından yüksek FPS değerleri fark hissettirmediği gibi, Vsync, freesync, Gsync veya Adaptivesync gibi özelliklerden herhangi birisi kullanılmazsa görüntüde yırtılma oluyor. Bunlardan birisi muhakkak kullanılabilir olduğu için bunu dert etmeye gerek yok.

Rekabetçi oyun olarak sadece CS:GO'yu dönem dönem oynayan birisi olsam da diğer oyunlarda da 144 Hz bir IPS monitör kullanıyor olmanın güzelliğini hissediyorum. Yine olsa yine 144 Hz alırım, 75 Hz falan tercih etmem. 200-300 gibi FPS değerleri hiçbir şey katmıyor bana.

Yeni konular

Geri
Yukarı