144 Hz, TN Panelden 75 Hz IPS Panele Geçiş

• Konuyu başlatan nikim
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 18
  • Görüntüleme 3B
Hem IPS hem VA panel monitör kullandım. Fakat oyun için nedense en iyisi TN panel oluyor. Çünkü tepkime süreleri daha iyi oyunda mouseyi sağa sola çevirince anlaşılıyor. TN paneller artık eskisi gibi renkleri kötü değil. VA panel Ghosting yani gölgelenme sorunu oyunlarda olumsuz etki oluyor.

23.8MS bence küçük kalır, bir kere alınacak bir şey bu. Bence almışken kenara biraz daha ayırıp iyisini al. 75Hz yetersiz kanımca. Atmosferik oynayacağım dersen de bu sefer ekranı küçük kalıyor. Hazır elinde monitör varken bence iki yüz, üç yüz lira bile kenara ayırabilsen en azından monitörü büyütebilirsin ya da Hz değeri yükselir.
24'' bile bence büyükken piyasada tek bulunan 144 Hz, IPS, 27'''a geçmemem bu sebepten.

Şu an kullandığınız 144 Hz monitörü 75 Hz'e ayarlayıp deneyin. Gözünüzü tırmalamazsa geçersiniz.

Ayarladım akıcılık o kadar kaybolmuyor fakat şunu farkettim, 144 Hz'de görüntü daha canlı görünüyor, 60'a düşürdüğümde soluklaşıyor, TN panele özgü bir şey mi acaba?
DVI-D kablo kullanırken böyle bir şey olmuyordu, DP kabloya geçtikten sonra farkettim.

75'e geçtiğin için şuan götüntüde kasma hissedeceksin çünkü 144'e alıştıktan sonra değiştiremezsin. Ama görüntü kalitesinde ciddi bir yükseliş olacak. Ekte görünmekte.

Umarım görüntü iyi olur hocam, halen kargo gelmiş değil, VA, 144 Hz daha iyi bir seçim olabilir mi görüntü açısından yoksa 75 Hz, IPS daha mı iyi görüntü verir?

24'' bile bence büyükken piyasada tek bulunan 144 Hz, IPS, 27'''a geçmemem bu sebepten.

Ayarladım akıcılık o kadar kaybolmuyor fakat şunu farkettim, 144 Hz'de görüntü daha canlı görünüyor, 60'a düşürdüğümde soluklaşıyor, TN panele özgü bir şey mi acaba?
DVI-D kablo kullanırken böyle bir şey olmuyordu, DP kabloya geçtikten sonra farkettim.

Umarım görüntü iyi olur hocam, halen kargo gelmiş değil, VA, 144 Hz daha iyi bir seçim olabilir mi görüntü açısından yoksa 75 Hz, IPS daha mı iyi görüntü verir?
IPS her zaman VA'dan öndedir gözümde. Ama bu durumda VA 144Hz düşünülebilir. İstersen şimdiki monitörün 144Hz'de iken reddite girip yukarı aşağı ve masaüstünde birkaç mouse hareketi yap. Sonra 75Hz'e alıp aynısını tekrarla. Fark hissetmiyorsan 50Hz bile alabilirsin :D normalde fark hissedilir derece fazla olur. 144'den 75'e düşüşte kısaca nasıl olacağını anlayabilirsin böylece. Bu yüzden 144Hz VA daha mantıklı olacaktır IPS 75Hz'den.
Tek istediğim aldıktan sonra pişman olmaman, bana olacakmışsın gibi geliyor. Ben senin yerinde olsam hazır elimde 144Hz monitör varken kullanırım, eğer param 144Hz, IPS'lere yetmiyorsa hiç almazdım, almışken en iyisini alma kafasındayım ben hep elektronikte, ihtiyaçlar doğrultusunda tabii. Ama iki seçenek varsa, 75 IPS mi, 144 VA mı diye, bütçen yeterliyse yine terchinin VA 144Hz'den yana olmasını isterim. Özellikle de 144'den geçiyorsan, 75 pişman edebilir.

Tepkime süresi düşük 144Hz, VA panel çok güzel monitörler var piyasada. TN panel renk yönünden eksik kalıyor. IPS panel düzgün bir 144Hz monitörde 2 hatta 3 monitör parasına satılıyor. Üstelik o kadar renk çeşitliliğinde geçiş hızı oldukça sıkıntılı diğerlerine nazaran. Şu anki teknolojik gelişmişlikte en mantıklısı bu maddi olanaklarla 144Hz VA panel. Hem renk olarak tatmin edici hem tazeleme hızı fena değil hem de ulaşabilir fiyatlarda. Oh! Mis...

Evet sanırım haklısınız ya, en iyisi ben siparişi iptal edeyim IPS panelden de vazgeçip 144 Hz VA monitörlerden birini alayım, 75 Hz gerçekten de pişman edebilir 🙄

Arkadaşlar monitörümü buldum! IPS, 144 Hz, 24'', Freesync destekli.
AOC 24" 24G2U

Defalarca konu açmama rağmen neden bu monitörü kimse önermedi anlayamıyorum başka bir arkadaşın açmış olduğu konusunda az önce buldum monitörü 😃 75 Hz olanının iptalini başlattım bile.
Monitörü aldım fakat renk ayarlarını ayarlayamadım sanırım ya da Asus VG248QE daha iyi görüntü veriyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı