1440p monitörde 1080p oyun veya video izleme

Trakyacuss

Hectopat
1440p monitörde 1080p video ve oyun oynamak konularda okuduğuma göre bazısına göre oynanmayacak veya video izleyince çok tat kaçıracak hale geliyormuş. Bazısı o kadar da değil demiş ama çoğunluk çok bozduğu yönünde.
1) Sizde durum nasıl?
2) 2021 model monitörlerde de bu durum geçerli mi hala? Çözümü var mı?
3) Samsung S10 Plus telefon kullanıyorum. Ekran 2K. Video 1080p açınca hiç rahatsız edici bir şey olmuyor. Telefonda durum farklı mı?
4) Eğer çözüm yoksa bulanıklık rahatsız ediciyse. 4K monitör alan birisi hep 3080 3090 / 4000 serisi çıkınca 4080 4090 alması gerekiyor yeni oyunlarda 4K da devam edebilmesi için alması gerekiyor. Veya 2K monitör alan 3060 ekran kartı alsa. 2 sene sonra çıkacak oyunları 2K açabilmesi için 4060 üstü alması mı gerekecek. Hep bir 2K, 4K tutturma için Update çok yorucu ve maliyetli olur.
Ben 4K 144Hz monitör alsam 15 sene kullanırım. PC yeniyken 4K eskidikçe 2K ve 1080 düşürür. En son PC değişir gene ekranı kullanırım diye düşünmüştüm.
Ne sorduğumu anlatabilmişimdir umarım uzun oldu. Kusura bakmayın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Telefon ekranı ve pikseller küçük olduğu için fark etmiyorsun, olay bu.

Yüksek çözünürlüklü ekranda düşük çözünürlük kullanmak bulanıklık yapar. Tam tersi şekilde kullanmak aksine netlik sağlar.

Pc ekranı telefon ekranına göre büyük olduğundan haliyle pixeller de büyük.

Son düzenleme:
Bu sorunun cevabını ben de çok merak etmekteyim.Aynı boyutlardaki 2k monitörde 1080p oynamak 1080p monitörde 1080p oynamaktan çok daha kötü görünüyormuş.Ama 4k için aynı şey söz konusu değil diyolar çünkü 1 pixel 4 pixel gibi davranıyomuş.Duyumlarım bu yönde

1440p taraftarı değilim çok 1080p çok daha kullanışlı ya da 4K film video ve dizilerde 2K çözünürlük çok arada kalıyor o formatta bulmakta zor 4K PC o kadar bütçe bizi aşıyor 1080p de uygun bir ekran kartın varsa deme keyfine yaslan arkana.

Oyun oynamak ile video izlemek farklı. Sorun çıkaran kısım oyun oynamak. Pikseller tam olarak birbirinin katı olmadığı için bulanık bir görüntü ortaya çıkıyor. (Bu dediğim 1440p'de 1080p oyun oynarken geçerli.)

Örnek olarak 4K, 1080p'nin tam katı olduğu için bu durum olmuyor. 1440p monitörü, 1440p'de oyun oynayacaksanız alın. Uzunca bir süre idare etme niyetiniz varsa 4K veya 1080p tercih edin.

İşin kıssasını ben özetleyim istiyorsun ki zaman geçtikçe çözünürlüğü düşürüp yoluma devam edeyim, kısa bir örnek vereyim GTA 5 MSAA ayarlarını fullediğimizde 20 FPS çevresini dolaşan 3000 serisi ekran kartları 2013 yılı oyunu sene 2021 mesele çözünürlük olsa değini herkes yapar oyun geliştiricileri ile bu malzemeleri satanlar senin cebindeki kuruşu hesaplıyor yoksa 4K 8k işin makyajlı kısmı.Amd ye bütçe dostu deniliyordu düne kadar şimdi o dahi fırsatını bulsa benim diyecek.

1080p almalısın. Şöyle düşün eskiden 720p monitörlerle oyun oynardık şahane gözükürdü. 1080p monitörde oyunun ayarını 720p yapıp oynadığın zaman berbat bulanık gözüküyor.

Oyun oynamak ile video izlemek farklı. Sorun çıkaran kısım oyun oynamak. Pikseller tam olarak birbirinin katı olmadığı için bulanık bir görüntü ortaya çıkıyor. (bu dediğim 1440P'de 1080p oyun oynarken geçerli.)

Örnek olarak 4K, 1080P'nin tam katı olduğu için bu durum olmuyor. 1440p monitörü, 1440P'de oyun oynayacaksanız alın. Uzunca bir süre idare etme niyetiniz varsa 4K veya 1080p tercih edin.

Peki 4K monitör alıp 2K da oyun oynasak bozulma oluyor mu?
Ayrıca pikseller birbirinin katı olmadığından bulanık görüntü ortaya çıkıyor demişsiniz. Video da geçerli değil mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı