144 Hz monitörde düşük FPS alırsak ne olur?

75 HZ monitörden 144 e geçiyorsan 75 ve üzeri hiç bir FPS değeri başlarda kasıyor gibi hissettirmez. Rahatlarsın gözlerin ağrıyorsa o ağrılar geçer. Ama 144'e çok alışırsan 8-10 aylık uzun kullanımlardan bahsediyorum, 80'lere 90'lara düştüğünde fark ediyorsun otomatikman. Ama rahatsız etmiyor. He düşmesin hiç 100 üzeri oynamak istiyorum dersen bu yaz sonunu bekle RTX 3000 serisi çıkacak direkt 3060 alırsın elindekini satıp tüm oyunlarda 144 HZ oynarsın mis gibi. Ama ekran kartın yeterli altını çizeyim.
Cevabın İçin Çok Teşekkür ederim

75 HZ monitörden 144 e geçiyorsan 75 ve üzeri hiç bir FPS değeri başlarda kasıyor gibi hissettirmez. Rahatlarsın gözlerin ağrıyorsa o ağrılar geçer. Ama 144'e çok alışırsan 8-10 aylık uzun kullanımlardan bahsediyorum, 80'lere 90'lara düştüğünde fark ediyorsun otomatikman. Ama rahatsız etmiyor. He düşmesin hiç 100 üzeri oynamak istiyorum dersen bu yaz sonunu bekle RTX 3000 serisi çıkacak direkt 3060 alırsın elindekini satıp tüm oyunlarda 144 HZ oynarsın mis gibi. Ama ekran kartın yeterli altını çizeyim.
2060 bile 100 ün altına hiç düşmüyor 3060 ı beklemesine bir gerek yok

2060 bile 100 ün altına hiç düşmüyor 3060 ı beklemesine bir gerek yok
RTX 2000 serisi çıkalı 1 sene oldu yanlışım yoksa, ve bu yaz çıkacağı hakkında söylentiler var. Şuanda 1660 Ti ekran kartına sahip biri gidip RTX 2060 alırsa iyi olmaz bence. Bir üst seri bu kadar yaklaşmışken ve en az yüzde 8 ila 15 performans artışı bekleniyorken RTX 2060 super modeli de dahil para vermeyi mantıklı bulmuyorum. Özet geçeyim ben olsam 3000 beklerim :D.

Burada eskiden ne yazdığını bilen arkadaşlar olurdu, şimdi yorumları hayretle okuyorum... Kasıyor gibi görünmek diye bir şey mi var? FPS drop ile stutter denilen olay farklı şeyler. Oyunu 60fps veya üzeri bir değerde "sabit" şekilde oynaman lazım yani devamlı 90-144 arası gidip gelen bir fps değerin varsa onu 90'a sabitleyeceksin. Tabi bunların hepsi farazi şeyler. O sisteme bir zahmet gsync monitor al :) 2019 başı gelen güncellemeyle Nvidia karlartlarla çoğu freesync monitor gsync ile de kullanılabilir oldu. Wievsonic XG2401 modeli 1300 liralık fiyatıyla yada curved ve VA panel istersen AOC C24G1 modelini 1400 tl'ye almanı öneririm. 24 fps ve üzeri değerlerde monitor; ekran tazeleme hızını fps değeriyle eşitliyor.

Eğer elindeki monitorde varsa freesync özelliği, monitoru displayport kablosu ile bağlaman lazım ve nvidia panelden gsync aktifleştirmen lazım.

Şu videoyu mutlaka izlemelisin:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Hocam RTX 3000 serisi çıkınca, GTX 1660 gibi eski nesillerde ucuzlama olurmu?

valla çatır çatır kasıyormuş gibi oluyor misal önceden severek oynadığım (470 saat oynama sürem olan oyun) fallout 4'ü artık oynayamıyorum fps 90'ın altına indi mi şak diye başlıyor kasmaya oyun oynayamaz hale geldim fallout 4'ten feragat edip stalker falan oynuyorum artık :) ben 144hz monitör aldığıma pişmanım açıkcası eskiden gta v metro fallout 4 skyrim falan oynardım hiç biri kalmadı artık hatta şu an 60hz monitör satın almayı bile düşünüyorum açıkcası

Hocam RTX 3000 serisi çıkınca, GTX 1660 gibi eski nesillerde ucuzlama olur mu?

Küresel ekonominin zor günler geçirdiği bu dönemlerde açıkçası stoklar bittikten sonra (tahminim 15 gün içerisinde etkisini göreceğiz.) ürün fiyatlarında artışlar olacak. Dolayısı ile 3000 serisi kartlar ile ilgili de duruma göre yaz sezonundan sonra çıkış beklense de küresel ekonomideki problemlerden dolayı mevcut kartların bile fahiş fiyatlara satıldığını görmemiz süpriz olmaz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı