144Hz IPS monitör alınır mı?

Hemen hemen tüm monitörlerin teknik özelliklerinde yazan tepki süresini veya yakın değer almak için ayarlarından ilgili ayardan tepki süresini en düşüğe almanız lazım. Bu ayar bir nevi OC yapmak. Bu kadar düşük tepki süresinde overshoot gibi hatalarla karşılaşıyorsunuz. İnsanın farkedemeyeceği 3-5 MS farkı için farkedebileceğiniz overshoot (bir görüntü çizimi kaybolmadan bir sonraki görüntünün oluşmaya başlaması gibi bir tanım) hatasına maruz kalmak daha kötü oyun deneyimi ve aksiyon anında görüntüdeki overshoot karmaşası yüzünde görüntüyü daha geç kavrayıp daha geç tepki vermene sebep olur.
Freesync/Gsync açtığınızda ise HZ sürekli değişir. Değişen HZ ile orantılı olarak ya ghosting ya da overshoot oranı sürekli değişir. Değişik HZ aralıklarında stabil ghosting veya overshoot oranına sahip olsn monitör sayısı çok çok az. Bu yüzden net görüntü için Freesync/Gsync kapatılmalı (Espor oyuncuları da kapatıyor diye biliyorum).
Bu arada 144 HZ monitör için panel tepki süresi 6-8 MS değerlerine kadar kabul edilebiliyor. Monitörün HZ değeri ile doğal tepki süre aralıklarıyla ilgili araştırma vardı, oradan hatırladığım değerlerdi.
Özetle 144 HZ için 6-8 MS değerine kadar kabul edilebilir tepki süreleri. 1 MS diye aldığımız monitörleri bu değerlerde kullanmayınız. Çoğunlukla sonuç kötü oluyor.
Bu hususlarda örnek inceleme:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

E-spor oyuncusu değilseniz farkı anlamanızın imkanı yok. Oynadığım bütün oyunlarda en yüksek rütbeyi görmüş biri olarak TN ve IPS panelin arasındaki farkı anlamak için profesyonel oyuncu olmanız gerekiyor. Hikaye tabanlı oyunları oynarken TN ile IPS arasındaki farkı çok daha iyi anlıyorsun.

Hemen hemen tüm monitörlerin teknik özelliklerinde yazan tepki süresini veya yakın değer almak için ayarlarından ilgili ayardan tepki süresini en düşüğe almanız lazım. Bu ayar bir nevi OC yapmak. Bu kadar düşük tepki süresinde overshoot gibi hatalarla karşılaşıyorsunuz. İnsanın farkedemeyeceği 3-5 MS farkı için farkedebileceğiniz overshoot (bir görüntü çizimi kaybolmadan bir sonraki görüntünün oluşmaya başlaması gibi bir tanım) hatasına maruz kalmak daha kötü oyun deneyimi ve aksiyon anında görüntüdeki overshoot karmaşası yüzünde görüntüyü daha geç kavrayıp daha geç tepki vermene sebep olur.
Freesync/Gsync açtığınızda ise HZ sürekli değişir. Değişen HZ ile orantılı olarak ya ghosting ya da overshoot oranı sürekli değişir. Değişik HZ aralıklarında stabil ghosting veya overshoot oranına sahip olsn monitör sayısı çok çok az. Bu yüzden net görüntü için Freesync/Gsync kapatılmalı (Espor oyuncuları da kapatıyor diye biliyorum).
Bu arada 144 HZ monitör için panel tepki süresi 6-8 MS değerlerine kadar kabul edilebiliyor. Monitörün HZ değeri ile doğal tepki süre aralıklarıyla ilgili araştırma vardı, oradan hatırladığım değerlerdi.
Özetle 144 HZ için 6-8 MS değerine kadar kabul edilebilir tepki süreleri. 1 MS diye aldığımız monitörleri bu değerlerde kullanmayınız. Çoğunlukla sonuç kötü oluyor.
Bu hususlarda örnek inceleme:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Peki sync kapatınca 100 FPS alan biri yırtılma, ghosting vs. yaşar mı?

Dostum tam olarak neye göre böyle konuşuyorsun bir kaynak var mı? Yoksa kendi çıkarımların mı?

Hocam arkadaşın anlatmaya çalıştığı şey monitörlerinde ms değerleri ayrılıyor o monitörü veya o monitöre benzer monitörler aldığınız zaman MPRT 1 ms aldığınızda ghosting olur bu her monitörde olur IPS'i TN'den ayıran özellik budur. IPS renkleri TN e göre daha iyi verir ancak ghosting yapar. TN IPS'e göre bir nebze daha kötü renkler verir ama kötü renkleri siyah beyaz olarak algılamak yanlış bir algı abartıldığı kadar aralarında bir fark yok ama gözle görülür bir fark var FPS oyunları oynuyorsan benim için ghosting önemli diyorsan TN al TN alırsan başka hiçbir şeyden keyif alamazsın diye bir şey yok. Başka oyunlarınıda oynarsın farklı şeylerde yaparsın sadece renklerden biraz feragat edersin kaliteli markaların TN panelini alırsan bu renk farkını biraz daha azaltabilirsin.
Özetle IPS kaliteli renkler ama ghosting yapar, TN orta renkler gerçek 1ms verir. Renk farkını daha iyi anlamak için YouTube'dan IPS vs TN başlığı altında bakarak daha rahat karar verebilirsin.

@Wetttt Eski nesil IPS'lerde dediğiniz doğru ama artık TN ve IPS arasındaki fark yok denebilecek kadar azaldı.
LG'nin yeni nesil IPS paneli diğer IPS panellerden ayrılıyor. Özellikle tepe modellerinde kullandığı nano IPS ile.

Hocam arkadaşın anlatmaya çalıştığı şey monitörlerinde ms değerleri ayrılıyor o monitörü veya o monitöre benzer monitörler aldığınız zaman MPRT 1 ms aldığınızda ghosting olur bu her monitörde olur IPS'i TN'den ayıran özellik budur. IPS renkleri TN e göre daha iyi verir ancak ghosting yapar. TN IPS'e göre bir nebze daha kötü renkler verir ama kötü renkleri siyah beyaz olarak algılamak yanlış bir algı abartıldığı kadar aralarında bir fark yok ama gözle görülür bir fark var FPS oyunları oynuyorsan benim için ghosting önemli diyorsan TN al TN alırsan başka hiçbir şeyden keyif alamazsın diye bir şey yok. Başka oyunlarınıda oynarsın farklı şeylerde yaparsın sadece renklerden biraz feragat edersin kaliteli markaların TN panelini alırsan bu renk farkını biraz daha azaltabilirsin.
Özetle IPS kaliteli renkler ama ghosting yapar, TN orta renkler gerçek 1ms verir. Renk farkını daha iyi anlamak için YouTube'dan IPS vs TN başlığı altında bakarak daha rahat karar verebilirsin.
Kaliteli TN panel olan Viewsonic XG2401 kullanıyorum. En düşük tepki süresi modunda overshoot oluyor (önden gölgelenme de diyebilirsin). En yavaş tepki süresinde de ghosting (gölgelenme) oluyor. Orta ayarda ideal kendi monitörüm için.
Bu örnekten özetle: TN panelde de ghosting veya overshoot oluyor. Sadece Aynı maliyete TN ve IPS panel üretirsen TN panelde daha az ghosting ve overshoot olur. Satış rakamından bahsetmedim. Satış fiyatını belirleyen her zaman kalite ya da senin kalite olarak algıladığın kriter olmayabiliyor.
Bu işin ezberi yok, attığım örnek inceleme videosu gibi o monitör için ölçüm sonuçlarına bakmalısınız.

Kaliteli TN panel olan ViewSonic XG2401 kullanıyorum. En düşük tepki süresi modunda overshoot oluyor (önden gölgelenme de diyebilirsin). En yavaş tepki süresinde de ghosting (gölgelenme) oluyor. Orta ayarda ideal kendi monitörüm için.
Bu örnekten özetle: TN panelde de ghosting veya overshoot oluyor. Sadece aynı maliyete TN ve IPS panel üretirsen TN panelde daha az ghosting ve overshoot olur. Satış rakamından bahsetmedim. Satış fiyatını belirleyen her zaman kalite ya da senin kalite olarak algıladığın kriter olmayabiliyor.
Bu işin ezberi yok, attığım örnek inceleme videosu gibi o monitör için ölçüm sonuçlarına bakmalısınız.

ViewSonic kullanmadım bir şey diyemem ama bence ve birçok kişiye göre en kaliteli TN paneli Zowie üretiyor yani BenQ ben ne ghostingle ne karelenmeyle ne kötü renklerle karşılaştım dediğiniz doğrudur tabii ki de IPS ile TN panel arasında her zaman bir fark olacak ama yeni nesil TN paneller bu farkı azaltmaya bence bayağı yaklaşdı benim eski Samsung monitörüm vardı 2015 yılında aldığım VA panel şu an XL2546 kullanıyorum TN panel olmasına rağmen eski monitörümden daha güzel renkler veriyor.

Merhaba arkadaşlar, ben aslında 2K 27 veya 32 inç bir monitör almak istiyordum fakat büyüklüğü gözümü korkuttu ve ben de 24 inç Full HD monitör almaya karar verdim. Sonuç olarak 32 inç 2, k aşağı yukarı 24 inç 1080P'ye denk geliyor. Bu yüzden 24 inç Full HD almak istediğim monitör IPS olsun istiyorum, hem filmlerden keyif alayım hem de oyunlarda düzgün renkler görmek için. Fakat bazı kişiler ısrarla oyun oynayacaksan TN diye bağırıyor. Size sorum şu, 144Hz 1ms IPS ile 144Hz 1ms TN panelleri arasındaki renk dışında ne tarz farklar oluşur?

Selam. Öncelikle doğru karar. Keza ekran boyutu büyüdükçe çözünürlüğün de büyümesi lazım. Ya da tam tersi. Böylelikle daha az piksel sayarsın ekranda. Daha bütüncül bir görüntü alırsın.

TN panel oyun oynayanlar için değil, Dota, LoL, CS:GO, Valorant vb. rekabetçi oyunlara önem veren oyuncular ve profesyonel oyuncular için tavsiye edilir. Ya da üretimi ucuz bir panel tipi olduğu için 1.500 - 2.500TL bandında düzgün performans veren bir monitörü ucuza almak için TN tercih edebilirsin.

Lakin eğer 3.000TL ve üzeri bir bütçen varsa, oynadığın oyunlar casual oyunlarsa ya da AAA tarzı yüksek grafikli oyunlarsa ya da rekabetçi oynasan bile, video izlemeyi ve başka tarz oyunları da oynamayı istiyorsan, o zaman IPS alabilirsin.

Hz konusunda TN ve IPS konusunda çok büyük bir fark olmaz. Lakin tepki süresi konusunda TN biraz daha iyidir. Fakat eğer profesyonel ya da rekabetçi seviyede değislen o 5ms ve altı farklar sana hiç dokunmaz bile.

IPS monitörlerde genelde MPRT değer verilir. TN monitörlerde ise GtG değeri verilir. Bunlar farklı ölçüm birimleri, inç ve metre gibi. 1ms MPRT ve 1ms GtG aynı şey değil yani.

IPS'de genelde verilen MPRT (Moving Picture Response Time) değeri daha çok yüksek çözünürlüklü oyunlarda bulanıklaşmanın düşük olduğunu ve monitörün tepki süresinin düşük olduğunu gösterir. TN tarafında ise GtG değeri verilir ki 240 gibi çok yüksek hz'lerde farkını koyar.

Yani hız ve stabil hz tarafında ve tabi bütçe tarafında TN daha avantajlı.

Lakin IPS de renk performansı konusunda 10bit'e çıkabildiği için (8bit IPS paneller de var, 1.500 - 2.500 bandında. Onları almanın pek bir manası yok bence. IPS'i IPS yapan yüksek renk performansıdır ki bu fark da 10bit'te çıkar). 10bit IPSlerde ayrıca yüksek renk gamutları bulunuyor. Oyun ve film için sRGB ve DCI-P3 gamutlarının yüksek olduğundan emin ol.

Sana şu ürünleri tavsiye edebilirim;

24" 1080P fiyat performans için = https://www.hepsiburada.com/benq-mo...olo-hdr10-pivot-oyun-monitoru-pm-HB000012QCF1

Bu monitörün en büyük özelliği IPS olmasına rağmen 1ms MPRT ve 2ms GtG var. IPS panele göre tepki süresi çok iyi. Ayrıca ses performansı da şahane. Baya gömülü ses sistemi var içinde.

Eğer biraz daha bütçen varsa, evladiyelik bir şey alacaksan;

Ben bu monitörü kullanıyorum. İnanılmaz memnunum.

27" ve 2K ideal bir ekran / çözünürlük oranı. Yukarıdaki EX2510'un bir model üstü bir hoparlörü var. Sana şöyle söyleyeyim, hayatımda bir monitörde konser izlemenin bu kadar keyifli olacağını düşünmemiştim. Keza monitörde Sub woofer var. arkadan arkadan basslar. Dolayısı ile film ve dizi izlemek de inanılmaz keyifli ve monitörün uzaktan kumandası var.

Oyun performansı da yine aynı şekilde çok iyi. Yukarıdaki modelden tek farkı 5ms GtG. tepki süresi olması. Zaten rekabetçi seviyede Valorant ya da CS:GO oyuncusu değilsen, çok da dert etme o tarafı. Keza HDR kalitesi çok iyi. 10bit bir monitörün renk performansını çok iyi yansıtıyor.

Başka sormak istediğin bir şey olursa, direkt mentionlarsan yardımcı olmaya çalışırım.

Selam. Öncelikle doğru karar. Keza ekran boyutu büyüdükçe çözünürlüğün de büyümesi lazım. Ya da tam tersi. Böylelikle daha az piksel sayarsın ekranda. Daha bütüncül bir görüntü alırsın.

TN panel oyun oynayanlar için değil, DotA, LoL, CS:GO, Valorant vb. rekabetçi oyunlara önem veren oyuncular ve profesyonel oyuncular için tavsiye edilir. Ya da üretimi ucuz bir panel tipi olduğu için 1.500 - 2.500TL bandında düzgün performans veren bir monitörü ucuza almak için TN tercih edebilirsin.

Lakin eğer 3.000TL ve üzeri bir bütçen varsa, oynadığın oyunlar casual oyunlarsa ya da AAA tarzı yüksek grafikli oyunlarsa ya da rekabetçi oynasan bile, video izlemeyi ve başka tarz oyunları da oynamayı istiyorsan, o zaman IPS alabilirsin.

Hz konusunda TN ve IPS konusunda çok büyük bir fark olmaz. Lakin tepki süresi konusunda TN biraz daha iyidir. Fakat eğer profesyonel ya da rekabetçi seviyede değislen o 5ms ve altı farklar sana hiç dokunmaz bile.

IPS monitörlerde genelde MPRT değer verilir. TN monitörlerde ise GtG değeri verilir. Bunlar farklı ölçüm birimleri, inç ve metre gibi. 1ms MPRT ve 1ms GtG aynı şey değil yani.

IPS'de genelde verilen MPRT (Moving Picture Response Time) değeri daha çok yüksek çözünürlüklü oyunlarda bulanıklaşmanın düşük olduğunu ve monitörün tepki süresinin düşük olduğunu gösterir. TN tarafında ise GtG değeri verilir ki 240 gibi çok yüksek Hz'lerde farkını koyar.

Yani hız ve stabil Hz tarafında ve tabii bütçe tarafında TN daha avantajlı.

Lakin IPS de renk performansı konusunda 10Bit'e çıkabildiği için (8Bit IPS paneller de var, 1.500 - 2.500 bandında. Onları almanın pek bir manası yok bence. IPS'i IPS yapan yüksek renk performansıdır ki bu fark da 10Bit'te çıkar). 10Bit IPS'lerde ayrıca yüksek renk gamutları bulunuyor. Oyun ve film için sRGB ve DCI-P3 gamutlarının yüksek olduğundan emin ol.

Sana şu ürünleri tavsiye edebilirim;

24" 1080P fiyat performans için = https://www.hepsiburada.com/benq-mo...olo-hdr10-pivot-oyun-monitoru-pm-HB000012QCF1

Bu monitörün en büyük özelliği IPS olmasına rağmen 1ms MPRT ve 2ms GtG var. IPS panele göre tepki süresi çok iyi. Ayrıca ses performansı da şahane. Bayağı gömülü ses sistemi var içinde.

Eğer biraz daha bütçen varsa, evladiyelik bir şey alacaksan;

Ben bu monitörü kullanıyorum. İnanılmaz memnunum.

27" ve 2K ideal bir ekran / çözünürlük oranı. Yukarıdaki EX2510'un bir model üstü bir hoparlörü var. Sana şöyle söyleyeyim, hayatımda bir monitörde konser izlemenin bu kadar keyifli olacağını düşünmemiştim. Keza monitörde Sub woofer var. Arkadan arkadan basslar. Dolayısı ile film ve dizi izlemek de inanılmaz keyifli ve monitörün uzaktan kumandası var.

Oyun performansı da yine aynı şekilde çok iyi. Yukarıdaki modelden tek farkı 5ms GtG. Tepki süresi olması. Zaten rekabetçi seviyede Valorant'ya da CS:GO oyuncusu değilsen, çok da dert etme o tarafı. Keza HDR kalitesi çok iyi. 10Bit bir monitörün renk performansını çok iyi yansıtıyor.

Başka sormak istediğin bir şey olursa, direkt mentionlarsan yardımcı olmaya çalışırım.

Merhaba, 240 Hz monitör almak istiyorum fakat sisteme çok para gittiği için Zowie'yi almamayı tercih ediyorum şu an. Bana önerebileceğiniz model nedir acaba?

Geri
Yukarı