144 Hz, TN Panelden 75 Hz IPS Panele Geçiş

• Konuyu başlatan nikim
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 18
  • Görüntüleme 3B

nikim

Hectopat
Merhaba, Asus VG248QE 144 Hz, TN panel monitörden, Acer Nitro VG240Ybmipcx 75 Hz, IPS panel monitöre geçiyorum, sebebi ise görüntüye önem veren biri olmam, gelişmeleri buradan duyuracam.
Aldığım monitör=

@Silinen üye 144 Hz VA alsaydınız keşke. Bugün kız arkadaşımla internet kafeye gidelim dedik. Kendisinin bilgisayarı kötü, hemde başka oyunlarada bakarız diye. 144Hz VA panel kullanıyorum. İnsanlar söylerlerdi "144Hz monitör kullandıktan sonra 60-75 kullanamazsın" dediklerinde ciddiye almazdım. "Ne olacak ya bu zaman kadar 144Hz mi vardı, alışırım bir şey olmaz. Şımarıklık." derdim. Allahım! O ekran, fare gözümü tırmalıyordu adeta. Ya fare resmen takılarak gidiyor gibi. Gözlerini tırmaladı resmen. O kadar oynadım ne düzgün oynayabildim nede alışabildim. Çok kötü alışmışım valla. Bu arada gittiğim kafedeki monitörler IPS panel. Fark yok resmen. Ama TN panel özellikle kalitesizi rahatsız edici bir deneyim sunuyor renk ve doygunluk açısından.

Bakcam artık, IPS panellerin çeşidi pek piyasada bulunmuyor, benim için en uygunu linkteki monitör oldu tek eksiği Hz'i, o da piyasada yok zaten. Eğer alışamazsam 144 Hz VA panele geçerim, diğer ikisini satarım, TN paneller benim için bitti.

TN panelden IPS panele geçiş size devrim gibi gelebilir şayet tam tersi olsaydı ilk başta dünyanın en mantıksız kararını verdim diyebilirdiniz. İki panelin arasındaki renk farkı inanılmaz ciddi. Ben 60 IPS'ten 144 TN'ye geçtim 10 gün boyunca gözlerim bozuldu ama artık alıştım. Şimdi IPS monitörü 2. olarak kullanıyorum.

23.8MS bence küçük kalır, bir kere alınacak bir şey bu. Bence almışken kenara biraz daha ayırıp iyisini al. 75Hz yetersiz kanımca. Atmosferik oynayacağım dersen de bu sefer ekranı küçük kalıyor. Hazır elinde monitör varken bence iki yüz, üç yüz lira bile kenara ayırabilsen en azından monitörü büyütebilirsin ya da Hz değeri yükselir.

75'e geçtiğin için şuan götüntüde kasma hissedeceksin çünkü 144'e alıştıktan sonra değiştiremezsin. Ama görüntü kalitesinde ciddi bir yükseliş olacak. Ekte görünmekte.

Dosya Ekleri

• IMG_20190926_083828.jpg
    IMG_20190926_083828.jpg
    88,5 KB · Görüntüleme: 147
23.8MS bence küçük kalır, bir kere alınacak bir şey bu. Bence almışken kenara biraz daha ayırıp iyisini al. 75Hz yetersiz kanımca. Atmosferik oynayacağım dersen de bu sefer ekranı küçük kalıyor. Hazır elinde monitör varken bence iki yüz, üç yüz lira bile kenara ayırabilsen en azından monitörü büyütebilirsin ya da Hz değeri yükselir.
Hocam iyisi istedigim gibi olsa alcam da istedigim gibi İPS monitor sorunu var malesef, TN ve VA paneller gibi cesidi yok, Hz yukselse boyutu dusuyor, boyut uygun olsa bu defa Hz dusuyor.

144 HZ ve 60 HZ olmak üzere çift monitör kullanıyorum ve şunu söylemeliyim ki çok yanlış yapıyorsun. Yinede zevkler ve renkler tartışılmaz tabi. Tasarım yapan bir kişi isen ayrı ama oyun diyorsan işte o zaman kesinlikle yanlış yapıyorsun derim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı