1440p monitörde 1080p oyun oynamak

fatih2777

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba. Benim AOC 24G2SPU/BK monitörüm vardı. Çizildi ve hazır monitör değişecekken aklımda 27 ınch monitöre geçmek var ama ben oyunları 1080P'de oynamayı seviyorum. Bu garip gelebilir ama 2K çözünürlükte 80-90 FPS almaktansa 1080P'de 144 sabit FPS almak benim için daha önemli. Sadede gelirsek de 27 ınch 2K bir monitör alsam 1080P'de görüntüde kayıp yaşamaksızın aynı kaliteyi alır mıyım? Neden illa 2K monitör alıyorsun o zaman derseniz de piksel yoğunluğu ve aradığım özellikler şu an sadece 2K monitörlerde var.
Sistemim:
Gigabyte 3070 Ti Aorus Master.
AMD Ryzen 7 5800x3D.
16 GB RAM.

Merhaba. Benim AOC 24G2SPU/BK monitörüm vardı. Çizildi ve hazır monitör değişecekken aklımda 27 ınch monitöre geçmek var ama ben oyunları 1080P'de oynamayı seviyorum. Bu garip gelebilir ama 2K çözünürlükte 80-90 FPS almaktansa 1080P'de 144 sabit FPS almak benim için daha önemli. Sadede gelirsek de 27 ınch 2K bir monitör alsam 1080P'de görüntüde kayıp yaşamaksızın aynı kaliteyi alır mıyım? Neden illa 2K monitör alıyorsun o zaman derseniz de piksel yoğunluğu ve aradığım özellikler şu an sadece 2K monitörlerde var.
Sistemim:
AMD Ryzen 7 5800x3D.
16 GB RAM.

Hangi oyunları oynayacaksınız acaba? Sisteminiz birçok oyunu 2K da yüksek FPS de oynatır. Bir de rekabetçi oyun oynamıyorsanız 144FPS almak için kaliteden ödün vermek biraz garip oluyor.

Sistemim:
AMD Ryzen 7 5800x3D.
16 GB RAM.
Maalesef ekranı orjinal çözünürlüğünden düşük çözünürlükte kullanmak görüntü kalitesinin oldukça düşmesine neden olur, ekranda çamurlaşma benzeri bir durum oluşur..Şöyle düşün, nasıl şu an ki 1080p ekranında örneğin youtube da video izlerken çözünürlüğü 720p ye aldığında kalite ciddi olarak düşüyorsa aynısı 1440p ekranda 1080p çözünürlükte oyun oynadığında yaşayacaksın

Ben denedim, Bulanık oluyor hocam. Panele göre vs. değişir. Ama 2K'da aldığınız keyif bambaşka olacağından biraz FPS'den ödün vermeniz size çok fazla şey kaybettirmeyecektir.

Yanıtlar için teşekkürler. Çok kararsızım ilerisi için 2K monitör de mantıklı geliyor ama işte V-Sync açıp 144 FPS'e sabitleyip oynamakla 2K çözünürlükte 100 FPS almak arasında akıcılık farkı oluyor hissediyorsun. Ama 2K'da kaliteli hissediyorsun. Tercih yapmam lazım.

Yanıtlar için teşekkürler. Çok kararsızım ilerisi için 2K monitör de mantıklı geliyor ama işte V-Sync açıp 144 FPS'e sabitleyip oynamakla 2K çözünürlükte 100 FPS almak arasında akıcılık farkı oluyor hissediyorsun. Ama 2K'da kaliteli hissediyorsun. Tercih yapmam lazım.

Sana kalmış bir tercih ama ben olsam kaliteyi seçerdim.

Dediğiniz gibi yapıp 2K çözünürlükte karar kıldım. Sizce bunlardan hangisini tercih etmeliyim. Değerleri aslında cok yakın sadece 170Hz/144Hz farkı ve sRGB farkı var o fark için 3 bin TL verilir mi? Hikayeli oyun oynuyorum ve film izliyorum.

Son düzenleme:
Dediğiniz gibi yapıp 2K çözünürlükte karar kıldım. Sizce bunlardan hangisini tercih etmeliyim. Değerleri aslında cok yakın sadece 170Hz/144Hz farkı ve sRGB farkı var o fark için 3 bin TL verilir mi? Hikayeli oyun oynuyorum ve film izliyorum.
Hocam daha önce kullandığınız AOC 24G2SPU/BK monitör, IPS panel ve gayet başarılı bir monitör diye biliyorum, yani vasat bir TN panel değil sonuçta..Anladığım kadarıyla siz daha büyük ekran istiyorsunuz ancak 24 ile 27 inç arasında ki fark gerçekten sizi tatmin edecek mi..Ayrıca 1440p ye geçtiğinizde 1080p ekrana göre hep daha iyi ekran kartı kullanmanız gerekecek ve bu da daha fazla para harcamanız anlamına geliyor..Eğer ki çözünürlük farkını deneyimlemek istiyorsanız 1080p ile 1440p arasında değil ama esasen 2160p de o farkı görürsünüz ( 1080p ile 1440p arasında öyle çok fazla fark yok ama 1440p ile 2160p arasında ki fark çok fazla) ama 4k nın ihtiyacı olan ekran kartları çok pahalı maalesef.

Hocam daha önce kullandığınız AOC 24G2SPU/BK monitör, IPS panel ve gayet başarılı bir monitör diye biliyorum, yani vasat bir TN panel değil sonuçta. Anladığım kadarıyla siz daha büyük ekran istiyorsunuz ancak 24 ile 27 inç arasında ki fark gerçekten sizi tatmin edecek mi? Ayrıca 1440P'ye geçtiğinizde 1080p ekrana göre hep daha iyi ekran kartı kullanmanız gerekecek ve bu da daha fazla para harcamanız anlamına geliyor. Eğer ki çözünürlük farkını deneyimlemek istiyorsanız 1080p ile 1440p arasında değil ama esasen 2160p de o farkı görürsünüz ( 1080p ile 1440p arasında öyle çok fazla fark yok ama 1440p ile 2160p arasında ki fark çok fazla) ama 4K'nın ihtiyacı olan ekran kartları çok pahalı maalesef.

Hocam monitörümden memnundum zaten ama olan oldu geçmişken de 2K çok övdüler deneyimlemek istedim açıkçası. Hikayeli oyunlar oynadığım için daha çok merak ediyorum farkını. LG UltraGear 27GL83AP-B bu monitörü tercih ettim siparişini verdim. Hem daha yüksek bit değerine hem daha yüksek renk sayısı, parlaklık, piksel yoğunluğunu deneyimlemiş olacağım. Benim için eksi yönü FPS değerimde düşüş olacak 1440p çözünürlükte oynayacağım için oyunları. Onu da 3070 Ti sistemle biraz tolare edebileceğimi düşünüyorum. Ya da ileride daha üst seviye bir sisteme geçebilirim biraz da ileriye dönük bir seçim oldu bakalım ne olacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı